Danskerglad klub i store pengeproblemer

Belgiske Royal Antwerp leverer for andet år i træk et stort millionunderskud.



Brian Priske og hans hold Royal Antwerp har sportsligt gang i en god sæson, hvor det belgiske mandskab ligger på en aktuel tredjeplads i Jupiler Pro League. Syv point fra en anden danskerglad klub Union Saint-Gilloise.

Men økonomien for sæsonen 2020/2021 er knap så opløftende læsning for belgierne, skriver Voetbalprimeur ifølge Het Nieuwsblad. Den belgiske klub har et underskud på 77 millioner danske kroner, hvilket trods alt er en forbedring fra forrige sæson. Her havde de et underskud på 104 millioner kroner.

Indtægterne steg en smul i den forgange sæson, men det var ikke i nærheden af nok sammenlignet med udgifterne. Derfor måtte formand Paul Gheysens også komme med en stor kapitalindsprøjtning i løbet af sæsonen.

En af udfordringerne er klubbens manglende evne til at tjene penge på transfermarkedet. Sinan Bolat, Dino Arslanagic og Kevin Mirallas forlod alle klubben gratis i sommer.

Til gengæld gør coronasituationen i Belgien, at Financial Fair Play-reglerne er suspenderet, hvilket betyder, at formanden kan smide ekstra penge i klubben.

Indtil videre har han spyttet godt en halv milliard kroner i Royal Antwerp i løbet af sine fire år som formand.

I sommer hentede de Brian Priske ind som cheftræner, Anders Nielsen blev hans assistent, mens Victor Fischer forlod FC København til fordel for Antwerp.







LIVE

TransferLIVE: Katastrofe for Viborg

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Melder ud om Mbappé

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Frankrig – Spanien

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører kæmpe VM-chok

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Så meget kræver Ajax for Gaaei

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan