Anderlecht valgte i midten af september at fyre Brian Riemer, og siden da har David Hubert overtaget rollen som cheftræner i danskerklubben på midlertidig basis.
Og den 36-årige David Hubert har fået en positiv start i Anderlecht, der torsdag hentede en overraskende 2-1-sejr på udebane mod Real Sociedad i Europa League.
Anderlecht-profilen Mats Rits har peget på, at Hubert er mere tydelig i sine instruktioner til spillerne, og at presspillet er blevet bedre under den midlertidige boss. Og ifølge den belgiske ekspert Alex Teklak har David Hubert især haft succes med at give Anderlecht-spillerne spilleglæden tilbage.
– Spillerne er blevet gladere under ham. Dolberg er det bedste eksempel. Han er glad for at være på banen.
– Hubert satte spillerne fri, efter at de var blevet taget til gidsler i et defensivt system. Hubert anerkender deres kvaliteter. Og det gør dem glade, for nu kommer deres kvalitet i højere grad til udtryk. Dolberg, hvis vi skal fremhæve ham igen, deltager nu mere i spillet og kan brug af sin førsteberøring, som er en af hans største forcer. Og han føler sig vigtig. Han er symbolet på den fornyelse, som Hubert har bragt med sig. Hubert har trykket på de rigtige knapper, lyder det, ifølge La Dernière Heure, fra Alex Teklak.
Alex Teklak understreger samtidig, at David Hubert samtidig rider på en positiv bølge i øjeblikket, og at forventningspresset selvsagt vil ændre sig, hvis den unge træner ender med at få cheftrænerjobbet på permanent basis.
Anderlecht spiller igen søndag klokken 13.30, hvor der venter en hjemmekamp mod Standard Liege i den belgiske liga.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
OPTAKT
Frankrig – Irak
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I dialog med Steve Cooper