Efter skræk-episode: Schöne overvejer karrierestop

Efter en skrækepisode i hollandsk fodbold overvejer tidligere dansk landsholdsprofil at indstille karrieren.



Søndag aften gik der et gys igennem hollandsk fodbold, da NEC Nijmegen-angriberen Bas Dost faldt om på banen i en kamp mod AZ Alkmaar.

Den store angriber blev heldigvis bragt til bevidsthed af klubbernes lægestab. 

Episoden har vakt stor opmærksomhed i Holland, og den har også efterladt sit indtryk på den tidligere danske landsholdsstjerne Lasse Schöne, der til daglig er holdkammerater med Dost. 

Efter den ulykkelige episode har den 37-årige dansker gjort sig overvejelser om at lægge støvlerne på hylden.

–  Det får mig til at tænke. Det sker lidt for ofte på det seneste. Jeg er ikke længere 22 og har haft en lang karriere. Jeg spekulerer på, hvor længe jeg vil fortsætte. Det har jeg allerede spurgt mig selv om og nu endnu mere. Den samtale har jeg nu med folk omkring mig, men jeg har ikke besluttet noget endnu, fortæller han til det hollandske medie Nos. 

Det er ikke første gang, at den tidligere Ajax-stjerne har set en holdkammerat falde livløs om på banen. 

I 2017 faldt Ajax-holdkammeraten Abdelhak Nouri om i en træningskamp. Desuden har to andre bekendte fra fodboldverdenen oplevet lignende tilfælde – nemlig Daley Blind og Christian Eriksen.

– Jeg har oplevet det lidt for ofte. Selvfølgelig begynder man at tænke over det, og derfor tog jeg ordet dagen efter hændelsen med Bas. Jeg sagde, hvad jeg synes om det hjalp de unge spillere, hvis de havde svært ved at håndtere det. Vi skal være der for hinanden, fortæller danskeren. 

Lasse Schöne kom til NEC Nijmegen fra Heerenveen i 2021. Han har også tidligere spillet for klubben mellem 2008 og 2012. 

Den danske midtbanespiller har spillet 426 kampe i Æresdivisionen og har desuden 51 landsholdskampe på cv'et.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Sverige

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vigtigt nyt for ‘AC’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-boss med spændende transfermelding

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Zanka ville spille gratis for FC København

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Sønderjyske køber ny cheftræner