Dolberg-optur: Lynede efter 30 sekunder

Angriberen Kasper Dolberg scorede sit andet mål for Anderlecht mod Westerlo. Der gik blot et halvt minut.



Efter flere svære år i Nice, Sevilla og Hoffenheim har Kasper Dolberg fået en god start på tilværelsen i Anderlecht.

Søndag kom angriberen på tavlen for anden gang for sin nye klub, som på hjemmebane besejrede Westerlo 2-1 i den belgiske liga.

Den 25-årige dansker brugte blot 30 sekunder på at komme i fokus. På rigtig angribermaner brugte han sin fysik til at presse sig foran en forsvarsspiller og komme først på et indlæg fra venstre.

Han har nu scoret to mål i fire kampe.

Dolberg har indtil videre fået stor tillid af klubbens danske cheftræner, Brian Riemer. Den tidligere Ajax-spids er startet inde i alle fire ligakampe, hvor Anderlecht har skrabet ni point sammen.

I søndagens opgør var Dolberg eneste danske islæt på banen for Anderlecht, da Anders Dreyer havde karantæne.

Den forhenværende FC Midtjylland-spiller Nicolas Madsen huserede på midtbanen for Westerlo, som reducerede forgæves ved bulgarske Edisson Jordanov ti minutter før tid.

Dolberg var ikke ene om at sørge for danske mål søndag.

Lidt senere var Club Brugge i aktion mod RWD Molenbeek, og det endte med en massakre på 7-1, som de to danskere Andreas Skov Olsen og Philip Zinckernagel havde stor andel i.

Landsholdsspilleren Skov Olsen scorede to af målene med Zinckernagel som assistmager til det ene. Desuden var Skov Olsen afsender på oplægget til 6-1-målet.

Zinckernagel bidrog selv med kampens første mål og blev udskiftet med godt 20 minutter tilbage af opgøret, hvor Club Brugge scorede fem mål efter pausen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Bayern München på plads til Superliga-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Gaveregn over FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

En vild energibombe er kommet til Superligaen

På vippen i FCN: Afklaring meget snart