Dolberg-optur: Lynede efter 30 sekunder

Angriberen Kasper Dolberg scorede sit andet mål for Anderlecht mod Westerlo. Der gik blot et halvt minut.



Efter flere svære år i Nice, Sevilla og Hoffenheim har Kasper Dolberg fået en god start på tilværelsen i Anderlecht.

Søndag kom angriberen på tavlen for anden gang for sin nye klub, som på hjemmebane besejrede Westerlo 2-1 i den belgiske liga.

Den 25-årige dansker brugte blot 30 sekunder på at komme i fokus. På rigtig angribermaner brugte han sin fysik til at presse sig foran en forsvarsspiller og komme først på et indlæg fra venstre.

Han har nu scoret to mål i fire kampe.

Dolberg har indtil videre fået stor tillid af klubbens danske cheftræner, Brian Riemer. Den tidligere Ajax-spids er startet inde i alle fire ligakampe, hvor Anderlecht har skrabet ni point sammen.

I søndagens opgør var Dolberg eneste danske islæt på banen for Anderlecht, da Anders Dreyer havde karantæne.

Den forhenværende FC Midtjylland-spiller Nicolas Madsen huserede på midtbanen for Westerlo, som reducerede forgæves ved bulgarske Edisson Jordanov ti minutter før tid.

Dolberg var ikke ene om at sørge for danske mål søndag.

Lidt senere var Club Brugge i aktion mod RWD Molenbeek, og det endte med en massakre på 7-1, som de to danskere Andreas Skov Olsen og Philip Zinckernagel havde stor andel i.

Landsholdsspilleren Skov Olsen scorede to af målene med Zinckernagel som assistmager til det ene. Desuden var Skov Olsen afsender på oplægget til 6-1-målet.

Zinckernagel bidrog selv med kampens første mål og blev udskiftet med godt 20 minutter tilbage af opgøret, hvor Club Brugge scorede fem mål efter pausen.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jess Thorup fyret

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Kasper Hjulmand fyret

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Vildt transferrygte skydes ned

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret