Det er efterhånden svært at tro, at Victor Jensen får et gennembrud i AFC Ajax.
Danskeren er indiskutabelt en dygtig spiller, men konkurrencen i den hollandske storklub er benhård, og det er aldrig lykkedes Victor Jensen at slå sit navn fast for alvor. I næste måned fylder han 22, og så er det lige før, at det så er for sent i en klub som AFC Ajax.
Victor Jensen har opnået tre førsteholdskampe, men for det meste optræder han for Jong Ajax i Hollands næstbedste række. Der gættes på, at angriberen, der tidligere har været udlejet til FC Nordsjælland, kan forlade storklubben i denne måned.
– Det er virkelig trist, for han er en spiller, der passer til profilen i Ajax. Han har teknik, han har visionen, han er en klog midtbanespiller. Men i mine øjne er han lidt for sky. Med hans kvaliteter skulle han være mere dominerende, siger Thijs Zwagerman, der er redaktør på mediet Ajax Showtime, som dækker klubbens ungdomsafdeling, til Tipsbladet.
Han fastslår, at potentialet bestemt har været til at få øje på i de tre-et-halvt år, Victor Jensen har tilbragt i Ajax. Der har bare været for langt mellem snapsene, og derfor tror Zwagerman, at danskeren finder en ny klub.
– Han har spillet nogle rigtig gode kampe for U/19-holdet og for Jong Ajax, men han var aldrig i stand til at gøre det i flere måneder i træk. Alle i og omkring Ajax ved, at det ville være bedre for ham at skifte til en klub, hvor han kan være startspiller. Jeg håber, han finder en klub, der virkelig ønsker at spille fodbold; offensivt og med kombinationer, siger redaktøren.
Du kan læse meget mere om danskerne i Ajax i Tipsbladet, som er på gaden fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

LIVE
TransferLIVE: ‘Handlen lukkes’ – dansker skifter
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TOPNYHED