Ekspert om Ajax-dansker: Det er virkelig trist

Danske Victor Jensen har aldrig formået at bryde igennem i storklubben AFC Ajax.



Det er efterhånden svært at tro, at Victor Jensen får et gennembrud i AFC Ajax.

Danskeren er indiskutabelt en dygtig spiller, men konkurrencen i den hollandske storklub er benhård, og det er aldrig lykkedes Victor Jensen at slå sit navn fast for alvor. I næste måned fylder han 22, og så er det lige før, at det så er for sent i en klub som AFC Ajax.

Victor Jensen har opnået tre førsteholdskampe, men for det meste optræder han for Jong Ajax i Hollands næstbedste række. Der gættes på, at angriberen, der tidligere har været udlejet til FC Nordsjælland, kan forlade storklubben i denne måned.

– Det er virkelig trist, for han er en spiller, der passer til profilen i Ajax. Han har teknik, han har visionen, han er en klog midtbanespiller. Men i mine øjne er han lidt for sky. Med hans kvaliteter skulle han være mere dominerende, siger Thijs Zwagerman, der er redaktør på mediet Ajax Showtime, som dækker klubbens ungdomsafdeling, til Tipsbladet.

Han fastslår, at potentialet bestemt har været til at få øje på i de tre-et-halvt år, Victor Jensen har tilbragt i Ajax. Der har bare været for langt mellem snapsene, og derfor tror Zwagerman, at danskeren finder en ny klub. 

– Han har spillet nogle rigtig gode kampe for U/19-holdet og for Jong Ajax, men han var aldrig i stand til at gøre det i flere måneder i træk. Alle i og omkring Ajax ved, at det ville være bedre for ham at skifte til en klub, hvor han kan være startspiller. Jeg håber, han finder en klub, der virkelig ønsker at spille fodbold; offensivt og med kombinationer, siger redaktøren.

Du kan læse meget mere om danskerne i Ajax i Tipsbladet, som er på gaden fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet_forside_21januar22





Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Silkeborg IF – FC København

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Midtjylland – AC Horsens

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

FC Nordsjælland – Randers FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘En trøstepræmie af en turnering’

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur