Anderlecht valgte i midten af september at fyre Brian Riemer, og siden da har David Hubert overtaget rollen som cheftræner i danskerklubben på midlertidig basis.
Og den 36-årige David Hubert har fået en positiv start i Anderlecht, der torsdag hentede en overraskende 2-1-sejr på udebane mod Real Sociedad i Europa League.
Anderlecht-profilen Mats Rits har peget på, at Hubert er mere tydelig i sine instruktioner til spillerne, og at presspillet er blevet bedre under den midlertidige boss. Og ifølge den belgiske ekspert Alex Teklak har David Hubert især haft succes med at give Anderlecht-spillerne spilleglæden tilbage.
– Spillerne er blevet gladere under ham. Dolberg er det bedste eksempel. Han er glad for at være på banen.
– Hubert satte spillerne fri, efter at de var blevet taget til gidsler i et defensivt system. Hubert anerkender deres kvaliteter. Og det gør dem glade, for nu kommer deres kvalitet i højere grad til udtryk. Dolberg, hvis vi skal fremhæve ham igen, deltager nu mere i spillet og kan brug af sin førsteberøring, som er en af hans største forcer. Og han føler sig vigtig. Han er symbolet på den fornyelse, som Hubert har bragt med sig. Hubert har trykket på de rigtige knapper, lyder det, ifølge La Dernière Heure, fra Alex Teklak.
Alex Teklak understreger samtidig, at David Hubert samtidig rider på en positiv bølge i øjeblikket, og at forventningspresset selvsagt vil ændre sig, hvis den unge træner ender med at få cheftrænerjobbet på permanent basis.
Anderlecht spiller igen søndag klokken 13.30, hvor der venter en hjemmekamp mod Standard Liege i den belgiske liga.
LIVE
TransferLIVE: VM-stjerne tilbudt til Tottenham
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
EKSKLUSIVT