Dansker overrasker i Ajax

Han var ikke spået store chancer for spilletid, men dansk kantspiller er startet inde i Ajaxs to kampe i denne sæson.



Mange danskere har nydt succes i Ajax, og måske er en ny dansker ved at bryde igennem i den hollandske storklub.

I den indeværende sæson er Christian Kjelder Rasmussen nemlig startet inde i begge af Ajax’ kampe hidtil. Begge gange er det også blevet til godt en time på banen for den 21-årige danske kantspiller, der i sidste sæson var udlejet til FC Nordsjælland. 

Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden

Men den fornemme start er ikke nødvendigvis ensbetydende med, at han kommer til at få en masse spilletid.

Det vurderer Bart Veenstra, der dækker Ajax intensivt for Ajax Showtime.

– Udefra så det ikke ud til, at Christian Rasmussen havde nogen stor chance for at spille mange kampe i denne sæson. Det har ikke været nogen hemmelighed, at Ajax ville hente mindst én ny højrekant, og det er blevet Bertrand Traoré.

– Det ser ud til, at de vil hente endnu en ung spiller til den position, så hvad betyder det for Rasmussen? Det virker til, at han spiller nu, fordi klubben ikke har mange andre muligheder i øjeblikket, fordi ikke alle spillere er klar i øjeblikket, siger Bart Veenstra til Tipsbladet.

Ifølge Ajax Showtime-redaktøren fik Christian Kjelder Rasmussen gjort det fornemt i kampene mod Vojvodina, hvor han særligt viste sin villighed til at arbejde hårdt defensivt. Men man vil også gerne se mere offensivt fra en kantspiller, lyder vurderingen.

Derfor tror Bart Veenstra også, at Christian Kjelder Rasmussen ryger bag Bertrand Traoré og Steven Berghuis i kampen om spilletid, når alle er klar. 

– Traoré og Berghuis kan ikke spille 90 minutter, og manager Farioli vil gerne slutte kampene med erfarne spillere på banen. Jeg tvivler på, at Rasmussen starter mod Panathinaikos (i næste runde, red.). Hvis Berghuis er fit til at spille hele kampen, tror jeg, han vil starte som højre kantspiller. Når Traoré er i form, kommer han til at spille, og der vil også være Berghuis.

– Rasmussen bliver ikke starter i denne sæson. Hvis han bliver, tror jeg, han bliver brugt som indskifter i nogle kampe, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

– Det er ofte begyndelsen på enden
Alene det faktum, at Christian Rasmussen har fået spilletid i sæsonstarten kan dog betegnes som en mindre overraskelse.

I sidste sæson var den 21-årige dansker udlejet til FC Nordsjælland, hvor han nød begrænset succes og ikke for alvor slog igennem.

Og en lejeaftale i den alder lover sjældent godt for en Ajax-spiller.

– Han klarede sig godt på akademiet, og alle ved, at han har nogle kvaliteter. Han har for eksempel et rigtig godt skud, og han er også meget hurtig. Men jeg synes, der altid har været spørgsmål om, hvorvidt han er god nok til at spille på førsteholdet i Ajax. Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden, siger Bart Veenstra og tilføjer så:

– Nogle gange stepper spillerne dog op og kommer stærkere tilbage. Måske er det sådan med ham nu.

Tror du, han kan få et gennembrud? Eller skal han måske videre fra Ajax for at få det?

– Det tror jeg bliver svært. Som jeg sagde, når Traoré er i form, vil han spille. Og Ajax vil formentlig hente endnu en højrekant, og også Berghuis kan spille der. Så det bliver svært for Rasmussen, for der er stor konkurrence.

– Jeg vil ikke udelukke, at Rasmussen forlader klubben i slutningen af ​​transfervinduet. Jeg tror ikke, han vil spille for Jong Ajax, så måske forlader han klubben permanent eller bliver udlejet igen.

Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, har tre år tilbage af kontrakten med Ajax, hvor han står noteret for fem førsteholdskampe. 

Opdatering: Ajax har efter udgivelsen af denne artikel udtaget deres trup til torsdagens kamp mod Panathinaikos, og det er uden Christian Kjelder Rasmussen. 





TransferLIVE: Første Real Madrid tilgang bekræftet




Optakt til fredagens VM-åbningskamp mellem Canada og Bosnien LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

City med vildt rekordbud

Peger på ham som ny Superliga-træner

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson