Den camerounske målmand Andre Onana blev i februar idømt en karantæne på 12 måneder af det europæiske fodboldforbund (UEFA) for at bryde dopingreglerne.
Nu har CAS kigget sagen igennem, efter Ajax appellerede kendelsen, og de har valgt at reducerede karantænen med tre måneder, således Onana “kun” er suspenderet i ni måneder.
Det oplyser Ajax Amsterdam på klubbens hjemmeside.
Dermed udløber målmandens karantæne 4. november 2021, indtil da gælder den både nationale og internationale turneringer. Onana må genoptage træningen to måneder før, karantænen udløber.
Ajax-målmanden vil derfor være tilbage på træningsbanen 4. september i år, men om det bliver i den hollandske storklub er usikkert. Han har nemlig kun kontrakt frem til næste sommer, og på rygtebasis sættes han i forbindelse med et skifte, så Ajax kan nå at tjene lidt mønt på ham.
– Med CAS’ afgørelse har vi vundet tre måneder i forhold til den oprindelige karantæne. Så det var det værd at tage sagen til CAS. Vi står for en ren sport, og vi er overbeviste om, at Andre har taget stofferne ved et tilfælde og ikke for at forbedre sine præstationer, siger Ajax-direktør, Edwin van der Sar.
Han understreger, at han har blandede følelser efter afgørelsen, da målet var, at få Onana tilbage på banen snarest. Ajax har tidligere oplyst, at Onana havde været utilpas 30. oktober sidste år, og derfor havde han taget en Lasimac-tablet, som er et lægemiddel, der var ordineret til målmandens kone.
Få dage efter indtagelsen af lægemidlet spillede Onana mod FC Midtjylland, hvor det blev til en 2-1-sejr for den hollandske hovedstadsklub.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
Tuchel forsvarer sin taktik
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
