Efter skræk-episode: Schöne overvejer karrierestop

Efter en skrækepisode i hollandsk fodbold overvejer tidligere dansk landsholdsprofil at indstille karrieren.



Søndag aften gik der et gys igennem hollandsk fodbold, da NEC Nijmegen-angriberen Bas Dost faldt om på banen i en kamp mod AZ Alkmaar.

Den store angriber blev heldigvis bragt til bevidsthed af klubbernes lægestab. 

Episoden har vakt stor opmærksomhed i Holland, og den har også efterladt sit indtryk på den tidligere danske landsholdsstjerne Lasse Schöne, der til daglig er holdkammerater med Dost. 

Efter den ulykkelige episode har den 37-årige dansker gjort sig overvejelser om at lægge støvlerne på hylden.

–  Det får mig til at tænke. Det sker lidt for ofte på det seneste. Jeg er ikke længere 22 og har haft en lang karriere. Jeg spekulerer på, hvor længe jeg vil fortsætte. Det har jeg allerede spurgt mig selv om og nu endnu mere. Den samtale har jeg nu med folk omkring mig, men jeg har ikke besluttet noget endnu, fortæller han til det hollandske medie Nos. 

Det er ikke første gang, at den tidligere Ajax-stjerne har set en holdkammerat falde livløs om på banen. 

I 2017 faldt Ajax-holdkammeraten Abdelhak Nouri om i en træningskamp. Desuden har to andre bekendte fra fodboldverdenen oplevet lignende tilfælde – nemlig Daley Blind og Christian Eriksen.

– Jeg har oplevet det lidt for ofte. Selvfølgelig begynder man at tænke over det, og derfor tog jeg ordet dagen efter hændelsen med Bas. Jeg sagde, hvad jeg synes om det hjalp de unge spillere, hvis de havde svært ved at håndtere det. Vi skal være der for hinanden, fortæller danskeren. 

Lasse Schöne kom til NEC Nijmegen fra Heerenveen i 2021. Han har også tidligere spillet for klubben mellem 2008 og 2012. 

Den danske midtbanespiller har spillet 426 kampe i Æresdivisionen og har desuden 51 landsholdskampe på cv'et.





LIVE

TransferLIVE: Ellevild med FC København-emne

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

OB – Sønderjyske



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er den nye Superliga-juvel!

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview