Han har været flyvende for Anderlecht i denne sæson, men Anders Dreyer kan meget vel være fortid i danskerklubben efter sommerferien.
Ifølge La Dernière Heure forventes det i hvert fald, at Anders Dreyer forlader Anderlecht til sommer, hvor den belgiske klub håber på at kunne sælge den 25-årige dansker for over 75 millioner kroner.
Anderlecht vil i det tilfælde sikre sig en markant fortjeneste på Anders Dreyer, som den belgiske klub for lidt over et år siden købte af FC Midtjylland for omtrent 32 millioner kroner.
Anderlechts danske fodbolddirektør Jesper Fredberg var i stand til at hente Anders Dreyer relativt billigt på grund af offensivspillerens frikøbsklausul i kontrakten med FC Midtjylland.
Anders Dreyer har i denne sæson været Anderlechts mest scorende spiller, idet den tidligere Superliga-profil har scoret 16 mål, heraf 14 i ligaen. Dermed overgår Anders Dreyer også Kasper Dolberg, der er noteret for 12 mål i ligaen.
Ifølge La Dernière Heure er 75 millioner kroner minimumsprisen, hvis Anderlecht skal sende Anders Dreyer videre til sommer. Danskerklubben håber angiveligt på, at prisen kan komme op i nærheden af 100 millioner kroner.
Også Het Nieuwsblad skriver, at Anders Dreyers pris lyder på minimum 75 millioner kroner. Ifølge avisen er der allerede flere klubber, der følger Dreyer. Bundesligaen bliver nævnt som en oplagt destination for kantspilleren.
La Dernière Heure skriver afslutningsvist, at Anders Dreyers fremtid i høj grad kan komme til at afhænge af sommerens EM-slutrunde, hvor en god præstation selvsagt kan banke kantspillerens pris i vejret.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL