Dansker overrasker i Ajax

Han var ikke spået store chancer for spilletid, men dansk kantspiller er startet inde i Ajaxs to kampe i denne sæson.



Mange danskere har nydt succes i Ajax, og måske er en ny dansker ved at bryde igennem i den hollandske storklub.

I den indeværende sæson er Christian Kjelder Rasmussen nemlig startet inde i begge af Ajax’ kampe hidtil. Begge gange er det også blevet til godt en time på banen for den 21-årige danske kantspiller, der i sidste sæson var udlejet til FC Nordsjælland. 

Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden

Men den fornemme start er ikke nødvendigvis ensbetydende med, at han kommer til at få en masse spilletid.

Det vurderer Bart Veenstra, der dækker Ajax intensivt for Ajax Showtime.

– Udefra så det ikke ud til, at Christian Rasmussen havde nogen stor chance for at spille mange kampe i denne sæson. Det har ikke været nogen hemmelighed, at Ajax ville hente mindst én ny højrekant, og det er blevet Bertrand Traoré.

– Det ser ud til, at de vil hente endnu en ung spiller til den position, så hvad betyder det for Rasmussen? Det virker til, at han spiller nu, fordi klubben ikke har mange andre muligheder i øjeblikket, fordi ikke alle spillere er klar i øjeblikket, siger Bart Veenstra til Tipsbladet.

Ifølge Ajax Showtime-redaktøren fik Christian Kjelder Rasmussen gjort det fornemt i kampene mod Vojvodina, hvor han særligt viste sin villighed til at arbejde hårdt defensivt. Men man vil også gerne se mere offensivt fra en kantspiller, lyder vurderingen.

Derfor tror Bart Veenstra også, at Christian Kjelder Rasmussen ryger bag Bertrand Traoré og Steven Berghuis i kampen om spilletid, når alle er klar. 

– Traoré og Berghuis kan ikke spille 90 minutter, og manager Farioli vil gerne slutte kampene med erfarne spillere på banen. Jeg tvivler på, at Rasmussen starter mod Panathinaikos (i næste runde, red.). Hvis Berghuis er fit til at spille hele kampen, tror jeg, han vil starte som højre kantspiller. Når Traoré er i form, kommer han til at spille, og der vil også være Berghuis.

– Rasmussen bliver ikke starter i denne sæson. Hvis han bliver, tror jeg, han bliver brugt som indskifter i nogle kampe, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

– Det er ofte begyndelsen på enden
Alene det faktum, at Christian Rasmussen har fået spilletid i sæsonstarten kan dog betegnes som en mindre overraskelse.

I sidste sæson var den 21-årige dansker udlejet til FC Nordsjælland, hvor han nød begrænset succes og ikke for alvor slog igennem.

Og en lejeaftale i den alder lover sjældent godt for en Ajax-spiller.

– Han klarede sig godt på akademiet, og alle ved, at han har nogle kvaliteter. Han har for eksempel et rigtig godt skud, og han er også meget hurtig. Men jeg synes, der altid har været spørgsmål om, hvorvidt han er god nok til at spille på førsteholdet i Ajax. Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden, siger Bart Veenstra og tilføjer så:

– Nogle gange stepper spillerne dog op og kommer stærkere tilbage. Måske er det sådan med ham nu.

Tror du, han kan få et gennembrud? Eller skal han måske videre fra Ajax for at få det?

– Det tror jeg bliver svært. Som jeg sagde, når Traoré er i form, vil han spille. Og Ajax vil formentlig hente endnu en højrekant, og også Berghuis kan spille der. Så det bliver svært for Rasmussen, for der er stor konkurrence.

– Jeg vil ikke udelukke, at Rasmussen forlader klubben i slutningen af ​​transfervinduet. Jeg tror ikke, han vil spille for Jong Ajax, så måske forlader han klubben permanent eller bliver udlejet igen.

Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, har tre år tilbage af kontrakten med Ajax, hvor han står noteret for fem førsteholdskampe. 

Opdatering: Ajax har efter udgivelsen af denne artikel udtaget deres trup til torsdagens kamp mod Panathinaikos, og det er uden Christian Kjelder Rasmussen. 




Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Vil købe dansk landsholdsbobler

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Ny kæmpeklub er interesseret

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Åge Hareide er alvorligt syg

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Udenlandske medier i chok over Danmark

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Pione Sisto på vej væk?

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Peter Christiansen har fundet afløseren

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vanvid! Vinder 9-1

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Stor mundfuld for lille Malta

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag