Mathias “Zanka” Jørgensen tog i sommer hul på et nyt kapitel i sin karriere, da han skiftede Brentford ud med Anderlecht.
Den belgiske storklub snuppede stopperen for næsen af FC København, da de akut skulle bruge en afløser for Jan Vertonghen, der havde pådraget sig en langvarig skade i akillessenen.
Spilleminutterne har også været mange, men det til trods har den tidligere landsholdsstopper ikke brændt Belgien ned.
– Han har været under middel for at være ærlig. Han blev kastet ind på holdet den første dag og havde ikke tid til at tilpasse sig spillestilen, systemet og holdkammeraterne, siger Kjell Doms, der dækker Anderlecht tæt for Het Laatste Nieuws, til Tipsbladet.
Mathias “Zanka” Jørgensen, 34 år, fik sin debut mod Mechelen, og selvom det gik udmærket, og Anderlecht vandt, kunne man i Belgien se stopperens begrænsninger.
– Allerede der kunne vi se, at han er langsom og ikke særlig bevægelig. Det passede ind i Riemers stil, da han positionerede sit hold lidt lavere på banen.
Efter Brian Riemers fyring i september er David Hubert blevet hans afløser. Han gør tingene en smule anderledes, hvilket gør “Zanka” sårbar, ifølge Kjell Doms.
– Han vil gerne spille med sit hold højere i banen, hvilket efterlader “Zanka” udsat, når Anderlecht mister bolden og får kontraangreb imod sig. De indkasserede to scoringer på den måde mod Beerschot, der ligger sidst i tabellen, og tabte 2-1.
– Bagefter kampen fik “Zanka” al skylden og blev bænket i to kampe. Træneren sagde efterfølgende, at Anderlecht skulle gøre det bedre og ikke være så sårbare defensivt. Han pegede fingre af hele holdet i stedet for af “Zanka”.

På trods af manglen på forsvarsspillere i Anderlecht blev “Zanka”, mens han var bænket, afløst af Leander Dendoncker, der er central midtbanespiller.
– På en måde har “Zanka” været personificeringen af, hvad der er gået galt i Anderlecht de seneste måneder. Det er vores opfattelse. Fredberg havde et dårligt transfervindue, og “Zanka” er en af skuffelserne.
Retfærdigvis skal det siges, at Mathias “Zanka” Jørgensen på det seneste har fået bedre fat.
– Anderlecht har holdt clean sheets i deres seneste tre ud af fire kampe. Venstrebacken Moussa N’Diaye er positioneret tæt på “Zanka”, når modstanderen har bolden. Rummene mellem dem er derfor mindre, og de står bedre på banen.
Alligevel spår Kjell Doms ikke Mathias “Zanka” Jørgensen mange chancer for at fortsætte i den belgiske storklub
– Når det drejer sig om “Zanka”, tror jeg ikke, han har en lys fremtid i Anderlecht. Den nye tekniske direktør (Olivier Renard, red.) har allerede udtryk, at man gerne vil hente en hurtig central forsvarsspiller, som gør det muligt at stå højere i banen. Min fornemmelse er, at han (“Zanka”) er fortid til sommer.
Forsvarsspillerens kontrakt udløber efter sæsonen.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
EKSKLUSIVT