Danskerglad klub i store pengeproblemer

Belgiske Royal Antwerp leverer for andet år i træk et stort millionunderskud.



Brian Priske og hans hold Royal Antwerp har sportsligt gang i en god sæson, hvor det belgiske mandskab ligger på en aktuel tredjeplads i Jupiler Pro League. Syv point fra en anden danskerglad klub Union Saint-Gilloise.

Men økonomien for sæsonen 2020/2021 er knap så opløftende læsning for belgierne, skriver Voetbalprimeur ifølge Het Nieuwsblad. Den belgiske klub har et underskud på 77 millioner danske kroner, hvilket trods alt er en forbedring fra forrige sæson. Her havde de et underskud på 104 millioner kroner.

Indtægterne steg en smul i den forgange sæson, men det var ikke i nærheden af nok sammenlignet med udgifterne. Derfor måtte formand Paul Gheysens også komme med en stor kapitalindsprøjtning i løbet af sæsonen.

En af udfordringerne er klubbens manglende evne til at tjene penge på transfermarkedet. Sinan Bolat, Dino Arslanagic og Kevin Mirallas forlod alle klubben gratis i sommer.

Til gengæld gør coronasituationen i Belgien, at Financial Fair Play-reglerne er suspenderet, hvilket betyder, at formanden kan smide ekstra penge i klubben.

Indtil videre har han spyttet godt en halv milliard kroner i Royal Antwerp i løbet af sine fire år som formand.

I sommer hentede de Brian Priske ind som cheftræner, Anders Nielsen blev hans assistent, mens Victor Fischer forlod FC København til fordel for Antwerp.





– Jeg er dybt chokeret og forundret




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stolt over dansk transfer

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Raser over VM-tiltag

Tyskland – Curacao

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Jagter tidligere FCK-stjerne

Iran – New Zealand

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Spottet i København

Holland – Japan

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Kap Verde

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud