Daramy-sviner: Hvor meget betalte de for det her?

Mohamed Daramy har haft det svært i Ajax.



Mohamed Daramy brændte Superligaen af i begyndelsen af sæsonen, men den unge kantspiller har haft det anderledes svært efter skiftet til Ajax.

Siden slutningen af november har Daramy kun spillet fire minutter i Æresdivisionen, og han startede også ude, da Ajax torsdag aften sendte Excelsior Maassluis ud af den hollandske pokalturnering.

Daramy blev ganske vist skiftet ind efter pausen og bidrog med to scoringer i 9-0-sejren, men den tidligere hollandske landsholdsspiller Arnold Bruggink har stadig svært ved at se, hvad den tidligere FCK-profil kan bidrage med.

– Hvor meget betalte de for det her? Pointen er: når man betaler så meget for en spiller, skal han være meget bedre end ens egne ungdomsspillere. Det er vigtigt for Ajax. Jeg tror ikke, de andre drenge er imponerede, når de ser ham spille, siger han til ESPN.

En anden tidligere hollandsk landsholdsspiller, Marciano Vink, er noget mere optimistisk på Daramys vegne, om end han heller ikke er imponeret.

– Det siger meget (at han startede ude mod Excelsior Maassluis, red.). Selvfølgelig er han en ung spiller, der skal finde sin vej i Ajax. Der er situationer, hvor man kan se, at han har noget at tilbyde.

– Han har fart, og han dribler forholdsvis godt, men han laver stadig meget sjusk. I sine driblinger, afleveringer og afslutninger er der for meget sjusk til, at man kan sige: “Han banker virkelig på døren i Ajax.”

Ajax var også efter den tidligere FC Nordsjælland-spiller Kamaldeen Sulemana i sommer, men endte altså med at betale omkring 100 millioner kroner for Daramy.

– Sulemana blev naturligvis ikke til noget, og det havde de håbet på. Jeg tror, Daramy var nummer to eller tre på sådan en liste, og så pressede de på og måtte nøjes med lidt mindre talent, siger Marciano Vink.

Mohamed Daramy har lavet 3 mål og 2 oplæg i 13 optrædener for Ajax.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Til lægetjek i Superliga-klub

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Lufter vild Ronaldo-teori

Tjekkiet – Mexico



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Colombia – DR Congo

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

FC Barcelona køber VM-angriber

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

FCK går på rov i Viborg

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-vækkeuret: Messi skrev historie

Åbner op for sommertransfer