Dansker med i vild bedrift: Karrierens højdepunkt

Den belgiske klub var dømt døde og begravet for et år siden, men knap 12 måneder senere havde de leveret et stort fodboldmirakel i Belgien.



I 2019 startede Jonas Bager sit eventyr i Belgien i landets næstbedste fodboldrække.

Et langt ophold i dansk fodbold blev afløst af en treårig aftale med Royal Union SG, hvor han efter et år i klubben var lige ved at kaste håndklædet i ringen.

Kalenderen siger august 2020, da Jonas Bager til Tipsbladet fortæller om hans første år i Belgien, som han kalder “et sportsligt mareridt”, da en ankelskade har holdt ham ukampdygtig mere eller mindre hele hans første sæson. 

Men er der noget, som kendetegner Jonas Bager, så er det flid og hårdt arbejde. Det er begreber, som han bestemt ikke har glemt i Danmark.

– Jeg følte ikke, at jeg havde fået lov til at bevise mig. Jeg følte, at jeg havde mere at byde på. Derfor ville jeg gerne bevise mig på det her niveau. Derudover så er den sportslige del det ene, men også menneskeligt og personligt, så synes jeg, at der er rigtig mange fede ting ved at være i udlandet. Så jeg er glad for at være blevet ude istedet for at tage den nemme løsning og vende hjem.

Det har sidenhen vist sig at være den helt rigtige beslutning, da han i sin anden sæson hjalp holdet til oprykning, og året efter stod han så med en sølvmedalje om halsen. Et sandt fodboldmirakel var han med til at skrive i Belgien, da flere havde dømt dem døde og begravet, inden den forgangne sæson gik igang.

– Vores målsætning var at overleve i Jupiler Pro League, så at vi ender på en andenplads er helt vildt. Jeg er meget stolt af at have været en del af det. Når vi ikke har det højeste budget, så er der også nogle andre ting, der spiller ind, når vi laver sådan en bedrift. Vi har haft et godt sammenhold og vores sportsdirektør formåede dengang at hente nogle gode spillere til billige penge.

Royal Union SG var længe favoritter til at tage guldet, men til syvende og sidst blev Club Brugge deres banemænd anført af en storspillende Andreas Skov Olsen, som Jonas Bager iøvrigt kalder en af årsgerne til, at guldet havnede der. Alligevel er stopperen stolt.

– Det har været over alle forventninger, at vi endte med sølvmedaljer. Selvfølgelig er det ærgerligt, at vi ikke ender med guld, for der er ikke så mange, der husker andenpladser. Derfor vil jeg stadig se tilbage på det, som en rigtig fed tid, og nok også den bedste sportslige tid i min karriere.

– Oprykningen var sjov i sig selv, men sølvmedlajen og det faktum, at jeg har fået lov til at spille mod nogle rigtig dygtige modstandere, det har været højdepunktet i min karriere indtil videre.

Royal Union SG havde en option i aftalen med Jonas Bager for yderligere et år, men den valgte de ikke at gøre brug af. Derfor var danskeren på klubjagt tidligere på sommeren, men det tog ham ikke lang tid at få fremtiden på plads.

Han havde interesse flere steder fra – blandt andet fra Danmark – men i sidste ende valgte han at blive i Belgien hos Charleroi. I første spillerunde fik han sin debut, da han var med til at styre en 3-1-sejr i land.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Laver aftale med Frederik Birk

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Storroser dansk super-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Bayern slår rekord i ny storsejr

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

– Han ender i Premier League

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tottenham under stregen

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FC København med overtidssejr over Randers

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Afslører dialog med Niels Frederiksen

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!