Mathias “Zanka” Jørgensen tog i sommer hul på et nyt kapitel i sin karriere, da han skiftede Brentford ud med Anderlecht.
Den belgiske storklub snuppede stopperen for næsen af FC København, da de akut skulle bruge en afløser for Jan Vertonghen, der havde pådraget sig en langvarig skade i akillessenen.
Spilleminutterne har også været mange, men det til trods har den tidligere landsholdsstopper ikke brændt Belgien ned.
– Han har været under middel for at være ærlig. Han blev kastet ind på holdet den første dag og havde ikke tid til at tilpasse sig spillestilen, systemet og holdkammeraterne, siger Kjell Doms, der dækker Anderlecht tæt for Het Laatste Nieuws, til Tipsbladet.
Mathias “Zanka” Jørgensen, 34 år, fik sin debut mod Mechelen, og selvom det gik udmærket, og Anderlecht vandt, kunne man i Belgien se stopperens begrænsninger.
– Allerede der kunne vi se, at han er langsom og ikke særlig bevægelig. Det passede ind i Riemers stil, da han positionerede sit hold lidt lavere på banen.
Efter Brian Riemers fyring i september er David Hubert blevet hans afløser. Han gør tingene en smule anderledes, hvilket gør “Zanka” sårbar, ifølge Kjell Doms.
– Han vil gerne spille med sit hold højere i banen, hvilket efterlader “Zanka” udsat, når Anderlecht mister bolden og får kontraangreb imod sig. De indkasserede to scoringer på den måde mod Beerschot, der ligger sidst i tabellen, og tabte 2-1.
– Bagefter kampen fik “Zanka” al skylden og blev bænket i to kampe. Træneren sagde efterfølgende, at Anderlecht skulle gøre det bedre og ikke være så sårbare defensivt. Han pegede fingre af hele holdet i stedet for af “Zanka”.

På trods af manglen på forsvarsspillere i Anderlecht blev “Zanka”, mens han var bænket, afløst af Leander Dendoncker, der er central midtbanespiller.
– På en måde har “Zanka” været personificeringen af, hvad der er gået galt i Anderlecht de seneste måneder. Det er vores opfattelse. Fredberg havde et dårligt transfervindue, og “Zanka” er en af skuffelserne.
Retfærdigvis skal det siges, at Mathias “Zanka” Jørgensen på det seneste har fået bedre fat.
– Anderlecht har holdt clean sheets i deres seneste tre ud af fire kampe. Venstrebacken Moussa N’Diaye er positioneret tæt på “Zanka”, når modstanderen har bolden. Rummene mellem dem er derfor mindre, og de står bedre på banen.
Alligevel spår Kjell Doms ikke Mathias “Zanka” Jørgensen mange chancer for at fortsætte i den belgiske storklub
– Når det drejer sig om “Zanka”, tror jeg ikke, han har en lys fremtid i Anderlecht. Den nye tekniske direktør (Olivier Renard, red.) har allerede udtryk, at man gerne vil hente en hurtig central forsvarsspiller, som gør det muligt at stå højere i banen. Min fornemmelse er, at han (“Zanka”) er fortid til sommer.
Forsvarsspillerens kontrakt udløber efter sæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur