Dansker med i vild bedrift: Karrierens højdepunkt

Den belgiske klub var dømt døde og begravet for et år siden, men knap 12 måneder senere havde de leveret et stort fodboldmirakel i Belgien.



I 2019 startede Jonas Bager sit eventyr i Belgien i landets næstbedste fodboldrække.

Et langt ophold i dansk fodbold blev afløst af en treårig aftale med Royal Union SG, hvor han efter et år i klubben var lige ved at kaste håndklædet i ringen.

Kalenderen siger august 2020, da Jonas Bager til Tipsbladet fortæller om hans første år i Belgien, som han kalder “et sportsligt mareridt”, da en ankelskade har holdt ham ukampdygtig mere eller mindre hele hans første sæson. 

Men er der noget, som kendetegner Jonas Bager, så er det flid og hårdt arbejde. Det er begreber, som han bestemt ikke har glemt i Danmark.

– Jeg følte ikke, at jeg havde fået lov til at bevise mig. Jeg følte, at jeg havde mere at byde på. Derfor ville jeg gerne bevise mig på det her niveau. Derudover så er den sportslige del det ene, men også menneskeligt og personligt, så synes jeg, at der er rigtig mange fede ting ved at være i udlandet. Så jeg er glad for at være blevet ude istedet for at tage den nemme løsning og vende hjem.

Det har sidenhen vist sig at være den helt rigtige beslutning, da han i sin anden sæson hjalp holdet til oprykning, og året efter stod han så med en sølvmedalje om halsen. Et sandt fodboldmirakel var han med til at skrive i Belgien, da flere havde dømt dem døde og begravet, inden den forgangne sæson gik igang.

– Vores målsætning var at overleve i Jupiler Pro League, så at vi ender på en andenplads er helt vildt. Jeg er meget stolt af at have været en del af det. Når vi ikke har det højeste budget, så er der også nogle andre ting, der spiller ind, når vi laver sådan en bedrift. Vi har haft et godt sammenhold og vores sportsdirektør formåede dengang at hente nogle gode spillere til billige penge.

Royal Union SG var længe favoritter til at tage guldet, men til syvende og sidst blev Club Brugge deres banemænd anført af en storspillende Andreas Skov Olsen, som Jonas Bager iøvrigt kalder en af årsgerne til, at guldet havnede der. Alligevel er stopperen stolt.

– Det har været over alle forventninger, at vi endte med sølvmedaljer. Selvfølgelig er det ærgerligt, at vi ikke ender med guld, for der er ikke så mange, der husker andenpladser. Derfor vil jeg stadig se tilbage på det, som en rigtig fed tid, og nok også den bedste sportslige tid i min karriere.

– Oprykningen var sjov i sig selv, men sølvmedlajen og det faktum, at jeg har fået lov til at spille mod nogle rigtig dygtige modstandere, det har været højdepunktet i min karriere indtil videre.

Royal Union SG havde en option i aftalen med Jonas Bager for yderligere et år, men den valgte de ikke at gøre brug af. Derfor var danskeren på klubjagt tidligere på sommeren, men det tog ham ikke lang tid at få fremtiden på plads.

Han havde interesse flere steder fra – blandt andet fra Danmark – men i sidste ende valgte han at blive i Belgien hos Charleroi. I første spillerunde fik han sin debut, da han var med til at styre en 3-1-sejr i land.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.



Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Millionregn over Ståle Solbakken

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Alle storroser Dario Osorio

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Storklub meldes interesseret

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vil købe dansk landsholdsbobler

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Her trækkes der lod til VM

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Lukas Lerager er færdig i FC København

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’