De vil sælge Dreyer til sommer – her er prisen

Ifølge belgisk avis forventer Anderlecht at sende Anders Dreyer videre til sommer.



Han har været flyvende for Anderlecht i denne sæson, men Anders Dreyer kan meget vel være fortid i danskerklubben efter sommerferien. 

Ifølge La Dernière Heure forventes det i hvert fald, at Anders Dreyer forlader Anderlecht til sommer, hvor den belgiske klub håber på at kunne sælge den 25-årige dansker for over 75 millioner kroner. 

Anderlecht vil i det tilfælde sikre sig en markant fortjeneste på Anders Dreyer, som den belgiske klub for lidt over et år siden købte af FC Midtjylland for omtrent 32 millioner kroner. 

Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg var i stand til at hente Anders Dreyer relativt billigt på grund af offensivspillerens frikøbsklausul i kontrakten med FC Midtjylland. 

Anders Dreyer har i denne sæson været Anderlechts mest scorende spiller, idet den tidligere Superliga-profil har scoret 16 mål, heraf 14 i ligaen. Dermed overgår Anders Dreyer også Kasper Dolberg, der er noteret for 12 mål i ligaen. 

Ifølge La Dernière Heure er 75 millioner kroner minimumsprisen, hvis Anderlecht skal sende Anders Dreyer videre til sommer. Danskerklubben håber angiveligt på, at prisen kan komme op i nærheden af 100 millioner kroner. 

Også Het Nieuwsblad skriver, at Anders Dreyers pris lyder på minimum 75 millioner kroner. Ifølge avisen er der allerede flere klubber, der følger Dreyer. Bundesligaen bliver nævnt som en oplagt destination for kantspilleren. 

La Dernière Heure skriver afslutningsvist, at Anders Dreyers fremtid i høj grad kan komme til at afhænge af sommerens EM-slutrunde, hvor en god præstation selvsagt kan banke kantspillerens pris i vejret. 






Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lyon forhandler med dansk profil

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Godt nyt for Jess Thorup

Vil hente FC Midtjylland-profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kovending? Han kan blive i Brøndby

AGF jagter hollandsk talent

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen