Efter sviner: Gent-profil forsvarer Jess Thorup

Jess Thorup bliver nu taget i forsvar af Sven Kums fra Gent, efter at en sportsjournalist har kritiseret danskeren.



Sportsjournalist Hans Vandeweghe lagde ikke fingre imellem, da han for nylig kommenterede på Jess Thorups fyring i K.A.A. Gent.

– Jeg går ofte til AA Gents kampe, og jeg synes, at Thorup – af trænerne i Gent i de seneste år – er den værste, der har været, hvis jeg skal være ærlig, lød det fra sportsjournalisten, der også mente, at danskerens hold ofte blev udspillet.

Men den kritik forstår man ikke helt i Gents spillertrup.

Midtbanespilleren har været lejet ud til Gent fra Anderlecht siden sommeren 2019 og nåede altså at spille mere end en sæson under Jess Thorup. Og han har mere end svært ved at forstå kritikken.

– Jeg læste et eller andet sted, at han blev kaldt den værste træner i årevis. For at være ærlig forstår jeg ikke noget om det, siger Sven Kums ifølge Voetbal Primeur og påpeger at Gent fik sølvmedaljer og kom i 1/16-finalen i Europa League i sidste sæson.

– Så kan man ikke sige, at træneren gjorde det dårligt.

Læs også:Revser Jess Thorup: Den værste Gent-træner i de seneste år

Sven Kums mener i stedet, at spillerne skal påtage sig skylden for den dårlige sæsonstart, der fik Jess Thorup fyret.

– Jeg synes ikke, han skal have skylden for noget. Vi (spillerne, red.) er hovedsageligt grunden til, at det ikke fungerede. Vi indkasserede mål, og vi scorede kun to mål – begge gang på et hjørne. Det er også tyndt, siger Sven Kums.

Jess Thorup blev erstattet af László Bölöni som cheftræner i Gent, og han lagde ud med at tabe sin første kamp til Antwerp. Gent har dermed fortsat ikke sikret sig et point i den belgiske liga i denne sæson, hvor der er blevet afviklet tre runder.

Læs også:Peter Løvenkrands tæt på cheftræner-job – corona skaber problemer




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

‘Spanien var det bedste hold’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Klar for FC København

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Fransk klub overvejer Victor Bak

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Snød FC København for keeper

Brøndby har været i dialog med VM-profil