De vil sælge Dreyer til sommer – her er prisen

Ifølge belgisk avis forventer Anderlecht at sende Anders Dreyer videre til sommer.



Han har været flyvende for Anderlecht i denne sæson, men Anders Dreyer kan meget vel være fortid i danskerklubben efter sommerferien. 

Ifølge La Dernière Heure forventes det i hvert fald, at Anders Dreyer forlader Anderlecht til sommer, hvor den belgiske klub håber på at kunne sælge den 25-årige dansker for over 75 millioner kroner. 

Anderlecht vil i det tilfælde sikre sig en markant fortjeneste på Anders Dreyer, som den belgiske klub for lidt over et år siden købte af FC Midtjylland for omtrent 32 millioner kroner. 

Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg var i stand til at hente Anders Dreyer relativt billigt på grund af offensivspillerens frikøbsklausul i kontrakten med FC Midtjylland. 

Anders Dreyer har i denne sæson været Anderlechts mest scorende spiller, idet den tidligere Superliga-profil har scoret 16 mål, heraf 14 i ligaen. Dermed overgår Anders Dreyer også Kasper Dolberg, der er noteret for 12 mål i ligaen. 

Ifølge La Dernière Heure er 75 millioner kroner minimumsprisen, hvis Anderlecht skal sende Anders Dreyer videre til sommer. Danskerklubben håber angiveligt på, at prisen kan komme op i nærheden af 100 millioner kroner. 

Også Het Nieuwsblad skriver, at Anders Dreyers pris lyder på minimum 75 millioner kroner. Ifølge avisen er der allerede flere klubber, der følger Dreyer. Bundesligaen bliver nævnt som en oplagt destination for kantspilleren. 

La Dernière Heure skriver afslutningsvist, at Anders Dreyers fremtid i høj grad kan komme til at afhænge af sommerens EM-slutrunde, hvor en god præstation selvsagt kan banke kantspillerens pris i vejret. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Smider Salah-bombe

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League