Dopingdømt Ajax-målmands karantæne forkortes

Den internationale sportsdomstol har kigget på sagen med Ajax-målmanden Andre Onana og er torsdag kommet med deres kendelse.



Den camerounske målmand Andre Onana blev i februar idømt en karantæne på 12 måneder af det europæiske fodboldforbund (UEFA) for at bryde dopingreglerne.

Nu har CAS kigget sagen igennem, efter Ajax appellerede kendelsen, og de har valgt at reducerede karantænen med tre måneder, således Onana “kun” er suspenderet i ni måneder.

Det oplyser Ajax Amsterdam på klubbens hjemmeside.

Dermed udløber målmandens karantæne 4. november 2021, indtil da gælder den både nationale og internationale turneringer. Onana må genoptage træningen to måneder før, karantænen udløber. 

Ajax-målmanden vil derfor være tilbage på træningsbanen 4. september i år, men om det bliver i den hollandske storklub er usikkert. Han har nemlig kun kontrakt frem til næste sommer, og på rygtebasis sættes han i forbindelse med et skifte, så Ajax kan nå at tjene lidt mønt på ham.

– Med CAS’ afgørelse har vi vundet tre måneder i forhold til den oprindelige karantæne. Så det var det værd at tage sagen til CAS. Vi står for en ren sport, og vi er overbeviste om, at Andre har taget stofferne ved et tilfælde og ikke for at forbedre sine præstationer, siger Ajax-direktør, Edwin van der Sar.

Han understreger, at han har blandede følelser efter afgørelsen, da målet var, at få Onana tilbage på banen snarest. Ajax har tidligere oplyst, at Onana havde været utilpas 30. oktober sidste år, og derfor havde han taget en Lasimac-tablet, som er et lægemiddel, der var ordineret til målmandens kone.

Få dage efter indtagelsen af lægemidlet spillede Onana mod FC Midtjylland, hvor det blev til en 2-1-sejr for den hollandske hovedstadsklub.





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Rooney: Her er Englands store problem

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

PL-træner blev fyret over E-mail

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Steve Cooper med stor beslutning

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

De køber ham for 740 mio.

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson