Ekspert undrer sig over Dolberg og Skov Olsen

Hvorfor spiller Kasper Dolberg og Andreas Skov Olsen stadig i belgiske fodbold?



Kasper Dolberg er brandvarm.

Otte kasser i de sidste tre kampe, og lige nu taler alle i Belgien om den danske landsholdsangriber, der søndag scorede hattrick for Anderlecht i en sejr på 5-0 over Cercle Brugge.

Også Andreas Skov Olsen har i en længere periode vist et utroligt højt topniveau i Club Brugge, og ekspert Marc Degryse roser til Het Laatste Nieuws begge spillere.

Alligevel undrer han sig også.

– Dolberg er som sin landsmand Skov Olsen. De to danskere er alt for gode til vores liga. Både Dolberg og Skov Olsen bringer mig ren fodboldfornøjelse, og alligevel spiller de kun i Belgien, siger han.

Marc Degryse forklarer, at han tror, der kan ske noget med en af de to eller begge snart, men også at han tror, at Skov Olsen har større muligheder for at blive solgt. 

– Dolberg er 27, Skov Olsen er kun 24. Europæiske topklubber graver i stigende grad i spillernes fortid – de laver ikke kun en profil på fodboldspilleren, men kigger også på, hvilket hoved der sidder på spilleren. Og her kan man måske lære noget om Dolberg.

– Han scorede fem mål i to ligakampe i sidste uge, og alligevel har man ikke indtrykket af, at han er super glad på en fodboldbane. Hvad er der i vejen? Det er noget, som interesserede klubber utvivlsomt vil stille sig selv, siger Marc Degryse.

Selv om Kasper Dolberg ikke er et festfyrværkeri af jubel, er der næppe nogen tvivl om, at han er glad for at spille i Anderlecht og for at score mål. Billeder fra seneste opgør mod Cercle Brugge viser da også, at den introverte Kasper Dolberg er smilende og glad efter at have scoret de tre mål. Hvilket han også har givet udtryk for.

Om interesserede klubber så undrer sig over, at Dolberg er introvert, vil tiden vise.





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

FCK misser landsholdsspiller

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Har budt en milliard

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Rodri er blevet opereret i ryggen

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Zinedine Zidane præsenteret

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Gaveregn over FC Midtjylland