Mange danskere har nydt succes i Ajax, og måske er en ny dansker ved at bryde igennem i den hollandske storklub.
I den indeværende sæson er Christian Kjelder Rasmussen nemlig startet inde i begge af Ajax’ kampe hidtil. Begge gange er det også blevet til godt en time på banen for den 21-årige danske kantspiller, der i sidste sæson var udlejet til FC Nordsjælland.
Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden
Men den fornemme start er ikke nødvendigvis ensbetydende med, at han kommer til at få en masse spilletid.
Det vurderer Bart Veenstra, der dækker Ajax intensivt for Ajax Showtime.
– Udefra så det ikke ud til, at Christian Rasmussen havde nogen stor chance for at spille mange kampe i denne sæson. Det har ikke været nogen hemmelighed, at Ajax ville hente mindst én ny højrekant, og det er blevet Bertrand Traoré.
– Det ser ud til, at de vil hente endnu en ung spiller til den position, så hvad betyder det for Rasmussen? Det virker til, at han spiller nu, fordi klubben ikke har mange andre muligheder i øjeblikket, fordi ikke alle spillere er klar i øjeblikket, siger Bart Veenstra til Tipsbladet.
Ifølge Ajax Showtime-redaktøren fik Christian Kjelder Rasmussen gjort det fornemt i kampene mod Vojvodina, hvor han særligt viste sin villighed til at arbejde hårdt defensivt. Men man vil også gerne se mere offensivt fra en kantspiller, lyder vurderingen.
Derfor tror Bart Veenstra også, at Christian Kjelder Rasmussen ryger bag Bertrand Traoré og Steven Berghuis i kampen om spilletid, når alle er klar.
– Traoré og Berghuis kan ikke spille 90 minutter, og manager Farioli vil gerne slutte kampene med erfarne spillere på banen. Jeg tvivler på, at Rasmussen starter mod Panathinaikos (i næste runde, red.). Hvis Berghuis er fit til at spille hele kampen, tror jeg, han vil starte som højre kantspiller. Når Traoré er i form, kommer han til at spille, og der vil også være Berghuis.
– Rasmussen bliver ikke starter i denne sæson. Hvis han bliver, tror jeg, han bliver brugt som indskifter i nogle kampe, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet…
– Det er ofte begyndelsen på enden
Alene det faktum, at Christian Rasmussen har fået spilletid i sæsonstarten kan dog betegnes som en mindre overraskelse.
I sidste sæson var den 21-årige dansker udlejet til FC Nordsjælland, hvor han nød begrænset succes og ikke for alvor slog igennem.
Og en lejeaftale i den alder lover sjældent godt for en Ajax-spiller.
– Han klarede sig godt på akademiet, og alle ved, at han har nogle kvaliteter. Han har for eksempel et rigtig godt skud, og han er også meget hurtig. Men jeg synes, der altid har været spørgsmål om, hvorvidt han er god nok til at spille på førsteholdet i Ajax. Sidste sæson var han udlejet, og oftest er det begyndelsen på enden, siger Bart Veenstra og tilføjer så:
– Nogle gange stepper spillerne dog op og kommer stærkere tilbage. Måske er det sådan med ham nu.
Tror du, han kan få et gennembrud? Eller skal han måske videre fra Ajax for at få det?
– Det tror jeg bliver svært. Som jeg sagde, når Traoré er i form, vil han spille. Og Ajax vil formentlig hente endnu en højrekant, og også Berghuis kan spille der. Så det bliver svært for Rasmussen, for der er stor konkurrence.
– Jeg vil ikke udelukke, at Rasmussen forlader klubben i slutningen af transfervinduet. Jeg tror ikke, han vil spille for Jong Ajax, så måske forlader han klubben permanent eller bliver udlejet igen.
Christian Kjelder Rasmussen, 21 år, har tre år tilbage af kontrakten med Ajax, hvor han står noteret for fem førsteholdskampe.
Opdatering: Ajax har efter udgivelsen af denne artikel udtaget deres trup til torsdagens kamp mod Panathinaikos, og det er uden Christian Kjelder Rasmussen.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
Barcelona i hopla – tager ny sejr
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
Liverpool tager storsejr
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
AVIS
Kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
EKSKLUSIVT