Ekspert om Ajax-dansker: Det er virkelig trist

Danske Victor Jensen har aldrig formået at bryde igennem i storklubben AFC Ajax.



Det er efterhånden svært at tro, at Victor Jensen får et gennembrud i AFC Ajax.

Danskeren er indiskutabelt en dygtig spiller, men konkurrencen i den hollandske storklub er benhård, og det er aldrig lykkedes Victor Jensen at slå sit navn fast for alvor. I næste måned fylder han 22, og så er det lige før, at det så er for sent i en klub som AFC Ajax.

Victor Jensen har opnået tre førsteholdskampe, men for det meste optræder han for Jong Ajax i Hollands næstbedste række. Der gættes på, at angriberen, der tidligere har været udlejet til FC Nordsjælland, kan forlade storklubben i denne måned.

– Det er virkelig trist, for han er en spiller, der passer til profilen i Ajax. Han har teknik, han har visionen, han er en klog midtbanespiller. Men i mine øjne er han lidt for sky. Med hans kvaliteter skulle han være mere dominerende, siger Thijs Zwagerman, der er redaktør på mediet Ajax Showtime, som dækker klubbens ungdomsafdeling, til Tipsbladet.

Han fastslår, at potentialet bestemt har været til at få øje på i de tre-et-halvt år, Victor Jensen har tilbragt i Ajax. Der har bare været for langt mellem snapsene, og derfor tror Zwagerman, at danskeren finder en ny klub. 

– Han har spillet nogle rigtig gode kampe for U/19-holdet og for Jong Ajax, men han var aldrig i stand til at gøre det i flere måneder i træk. Alle i og omkring Ajax ved, at det ville være bedre for ham at skifte til en klub, hvor han kan være startspiller. Jeg håber, han finder en klub, der virkelig ønsker at spille fodbold; offensivt og med kombinationer, siger redaktøren.

Du kan læse meget mere om danskerne i Ajax i Tipsbladet, som er på gaden fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet_forside_21januar22







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Superligaen er knækket

Scorer heftig lønstigning

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Frankrig – Marokko

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Knuser transferrekord

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Stor profil ude af Frankrig-brag

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’