Kasper Dolberg er brandvarm.
Otte kasser i de sidste tre kampe, og lige nu taler alle i Belgien om den danske landsholdsangriber, der søndag scorede hattrick for Anderlecht i en sejr på 5-0 over Cercle Brugge.
Også Andreas Skov Olsen har i en længere periode vist et utroligt højt topniveau i Club Brugge, og ekspert Marc Degryse roser til Het Laatste Nieuws begge spillere.
Alligevel undrer han sig også.
– Dolberg er som sin landsmand Skov Olsen. De to danskere er alt for gode til vores liga. Både Dolberg og Skov Olsen bringer mig ren fodboldfornøjelse, og alligevel spiller de kun i Belgien, siger han.
Marc Degryse forklarer, at han tror, der kan ske noget med en af de to eller begge snart, men også at han tror, at Skov Olsen har større muligheder for at blive solgt.
– Dolberg er 27, Skov Olsen er kun 24. Europæiske topklubber graver i stigende grad i spillernes fortid – de laver ikke kun en profil på fodboldspilleren, men kigger også på, hvilket hoved der sidder på spilleren. Og her kan man måske lære noget om Dolberg.
– Han scorede fem mål i to ligakampe i sidste uge, og alligevel har man ikke indtrykket af, at han er super glad på en fodboldbane. Hvad er der i vejen? Det er noget, som interesserede klubber utvivlsomt vil stille sig selv, siger Marc Degryse.
Selv om Kasper Dolberg ikke er et festfyrværkeri af jubel, er der næppe nogen tvivl om, at han er glad for at spille i Anderlecht og for at score mål. Billeder fra seneste opgør mod Cercle Brugge viser da også, at den introverte Kasper Dolberg er smilende og glad efter at have scoret de tre mål. Hvilket han også har givet udtryk for.
Om interesserede klubber så undrer sig over, at Dolberg er introvert, vil tiden vise.
LIVE
TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
OPTAKT