Den camerounske målmand Andre Onana blev i februar idømt en karantæne på 12 måneder af det europæiske fodboldforbund (UEFA) for at bryde dopingreglerne.
Nu har CAS kigget sagen igennem, efter Ajax appellerede kendelsen, og de har valgt at reducerede karantænen med tre måneder, således Onana “kun” er suspenderet i ni måneder.
Det oplyser Ajax Amsterdam på klubbens hjemmeside.
Dermed udløber målmandens karantæne 4. november 2021, indtil da gælder den både nationale og internationale turneringer. Onana må genoptage træningen to måneder før, karantænen udløber.
Ajax-målmanden vil derfor være tilbage på træningsbanen 4. september i år, men om det bliver i den hollandske storklub er usikkert. Han har nemlig kun kontrakt frem til næste sommer, og på rygtebasis sættes han i forbindelse med et skifte, så Ajax kan nå at tjene lidt mønt på ham.
– Med CAS’ afgørelse har vi vundet tre måneder i forhold til den oprindelige karantæne. Så det var det værd at tage sagen til CAS. Vi står for en ren sport, og vi er overbeviste om, at Andre har taget stofferne ved et tilfælde og ikke for at forbedre sine præstationer, siger Ajax-direktør, Edwin van der Sar.
Han understreger, at han har blandede følelser efter afgørelsen, da målet var, at få Onana tilbage på banen snarest. Ajax har tidligere oplyst, at Onana havde været utilpas 30. oktober sidste år, og derfor havde han taget en Lasimac-tablet, som er et lægemiddel, der var ordineret til målmandens kone.
Få dage efter indtagelsen af lægemidlet spillede Onana mod FC Midtjylland, hvor det blev til en 2-1-sejr for den hollandske hovedstadsklub.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
