Daramy-sviner: Hvor meget betalte de for det her?

Mohamed Daramy har haft det svært i Ajax.



Mohamed Daramy brændte Superligaen af i begyndelsen af sæsonen, men den unge kantspiller har haft det anderledes svært efter skiftet til Ajax.

Siden slutningen af november har Daramy kun spillet fire minutter i Æresdivisionen, og han startede også ude, da Ajax torsdag aften sendte Excelsior Maassluis ud af den hollandske pokalturnering.

Daramy blev ganske vist skiftet ind efter pausen og bidrog med to scoringer i 9-0-sejren, men den tidligere hollandske landsholdsspiller Arnold Bruggink har stadig svært ved at se, hvad den tidligere FCK-profil kan bidrage med.

– Hvor meget betalte de for det her? Pointen er: når man betaler så meget for en spiller, skal han være meget bedre end ens egne ungdomsspillere. Det er vigtigt for Ajax. Jeg tror ikke, de andre drenge er imponerede, når de ser ham spille, siger han til ESPN.

En anden tidligere hollandsk landsholdsspiller, Marciano Vink, er noget mere optimistisk på Daramys vegne, om end han heller ikke er imponeret.

– Det siger meget (at han startede ude mod Excelsior Maassluis, red.). Selvfølgelig er han en ung spiller, der skal finde sin vej i Ajax. Der er situationer, hvor man kan se, at han har noget at tilbyde.

– Han har fart, og han dribler forholdsvis godt, men han laver stadig meget sjusk. I sine driblinger, afleveringer og afslutninger er der for meget sjusk til, at man kan sige: “Han banker virkelig på døren i Ajax.”

Ajax var også efter den tidligere FC Nordsjælland-spiller Kamaldeen Sulemana i sommer, men endte altså med at betale omkring 100 millioner kroner for Daramy.

– Sulemana blev naturligvis ikke til noget, og det havde de håbet på. Jeg tror, Daramy var nummer to eller tre på sådan en liste, og så pressede de på og måtte nøjes med lidt mindre talent, siger Marciano Vink.

Mohamed Daramy har lavet 3 mål og 2 oplæg i 13 optrædener for Ajax.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Jess Thorup på vej til denne klub

Frankrig – Spanien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et større problem for os’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Hylder FC København og Brøndby

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’