Dansker overrasker i Ajax

Han var ikke spået store chancer for spilletid, men dansk kantspiller er startet inde i Ajaxs to kampe i denne sæson.



Mange danskere har nydt succes i Ajax, og måske er en ny dansker ved at bryde igennem i den hollandske storklub.

I den indeværende sæson er Christian Kjelder Rasmussen nemlig startet inde i begge af Ajax’ kampe hidtil. Begge gange er det også blevet til godt en time på banen for den 21-årige danske kantspiller, der i sidste sæson var udlejet til FC Nordsjælland. 

Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden

Men den fornemme start er ikke nødvendigvis ensbetydende med, at han kommer til at få en masse spilletid.

Det vurderer Bart Veenstra, der dækker Ajax intensivt for Ajax Showtime.

– Udefra så det ikke ud til, at Christian Rasmussen havde nogen stor chance for at spille mange kampe i denne sæson. Det har ikke været nogen hemmelighed, at Ajax ville hente mindst én ny højrekant, og det er blevet Bertrand Traoré.

– Det ser ud til, at de vil hente endnu en ung spiller til den position, så hvad betyder det for Rasmussen? Det virker til, at han spiller nu, fordi klubben ikke har mange andre muligheder i øjeblikket, fordi ikke alle spillere er klar i øjeblikket, siger Bart Veenstra til Tipsbladet.

Ifølge Ajax Showtime-redaktøren fik Christian Kjelder Rasmussen gjort det fornemt i kampene mod Vojvodina, hvor han særligt viste sin villighed til at arbejde hårdt defensivt. Men man vil også gerne se mere offensivt fra en kantspiller, lyder vurderingen.

Derfor tror Bart Veenstra også, at Christian Kjelder Rasmussen ryger bag Bertrand Traoré og Steven Berghuis i kampen om spilletid, når alle er klar. 

– Traoré og Berghuis kan ikke spille 90 minutter, og manager Farioli vil gerne slutte kampene med erfarne spillere på banen. Jeg tvivler på, at Rasmussen starter mod Panathinaikos (i næste runde, red.). Hvis Berghuis er fit til at spille hele kampen, tror jeg, han vil starte som højre kantspiller. Når Traoré er i form, kommer han til at spille, og der vil også være Berghuis.

– Rasmussen bliver ikke starter i denne sæson. Hvis han bliver, tror jeg, han bliver brugt som indskifter i nogle kampe, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

– Det er ofte begyndelsen på enden
Alene det faktum, at Christian Rasmussen har fået spilletid i sæsonstarten kan dog betegnes som en mindre overraskelse.

I sidste sæson var den 21-årige dansker udlejet til FC Nordsjælland, hvor han nød begrænset succes og ikke for alvor slog igennem.

Og en lejeaftale i den alder lover sjældent godt for en Ajax-spiller.

– Han klarede sig godt på akademiet, og alle ved, at han har nogle kvaliteter. Han har for eksempel et rigtig godt skud, og han er også meget hurtig. Men jeg synes, der altid har været spørgsmål om, hvorvidt han er god nok til at spille på førsteholdet i Ajax. Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden, siger Bart Veenstra og tilføjer så:

– Nogle gange stepper spillerne dog op og kommer stærkere tilbage. Måske er det sådan med ham nu.

Tror du, han kan få et gennembrud? Eller skal han måske videre fra Ajax for at få det?

– Det tror jeg bliver svært. Som jeg sagde, når Traoré er i form, vil han spille. Og Ajax vil formentlig hente endnu en højrekant, og også Berghuis kan spille der. Så det bliver svært for Rasmussen, for der er stor konkurrence.

– Jeg vil ikke udelukke, at Rasmussen forlader klubben i slutningen af ​​transfervinduet. Jeg tror ikke, han vil spille for Jong Ajax, så måske forlader han klubben permanent eller bliver udlejet igen.

Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, har tre år tilbage af kontrakten med Ajax, hvor han står noteret for fem førsteholdskampe. 

Opdatering: Ajax har efter udgivelsen af denne artikel udtaget deres trup til torsdagens kamp mod Panathinaikos, og det er uden Christian Kjelder Rasmussen. 



Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Roony Bardghji med drømmekamp

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Dansker med kongemål mod Napoli

Slagter United: ‘Det er pinligt’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Eriksen og Kjær tager afsted

Liverpool-træner er ked af prædikat

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Neymar tager en tørn mere

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

FC Nordsjælland på rov i DBU

Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Har talt med Ferguson om United-job

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Rollen som søsterklub kan være en fordel