Mohamed Daramy brændte Superligaen af i begyndelsen af sæsonen, men den unge kantspiller har haft det anderledes svært efter skiftet til Ajax.
Siden slutningen af november har Daramy kun spillet fire minutter i Æresdivisionen, og han startede også ude, da Ajax torsdag aften sendte Excelsior Maassluis ud af den hollandske pokalturnering.
Daramy blev ganske vist skiftet ind efter pausen og bidrog med to scoringer i 9-0-sejren, men den tidligere hollandske landsholdsspiller Arnold Bruggink har stadig svært ved at se, hvad den tidligere FCK-profil kan bidrage med.
– Hvor meget betalte de for det her? Pointen er: når man betaler så meget for en spiller, skal han være meget bedre end ens egne ungdomsspillere. Det er vigtigt for Ajax. Jeg tror ikke, de andre drenge er imponerede, når de ser ham spille, siger han til ESPN.
En anden tidligere hollandsk landsholdsspiller, Marciano Vink, er noget mere optimistisk på Daramys vegne, om end han heller ikke er imponeret.
– Det siger meget (at han startede ude mod Excelsior Maassluis, red.). Selvfølgelig er han en ung spiller, der skal finde sin vej i Ajax. Der er situationer, hvor man kan se, at han har noget at tilbyde.
– Han har fart, og han dribler forholdsvis godt, men han laver stadig meget sjusk. I sine driblinger, afleveringer og afslutninger er der for meget sjusk til, at man kan sige: “Han banker virkelig på døren i Ajax.”
Ajax var også efter den tidligere FC Nordsjælland-spiller Kamaldeen Sulemana i sommer, men endte altså med at betale omkring 100 millioner kroner for Daramy.
– Sulemana blev naturligvis ikke til noget, og det havde de håbet på. Jeg tror, Daramy var nummer to eller tre på sådan en liste, og så pressede de på og måtte nøjes med lidt mindre talent, siger Marciano Vink.
Mohamed Daramy har lavet 3 mål og 2 oplæg i 13 optrædener for Ajax.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Roony vil væk
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
