Det var en overraskelse, da Leicester City for nogle år siden vandt det engelske mesterskab. Det kom også ud af det blå, da Herfølge Boldklub i 2000 vandt det danske mesterskab. Og så var der naturligvis Kaiserslauterns overraskende tyske mesterskab i 1998, hvor klubben som oprykker snød alt og alle og vandt Bundesligaen.
Sæsonen er fortsat ung, men i belgiske Royale Union Saint-Gilloise er de – måske – i gang med at gøre noget, der minder om det, Kaiserslautern lavede for 23 år siden, i hvert fald rykkede danskerklubben op fra den næstbedste række i sommer, og nu fører klubben den bedste række efter 11 runder.
Royale Union Saint-Gilloise har forsvarsspiller Jonas Bager og midtbanespiller Casper Nielsen på kontrakt. De to danskere nyder i øjeblikket kæmpe succes i klubben, der udover at føre rækken også har lavet flest mål og lukket færrest ind.
Det er med andre ord ikke tilfældigt, at man er placeret øverst i tabellen.
– Jeg vil sige, at det her i Belgien også har gjort et stort indtryk, ikke mindst fordi de præstationer, vi har leveret, har været gode. Det har ikke bare været heldige sejre. Der er stort set ikke en eneste kamp, jeg kan komme i tanke om, vi ikke har haft muligheden for at vinde. Vi spiller god fodbold, scorer mål og lukker færrest ind. Det er lidt vildt at tænke på, at vi som oprykker dominerer på den måde, siger Casper Nielsen til tipsbladet.dk og forklarer:
– Vi var outstanding i sidste sæson – jeg tror kun, vi tabte to kampe. Vi har bare bygget videre på det i denne sæson.
Viceanfører og fast mand
Union Saint-Gilloise har vundet syv kampe, spillet en enkelt uafgjort og tabt tre, og på vejen mod førstepladsen har man blandt andet slået både Anderlecht og Standard Liege. Det er også blevet til uafgjort mod Genk, mens man har tabt til blandt andet Brian Priskes Royal Antwerp og Club Brugge. Sidstnævnte ligger nummer to i ligaen.
Og en af årsagerne til, at det går så godt, er den tidligere OB- og EfB-spiller. Casper Nielsen er fast mand og har spillet samtlige minutter i denne sæson. Han har også taget viceanførerbindet.
Selv er Casper Nielsen da også tilfreds med de præstationer, han har sat sammen i lidt mere end to år for Union Saint-Gilloise.
– Jeg brændte en god første sæson af, og det gav muligheder. Der var interesse fra andre sider. Når jeg kigger tilbage, har det her skifte været en kæmpe succes for mig. Jeg har fået et godt navn i Belgien, og jeg valgte at forlænge min kontrakt i sommer, selv om der var pæn interesse andre steder fra. Lige nu nyder jeg bare at spille fodbold og være en del af det her hold. Der er en helt særlig stemning, siger han og forklarer om interessen fra andre klubber:
– Jeg sagde til klubben, at min førsteprioritet var at forlænge aftale, og til sidst blev vi enige. Det var både jeg og klubben glade for. Der er bygget noget godt op her, og det betyder meget for mig.
Dermed har Casper Nielsen ikke travlt med at komme videre og er på kontrakt til 2024, og det er et udtryk for, at han nyder livet og fodbolden i Belgien. Men de gode præstationer kan måske en dag betyde, at han kan blive solgt.
– Gør man det godt, kommer der større klubber på banen, og så handler det om at have en god mavefornemmelse. Jeg har virkelig mærket, at jeg valgte rigtigt, da jeg tog herned. Alt er lykkedes, og jeg kunne virkelig ikke bede om mere. Det er en fed fornemmelse, for det kan godt være lidt tough, når man er ude, og man er langt væk fra familie og venner, siger Casper Nielsen.
Vil blande sig i toppen
Casper Nielsen og klubben møder næste gang Eupen, der også er et hold, der har overrasket positivt i denne sæson.
Og det er den kamp, der lige nu er fokus på, for mens midtbanespilleren og holdkammeraterne nyder succesen, ved de også, at der skal arbejdes hårdt for at holde sig i toppen i Belgien.
– Vi er glade, når vi vinder, men det vigtigste er at levere gode præstationer, for så er der også gode muligheder for at tage tre point. Når man er i det her mode, er der jo kampe hele tiden, og fokus er på den næste, siger Casper Nielsen og forklarer:
– Jeg har det sådan personligt – og det er jeg sikker på, at andre også tænker – at når vi spiller, handler det om at vinde, og for os lige nu handler det om at bevare roen og holde begge ben på jorden. Spil en kamp ad gangen og giv den gas. Kan vi fortsætte det, er der større chance for at få point. Vi håber jo, at det kan fortsætte, og vi vil gerne spille med, hvor det er sjovt.
Kan holdet holde dampen oppe, er det ikke til at sige, hvad det kan ende med. I hvert fald kan man fremvise 22 point efter 11 runder og er altså helt med fremme, hvor det er sjovt.
Casper Nielsen har scoret en enkelt gang i denne sæson, og ligesom midtbanespilleren er fast mand, er stopper Jonas Bager det også.
LIVE
TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TIPSBLADET SPECIAL
