Det er efterhånden svært at tro, at Victor Jensen får et gennembrud i AFC Ajax.
Danskeren er indiskutabelt en dygtig spiller, men konkurrencen i den hollandske storklub er benhård, og det er aldrig lykkedes Victor Jensen at slå sit navn fast for alvor. I næste måned fylder han 22, og så er det lige før, at det så er for sent i en klub som AFC Ajax.
Victor Jensen har opnået tre førsteholdskampe, men for det meste optræder han for Jong Ajax i Hollands næstbedste række. Der gættes på, at angriberen, der tidligere har været udlejet til FC Nordsjælland, kan forlade storklubben i denne måned.
– Det er virkelig trist, for han er en spiller, der passer til profilen i Ajax. Han har teknik, han har visionen, han er en klog midtbanespiller. Men i mine øjne er han lidt for sky. Med hans kvaliteter skulle han være mere dominerende, siger Thijs Zwagerman, der er redaktør på mediet Ajax Showtime, som dækker klubbens ungdomsafdeling, til Tipsbladet.
Han fastslår, at potentialet bestemt har været til at få øje på i de tre-et-halvt år, Victor Jensen har tilbragt i Ajax. Der har bare været for langt mellem snapsene, og derfor tror Zwagerman, at danskeren finder en ny klub.
– Han har spillet nogle rigtig gode kampe for U/19-holdet og for Jong Ajax, men han var aldrig i stand til at gøre det i flere måneder i træk. Alle i og omkring Ajax ved, at det ville være bedre for ham at skifte til en klub, hvor han kan være startspiller. Jeg håber, han finder en klub, der virkelig ønsker at spille fodbold; offensivt og med kombinationer, siger redaktøren.
Du kan læse meget mere om danskerne i Ajax i Tipsbladet, som er på gaden fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
Knuser transferrekord
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Her er DBU’s nye kommunikationschef
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Liam Rosenior tager til Paris
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
OPTAKT
Schweiz – Colombia
TOPNYHED