Dolberg-optur: Lynede efter 30 sekunder

Angriberen Kasper Dolberg scorede sit andet mål for Anderlecht mod Westerlo. Der gik blot et halvt minut.



Efter flere svære år i Nice, Sevilla og Hoffenheim har Kasper Dolberg fået en god start på tilværelsen i Anderlecht.

Søndag kom angriberen på tavlen for anden gang for sin nye klub, som på hjemmebane besejrede Westerlo 2-1 i den belgiske liga.

Den 25-årige dansker brugte blot 30 sekunder på at komme i fokus. På rigtig angribermaner brugte han sin fysik til at presse sig foran en forsvarsspiller og komme først på et indlæg fra venstre.

Han har nu scoret to mål i fire kampe.

Dolberg har indtil videre fået stor tillid af klubbens danske cheftræner, Brian Riemer. Den tidligere Ajax-spids er startet inde i alle fire ligakampe, hvor Anderlecht har skrabet ni point sammen.

I søndagens opgør var Dolberg eneste danske islæt på banen for Anderlecht, da Anders Dreyer havde karantæne.

Den forhenværende FC Midtjylland-spiller Nicolas Madsen huserede på midtbanen for Westerlo, som reducerede forgæves ved bulgarske Edisson Jordanov ti minutter før tid.

Dolberg var ikke ene om at sørge for danske mål søndag.

Lidt senere var Club Brugge i aktion mod RWD Molenbeek, og det endte med en massakre på 7-1, som de to danskere Andreas Skov Olsen og Philip Zinckernagel havde stor andel i.

Landsholdsspilleren Skov Olsen scorede to af målene med Zinckernagel som assistmager til det ene. Desuden var Skov Olsen afsender på oplægget til 6-1-målet.

Zinckernagel bidrog selv med kampens første mål og blev udskiftet med godt 20 minutter tilbage af opgøret, hvor Club Brugge scorede fem mål efter pausen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Frankrig – Irak

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Sender opfordring til Superliga-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Uruguay – Kap Verde

I dialog med Steve Cooper

Interessant melding om VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sunderland jagter dansk guldfugl

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen