Dansker overrasker i Ajax

Han var ikke spået store chancer for spilletid, men dansk kantspiller er startet inde i Ajaxs to kampe i denne sæson.



Mange danskere har nydt succes i Ajax, og måske er en ny dansker ved at bryde igennem i den hollandske storklub.

I den indeværende sæson er Christian Kjelder Rasmussen nemlig startet inde i begge af Ajax’ kampe hidtil. Begge gange er det også blevet til godt en time på banen for den 21-årige danske kantspiller, der i sidste sæson var udlejet til FC Nordsjælland. 

Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden

Men den fornemme start er ikke nødvendigvis ensbetydende med, at han kommer til at få en masse spilletid.

Det vurderer Bart Veenstra, der dækker Ajax intensivt for Ajax Showtime.

– Udefra så det ikke ud til, at Christian Rasmussen havde nogen stor chance for at spille mange kampe i denne sæson. Det har ikke været nogen hemmelighed, at Ajax ville hente mindst én ny højrekant, og det er blevet Bertrand Traoré.

– Det ser ud til, at de vil hente endnu en ung spiller til den position, så hvad betyder det for Rasmussen? Det virker til, at han spiller nu, fordi klubben ikke har mange andre muligheder i øjeblikket, fordi ikke alle spillere er klar i øjeblikket, siger Bart Veenstra til Tipsbladet.

Ifølge Ajax Showtime-redaktøren fik Christian Kjelder Rasmussen gjort det fornemt i kampene mod Vojvodina, hvor han særligt viste sin villighed til at arbejde hårdt defensivt. Men man vil også gerne se mere offensivt fra en kantspiller, lyder vurderingen.

Derfor tror Bart Veenstra også, at Christian Kjelder Rasmussen ryger bag Bertrand Traoré og Steven Berghuis i kampen om spilletid, når alle er klar. 

– Traoré og Berghuis kan ikke spille 90 minutter, og manager Farioli vil gerne slutte kampene med erfarne spillere på banen. Jeg tvivler på, at Rasmussen starter mod Panathinaikos (i næste runde, red.). Hvis Berghuis er fit til at spille hele kampen, tror jeg, han vil starte som højre kantspiller. Når Traoré er i form, kommer han til at spille, og der vil også være Berghuis.

– Rasmussen bliver ikke starter i denne sæson. Hvis han bliver, tror jeg, han bliver brugt som indskifter i nogle kampe, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

– Det er ofte begyndelsen på enden
Alene det faktum, at Christian Rasmussen har fået spilletid i sæsonstarten kan dog betegnes som en mindre overraskelse.

I sidste sæson var den 21-årige dansker udlejet til FC Nordsjælland, hvor han nød begrænset succes og ikke for alvor slog igennem.

Og en lejeaftale i den alder lover sjældent godt for en Ajax-spiller.

– Han klarede sig godt på akademiet, og alle ved, at han har nogle kvaliteter. Han har for eksempel et rigtig godt skud, og han er også meget hurtig. Men jeg synes, der altid har været spørgsmål om, hvorvidt han er god nok til at spille på førsteholdet i Ajax. Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden, siger Bart Veenstra og tilføjer så:

– Nogle gange stepper spillerne dog op og kommer stærkere tilbage. Måske er det sådan med ham nu.

Tror du, han kan få et gennembrud? Eller skal han måske videre fra Ajax for at få det?

– Det tror jeg bliver svært. Som jeg sagde, når Traoré er i form, vil han spille. Og Ajax vil formentlig hente endnu en højrekant, og også Berghuis kan spille der. Så det bliver svært for Rasmussen, for der er stor konkurrence.

– Jeg vil ikke udelukke, at Rasmussen forlader klubben i slutningen af ​​transfervinduet. Jeg tror ikke, han vil spille for Jong Ajax, så måske forlader han klubben permanent eller bliver udlejet igen.

Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, har tre år tilbage af kontrakten med Ajax, hvor han står noteret for fem førsteholdskampe. 

Opdatering: Ajax har efter udgivelsen af denne artikel udtaget deres trup til torsdagens kamp mod Panathinaikos, og det er uden Christian Kjelder Rasmussen. 





LIVE

LIVE: Messi køber klub

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Benhård besked til Real Madrid-stjerner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ivan Toney klar på choktransfer

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

– Han vinder Ballon d’Or!

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nu klager FC Barcelona igen

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Voldsom straf til Clement Bischoff

Hugo Ekitike misser VM

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds