Dolberg i modvind: Hans adfærd rejser spørgsmål

Kasper Dolberg er igen blevet kritiseret for sin attitude, efter at Anderlecht søndag vandt 1-0 over Sint-Truidense.



Anderlecht hentede søndag tre vigtige point i udekampen mod Sint-Truidense, hvor danskerklubben måtte spille med en mand i undertal i det meste af anden halvleg. 

Anders Dreyer blev nemlig præsenteret for et direkte rødt kort i det 56. minut, men efter slutfløjtet var det en anden dansker, som fik på puklen i den belgiske avis La Dernière Heure

Avisens kommentator Alex Teklak var nemlig utilfreds med Kasper Dolbergs kropssprog i kampen, som Anderlecht vandt med 1-0. 

– Danskeren skuffede. Vi har ret til at forvente mere fra ham. Alle er klar over, at Dolberg er en god spiller, men hans adfærd rejser spørgsmål. Når man kigger på, hvad han investerer i kampen… jeg sidder tilbage med indtrykket af, at han ikke har taget temperaturen på den belgiske liga, skriver Alex Teklak i sin klumme.

– Unge Van Helden og Smets (forsvarsspillere fra Sint-Truiden, red.) havde for nemt ved at håndtere ham. Vi taler om en spiller, der har spillet VM og Champions League… han var tandløs. Måske er det et resultat af hans introverte personlighed? Uanset hvad burde han dog lægge mere stolthed i det. 

Kasper Dolberg har tidligere fået kritik for sin attitude, da den danske angriber spillede for Nice, hvor klubbens daværende cheftræner Christophe Galtier krævede 'mere determination' fra Dolberg. 

Landstræner Kasper Hjulmand kaldte efterfølgende Galtiers kritik for 'uforståelig'





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-boss med spændende transfermelding

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Tyskland – Elfenbenskysten

Flere Superliga-kamp rykkes

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’