Dolberg i vanvittigt målshow

Lucas Heys første scoring for Anderlecht gik noget ubemærket hen, for landsmanden Kasper Dolberg scorede fire.



Kasper Dolberg var onsdag aften her, der og alle vegne i Anderlechts storsejr på 5-0 over Gent.

Den 27-årige angriber stod for fire af målene, og så glemte man næsten, at landsmanden Lucas Hey blev noteret for sin første scoring for det belgiske storhold.

Dolberg har på det seneste døjet med en skade og havde ikke været på tavlen siden begyndelsen af februar, før han onsdag viste sine evner foran kassen.

Ved målet til 1-0 viste det tidligere Silkeborg-talent sin ærgerrighed, da han opsnappede bolden efter sløset forsvarsspil og sparkede bolden i et tomt mål til 1-0.

Den mangeårige landsholdsspiller fordoblede sin og holdets målhøst med en scoring på straffespark til 2-0, før Hey kort før pausen pandede Thorgan Hazards hjørnespark i mål og fuldendte en udbytterig halvleg for værterne.

Så kunne Dolberg og holdkammeraterne egentlig kalde det en dag og køre de tre point stille og roligt hjem.

Men Dolberg var ikke færdig. Efter 54 minutter stod han på det rigtige sted, da bolden lidt heldigt havnede hos ham.

Danskeren hamrede sit tredje mål i nettet, og fem minutter senere blev det såmænd også til den fjerde af slagsen.

Alt, hvad han rørte ved, gik ind. Selv da han forsøgte sig med et baglæns hovedstød på Hazards indlæg, strøg bolden i kassen.

Den store aften sender Dolberg op på 18 ligamål for sæsonen, og det placerer ham på en delt andenplads på topscorerlisten i Jupiler League.

Anderlecht er dog et stykke fra titelkampen som nummer fire.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

England – Argentina

FC København-transfer bremses af denne årsag

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’