Brian Priske og hans hold Royal Antwerp har sportsligt gang i en god sæson, hvor det belgiske mandskab ligger på en aktuel tredjeplads i Jupiler Pro League. Syv point fra en anden danskerglad klub Union Saint-Gilloise.
Men økonomien for sæsonen 2020/2021 er knap så opløftende læsning for belgierne, skriver Voetbalprimeur ifølge Het Nieuwsblad. Den belgiske klub har et underskud på 77 millioner danske kroner, hvilket trods alt er en forbedring fra forrige sæson. Her havde de et underskud på 104 millioner kroner.
Indtægterne steg en smul i den forgange sæson, men det var ikke i nærheden af nok sammenlignet med udgifterne. Derfor måtte formand Paul Gheysens også komme med en stor kapitalindsprøjtning i løbet af sæsonen.
En af udfordringerne er klubbens manglende evne til at tjene penge på transfermarkedet. Sinan Bolat, Dino Arslanagic og Kevin Mirallas forlod alle klubben gratis i sommer.
Til gengæld gør coronasituationen i Belgien, at Financial Fair Play-reglerne er suspenderet, hvilket betyder, at formanden kan smide ekstra penge i klubben.
Indtil videre har han spyttet godt en halv milliard kroner i Royal Antwerp i løbet af sine fire år som formand.
I sommer hentede de Brian Priske ind som cheftræner, Anders Nielsen blev hans assistent, mens Victor Fischer forlod FC København til fordel for Antwerp.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Tunesien – Holland
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
VM-spiller får fem karantænedage
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
NYHEDER
