Dopingdømt Ajax-målmands karantæne forkortes

Den internationale sportsdomstol har kigget på sagen med Ajax-målmanden Andre Onana og er torsdag kommet med deres kendelse.



Den camerounske målmand Andre Onana blev i februar idømt en karantæne på 12 måneder af det europæiske fodboldforbund (UEFA) for at bryde dopingreglerne.

Nu har CAS kigget sagen igennem, efter Ajax appellerede kendelsen, og de har valgt at reducerede karantænen med tre måneder, således Onana “kun” er suspenderet i ni måneder.

Det oplyser Ajax Amsterdam på klubbens hjemmeside.

Dermed udløber målmandens karantæne 4. november 2021, indtil da gælder den både nationale og internationale turneringer. Onana må genoptage træningen to måneder før, karantænen udløber. 

Ajax-målmanden vil derfor være tilbage på træningsbanen 4. september i år, men om det bliver i den hollandske storklub er usikkert. Han har nemlig kun kontrakt frem til næste sommer, og på rygtebasis sættes han i forbindelse med et skifte, så Ajax kan nå at tjene lidt mønt på ham.

– Med CAS’ afgørelse har vi vundet tre måneder i forhold til den oprindelige karantæne. Så det var det værd at tage sagen til CAS. Vi står for en ren sport, og vi er overbeviste om, at Andre har taget stofferne ved et tilfælde og ikke for at forbedre sine præstationer, siger Ajax-direktør, Edwin van der Sar.

Han understreger, at han har blandede følelser efter afgørelsen, da målet var, at få Onana tilbage på banen snarest. Ajax har tidligere oplyst, at Onana havde været utilpas 30. oktober sidste år, og derfor havde han taget en Lasimac-tablet, som er et lægemiddel, der var ordineret til målmandens kone.

Få dage efter indtagelsen af lægemidlet spillede Onana mod FC Midtjylland, hvor det blev til en 2-1-sejr for den hollandske hovedstadsklub.





LIVE

VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Hvor er Kasper Dolberg?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Argentina – Egypten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Her er 1/8-finalerne ved VM

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps

Schweiz – Colombia

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr