Ekspert undrer sig over Dolberg og Skov Olsen

Hvorfor spiller Kasper Dolberg og Andreas Skov Olsen stadig i belgiske fodbold?



Kasper Dolberg er brandvarm.

Otte kasser i de sidste tre kampe, og lige nu taler alle i Belgien om den danske landsholdsangriber, der søndag scorede hattrick for Anderlecht i en sejr på 5-0 over Cercle Brugge.

Også Andreas Skov Olsen har i en længere periode vist et utroligt højt topniveau i Club Brugge, og ekspert Marc Degryse roser til Het Laatste Nieuws begge spillere.

Alligevel undrer han sig også.

– Dolberg er som sin landsmand Skov Olsen. De to danskere er alt for gode til vores liga. Både Dolberg og Skov Olsen bringer mig ren fodboldfornøjelse, og alligevel spiller de kun i Belgien, siger han.

Marc Degryse forklarer, at han tror, der kan ske noget med en af de to eller begge snart, men også at han tror, at Skov Olsen har større muligheder for at blive solgt. 

– Dolberg er 27, Skov Olsen er kun 24. Europæiske topklubber graver i stigende grad i spillernes fortid – de laver ikke kun en profil på fodboldspilleren, men kigger også på, hvilket hoved der sidder på spilleren. Og her kan man måske lære noget om Dolberg.

– Han scorede fem mål i to ligakampe i sidste uge, og alligevel har man ikke indtrykket af, at han er super glad på en fodboldbane. Hvad er der i vejen? Det er noget, som interesserede klubber utvivlsomt vil stille sig selv, siger Marc Degryse.

Selv om Kasper Dolberg ikke er et festfyrværkeri af jubel, er der næppe nogen tvivl om, at han er glad for at spille i Anderlecht og for at score mål. Billeder fra seneste opgør mod Cercle Brugge viser da også, at den introverte Kasper Dolberg er smilende og glad efter at have scoret de tre mål. Hvilket han også har givet udtryk for.

Om interesserede klubber så undrer sig over, at Dolberg er introvert, vil tiden vise.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

De er enige med Mathias Jensen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

I dialog om dansk bomber

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

New Zealand – Belgien

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Curaçao – Elfenbenskysten

Paraguay – Australien

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen