Ekspert om Ajax-dansker: Det er virkelig trist

Danske Victor Jensen har aldrig formået at bryde igennem i storklubben AFC Ajax.



Det er efterhånden svært at tro, at Victor Jensen får et gennembrud i AFC Ajax.

Danskeren er indiskutabelt en dygtig spiller, men konkurrencen i den hollandske storklub er benhård, og det er aldrig lykkedes Victor Jensen at slå sit navn fast for alvor. I næste måned fylder han 22, og så er det lige før, at det så er for sent i en klub som AFC Ajax.

Victor Jensen har opnået tre førsteholdskampe, men for det meste optræder han for Jong Ajax i Hollands næstbedste række. Der gættes på, at angriberen, der tidligere har været udlejet til FC Nordsjælland, kan forlade storklubben i denne måned.

– Det er virkelig trist, for han er en spiller, der passer til profilen i Ajax. Han har teknik, han har visionen, han er en klog midtbanespiller. Men i mine øjne er han lidt for sky. Med hans kvaliteter skulle han være mere dominerende, siger Thijs Zwagerman, der er redaktør på mediet Ajax Showtime, som dækker klubbens ungdomsafdeling, til Tipsbladet.

Han fastslår, at potentialet bestemt har været til at få øje på i de tre-et-halvt år, Victor Jensen har tilbragt i Ajax. Der har bare været for langt mellem snapsene, og derfor tror Zwagerman, at danskeren finder en ny klub. 

– Han har spillet nogle rigtig gode kampe for U/19-holdet og for Jong Ajax, men han var aldrig i stand til at gøre det i flere måneder i træk. Alle i og omkring Ajax ved, at det ville være bedre for ham at skifte til en klub, hvor han kan være startspiller. Jeg håber, han finder en klub, der virkelig ønsker at spille fodbold; offensivt og med kombinationer, siger redaktøren.

Du kan læse meget mere om danskerne i Ajax i Tipsbladet, som er på gaden fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet_forside_21januar22





Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer

Spottet i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Qatar – Schweiz

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Holland – Japan

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger