Danskerglad klub i store pengeproblemer

Belgiske Royal Antwerp leverer for andet år i træk et stort millionunderskud.



Brian Priske og hans hold Royal Antwerp har sportsligt gang i en god sæson, hvor det belgiske mandskab ligger på en aktuel tredjeplads i Jupiler Pro League. Syv point fra en anden danskerglad klub Union Saint-Gilloise.

Men økonomien for sæsonen 2020/2021 er knap så opløftende læsning for belgierne, skriver Voetbalprimeur ifølge Het Nieuwsblad. Den belgiske klub har et underskud på 77 millioner danske kroner, hvilket trods alt er en forbedring fra forrige sæson. Her havde de et underskud på 104 millioner kroner.

Indtægterne steg en smul i den forgange sæson, men det var ikke i nærheden af nok sammenlignet med udgifterne. Derfor måtte formand Paul Gheysens også komme med en stor kapitalindsprøjtning i løbet af sæsonen.

En af udfordringerne er klubbens manglende evne til at tjene penge på transfermarkedet. Sinan Bolat, Dino Arslanagic og Kevin Mirallas forlod alle klubben gratis i sommer.

Til gengæld gør coronasituationen i Belgien, at Financial Fair Play-reglerne er suspenderet, hvilket betyder, at formanden kan smide ekstra penge i klubben.

Indtil videre har han spyttet godt en halv milliard kroner i Royal Antwerp i løbet af sine fire år som formand.

I sommer hentede de Brian Priske ind som cheftræner, Anders Nielsen blev hans assistent, mens Victor Fischer forlod FC København til fordel for Antwerp.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Manchester United – Liverpool

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’