Anderlecht valgte i midten af september at fyre Brian Riemer, og siden da har David Hubert overtaget rollen som cheftræner i danskerklubben på midlertidig basis.
Og den 36-årige David Hubert har fået en positiv start i Anderlecht, der torsdag hentede en overraskende 2-1-sejr på udebane mod Real Sociedad i Europa League.
Anderlecht-profilen Mats Rits har peget på, at Hubert er mere tydelig i sine instruktioner til spillerne, og at presspillet er blevet bedre under den midlertidige boss. Og ifølge den belgiske ekspert Alex Teklak har David Hubert især haft succes med at give Anderlecht-spillerne spilleglæden tilbage.
– Spillerne er blevet gladere under ham. Dolberg er det bedste eksempel. Han er glad for at være på banen.
– Hubert satte spillerne fri, efter at de var blevet taget til gidsler i et defensivt system. Hubert anerkender deres kvaliteter. Og det gør dem glade, for nu kommer deres kvalitet i højere grad til udtryk. Dolberg, hvis vi skal fremhæve ham igen, deltager nu mere i spillet og kan brug af sin førsteberøring, som er en af hans største forcer. Og han føler sig vigtig. Han er symbolet på den fornyelse, som Hubert har bragt med sig. Hubert har trykket på de rigtige knapper, lyder det, ifølge La Dernière Heure, fra Alex Teklak.
Alex Teklak understreger samtidig, at David Hubert samtidig rider på en positiv bølge i øjeblikket, og at forventningspresset selvsagt vil ændre sig, hvis den unge træner ender med at få cheftrænerjobbet på permanent basis.
Anderlecht spiller igen søndag klokken 13.30, hvor der venter en hjemmekamp mod Standard Liege i den belgiske liga.
LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
RØVEN I KLASKEHØJDE