Efter skræk-episode: Schöne overvejer karrierestop

Efter en skrækepisode i hollandsk fodbold overvejer tidligere dansk landsholdsprofil at indstille karrieren.



Søndag aften gik der et gys igennem hollandsk fodbold, da NEC Nijmegen-angriberen Bas Dost faldt om på banen i en kamp mod AZ Alkmaar.

Den store angriber blev heldigvis bragt til bevidsthed af klubbernes lægestab. 

Episoden har vakt stor opmærksomhed i Holland, og den har også efterladt sit indtryk på den tidligere danske landsholdsstjerne Lasse Schöne, der til daglig er holdkammerater med Dost. 

Efter den ulykkelige episode har den 37-årige dansker gjort sig overvejelser om at lægge støvlerne på hylden.

–  Det får mig til at tænke. Det sker lidt for ofte på det seneste. Jeg er ikke længere 22 og har haft en lang karriere. Jeg spekulerer på, hvor længe jeg vil fortsætte. Det har jeg allerede spurgt mig selv om og nu endnu mere. Den samtale har jeg nu med folk omkring mig, men jeg har ikke besluttet noget endnu, fortæller han til det hollandske medie Nos. 

Det er ikke første gang, at den tidligere Ajax-stjerne har set en holdkammerat falde livløs om på banen. 

I 2017 faldt Ajax-holdkammeraten Abdelhak Nouri om i en træningskamp. Desuden har to andre bekendte fra fodboldverdenen oplevet lignende tilfælde – nemlig Daley Blind og Christian Eriksen.

– Jeg har oplevet det lidt for ofte. Selvfølgelig begynder man at tænke over det, og derfor tog jeg ordet dagen efter hændelsen med Bas. Jeg sagde, hvad jeg synes om det hjalp de unge spillere, hvis de havde svært ved at håndtere det. Vi skal være der for hinanden, fortæller danskeren. 

Lasse Schöne kom til NEC Nijmegen fra Heerenveen i 2021. Han har også tidligere spillet for klubben mellem 2008 og 2012. 

Den danske midtbanespiller har spillet 426 kampe i Æresdivisionen og har desuden 51 landsholdskampe på cv'et.





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

UEFA klar til at boykotte VM

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i Europa: De venter i næste runde

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ny FC København-stjerne imponerer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjerne på plads i Chelsea

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener