Mange danskere har nydt succes i Ajax, og måske er en ny dansker ved at bryde igennem i den hollandske storklub.
I den indeværende sæson er Christian Kjelder Rasmussen nemlig startet inde i begge af Ajax’ kampe hidtil. Begge gange er det også blevet til godt en time på banen for den 21-årige danske kantspiller, der i sidste sæson var udlejet til FC Nordsjælland.
Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden
Men den fornemme start er ikke nødvendigvis ensbetydende med, at han kommer til at få en masse spilletid.
Det vurderer Bart Veenstra, der dækker Ajax intensivt for Ajax Showtime.
– Udefra så det ikke ud til, at Christian Rasmussen havde nogen stor chance for at spille mange kampe i denne sæson. Det har ikke været nogen hemmelighed, at Ajax ville hente mindst én ny højrekant, og det er blevet Bertrand Traoré.
– Det ser ud til, at de vil hente endnu en ung spiller til den position, så hvad betyder det for Rasmussen? Det virker til, at han spiller nu, fordi klubben ikke har mange andre muligheder i øjeblikket, fordi ikke alle spillere er klar i øjeblikket, siger Bart Veenstra til Tipsbladet.
Ifølge Ajax Showtime-redaktøren fik Christian Kjelder Rasmussen gjort det fornemt i kampene mod Vojvodina, hvor han særligt viste sin villighed til at arbejde hårdt defensivt. Men man vil også gerne se mere offensivt fra en kantspiller, lyder vurderingen.
Derfor tror Bart Veenstra også, at Christian Kjelder Rasmussen ryger bag Bertrand Traoré og Steven Berghuis i kampen om spilletid, når alle er klar.
– Traoré og Berghuis kan ikke spille 90 minutter, og manager Farioli vil gerne slutte kampene med erfarne spillere på banen. Jeg tvivler på, at Rasmussen starter mod Panathinaikos (i næste runde, red.). Hvis Berghuis er fit til at spille hele kampen, tror jeg, han vil starte som højre kantspiller. Når Traoré er i form, kommer han til at spille, og der vil også være Berghuis.
– Rasmussen bliver ikke starter i denne sæson. Hvis han bliver, tror jeg, han bliver brugt som indskifter i nogle kampe, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet…
– Det er ofte begyndelsen på enden
Alene det faktum, at Christian Rasmussen har fået spilletid i sæsonstarten kan dog betegnes som en mindre overraskelse.
I sidste sæson var den 21-årige dansker udlejet til FC Nordsjælland, hvor han nød begrænset succes og ikke for alvor slog igennem.
Og en lejeaftale i den alder lover sjældent godt for en Ajax-spiller.
– Han klarede sig godt på akademiet, og alle ved, at han har nogle kvaliteter. Han har for eksempel et rigtig godt skud, og han er også meget hurtig. Men jeg synes, der altid har været spørgsmål om, hvorvidt han er god nok til at spille på førsteholdet i Ajax. Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden, siger Bart Veenstra og tilføjer så:
– Nogle gange stepper spillerne dog op og kommer stærkere tilbage. Måske er det sådan med ham nu.
Tror du, han kan få et gennembrud? Eller skal han måske videre fra Ajax for at få det?
– Det tror jeg bliver svært. Som jeg sagde, når Traoré er i form, vil han spille. Og Ajax vil formentlig hente endnu en højrekant, og også Berghuis kan spille der. Så det bliver svært for Rasmussen, for der er stor konkurrence.
– Jeg vil ikke udelukke, at Rasmussen forlader klubben i slutningen af transfervinduet. Jeg tror ikke, han vil spille for Jong Ajax, så måske forlader han klubben permanent eller bliver udlejet igen.
Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, har tre år tilbage af kontrakten med Ajax, hvor han står noteret for fem førsteholdskampe.
Opdatering: Ajax har efter udgivelsen af denne artikel udtaget deres trup til torsdagens kamp mod Panathinaikos, og det er uden Christian Kjelder Rasmussen.
NYHEDER
Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp
NYHEDER
– Han er Superligaens mest undervurderede spiller
AVIS
Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?
HELT VILDT
Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’
HELT VILDT
Matcher Wilczek på vild liste
MEDIE
Klubskifte kan ske – møde i denne uge
NYHEDER
Neestrup: Snoren er kortere her
MEDIE
Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel
HELT VILDT
Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini
Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer
TRANSFER
Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’
NYHEDER
Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’
NYHEDER
Thomas Frank og Tottenham vinder stort
NYHEDER
Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet
NYHEDER
Fire på stribe for Hjulmand
Danskere får bronze på efterbevilling
EKSKLUSIVT
– Han får en stor stemme i FC København
TRANSFER
Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?
INTERVIEW
Overvejede at sige op
Tadej Pogacar får superhjælper
OPTAKT
OB – Brøndby IF
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
TIPSBLADETS DOM
De kommer til at have mareridt i nat
HELT VILDT
I svime over dansker
NYHEDER
Godt nyt for FCK
HELT VILDT
Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok
NYHEDER
Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
NYHEDER
– Ingen har pengene til at friste mig
TOPNYHED
Dame N’Doye bliver cheftræner
NYHEDER
Skuffer fælt igen!
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
Bizar De Bruyne-sekvens
STORT INTERVIEW
Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’
NYHEDER
Eriksen med stor hyldest
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
HELT VILDT
Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Moreira
NYHEDER
‘Det blev et hundeslagsmål’
NYHEDER
Roony tabte sit første El Clásico
Dansk stjerne vinder finale
Randers FC og Sønderjyske deler
Arsenal nyt førerhold i Premier League
Vejle-krisen fortsætter
FC Midtjylland buldrer videre med storsejr
NYHEDER
Melder ud om Daramy
OPTAKT