Han har været flyvende for Anderlecht i denne sæson, men Anders Dreyer kan meget vel være fortid i danskerklubben efter sommerferien.
Ifølge La Dernière Heure forventes det i hvert fald, at Anders Dreyer forlader Anderlecht til sommer, hvor den belgiske klub håber på at kunne sælge den 25-årige dansker for over 75 millioner kroner.
Anderlecht vil i det tilfælde sikre sig en markant fortjeneste på Anders Dreyer, som den belgiske klub for lidt over et år siden købte af FC Midtjylland for omtrent 32 millioner kroner.
Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg var i stand til at hente Anders Dreyer relativt billigt på grund af offensivspillerens frikøbsklausul i kontrakten med FC Midtjylland.
Anders Dreyer har i denne sæson været Anderlechts mest scorende spiller, idet den tidligere Superliga-profil har scoret 16 mål, heraf 14 i ligaen. Dermed overgår Anders Dreyer også Kasper Dolberg, der er noteret for 12 mål i ligaen.
Ifølge La Dernière Heure er 75 millioner kroner minimumsprisen, hvis Anderlecht skal sende Anders Dreyer videre til sommer. Danskerklubben håber angiveligt på, at prisen kan komme op i nærheden af 100 millioner kroner.
Også Het Nieuwsblad skriver, at Anders Dreyers pris lyder på minimum 75 millioner kroner. Ifølge avisen er der allerede flere klubber, der følger Dreyer. Bundesligaen bliver nævnt som en oplagt destination for kantspilleren.
La Dernière Heure skriver afslutningsvist, at Anders Dreyers fremtid i høj grad kan komme til at afhænge af sommerens EM-slutrunde, hvor en god præstation selvsagt kan banke kantspillerens pris i vejret.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
LIVE
VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE