Daramy-sviner: Hvor meget betalte de for det her?

Mohamed Daramy har haft det svært i Ajax.



Mohamed Daramy brændte Superligaen af i begyndelsen af sæsonen, men den unge kantspiller har haft det anderledes svært efter skiftet til Ajax.

Siden slutningen af november har Daramy kun spillet fire minutter i Æresdivisionen, og han startede også ude, da Ajax torsdag aften sendte Excelsior Maassluis ud af den hollandske pokalturnering.

Daramy blev ganske vist skiftet ind efter pausen og bidrog med to scoringer i 9-0-sejren, men den tidligere hollandske landsholdsspiller Arnold Bruggink har stadig svært ved at se, hvad den tidligere FCK-profil kan bidrage med.

– Hvor meget betalte de for det her? Pointen er: når man betaler så meget for en spiller, skal han være meget bedre end ens egne ungdomsspillere. Det er vigtigt for Ajax. Jeg tror ikke, de andre drenge er imponerede, når de ser ham spille, siger han til ESPN.

En anden tidligere hollandsk landsholdsspiller, Marciano Vink, er noget mere optimistisk på Daramys vegne, om end han heller ikke er imponeret.

– Det siger meget (at han startede ude mod Excelsior Maassluis, red.). Selvfølgelig er han en ung spiller, der skal finde sin vej i Ajax. Der er situationer, hvor man kan se, at han har noget at tilbyde.

– Han har fart, og han dribler forholdsvis godt, men han laver stadig meget sjusk. I sine driblinger, afleveringer og afslutninger er der for meget sjusk til, at man kan sige: “Han banker virkelig på døren i Ajax.”

Ajax var også efter den tidligere FC Nordsjælland-spiller Kamaldeen Sulemana i sommer, men endte altså med at betale omkring 100 millioner kroner for Daramy.

– Sulemana blev naturligvis ikke til noget, og det havde de håbet på. Jeg tror, Daramy var nummer to eller tre på sådan en liste, og så pressede de på og måtte nøjes med lidt mindre talent, siger Marciano Vink.

Mohamed Daramy har lavet 3 mål og 2 oplæg i 13 optrædener for Ajax.





TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afslører: FCK ringede aldrig

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC Barcelona køber VM-angriber

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forbereder bud på 970 mio.

Ny bejler til dansk guldfugl

Egypten – Iran

Ecuador – Tyskland

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-spiller får fem karantænedage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

I dialog om dansk bomber

Tyrkiet – USA

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’