– En kunstner som Kasper Dolberg fortjener bedre

Kasper Dolberg blev søndag dobbelt målscorer for Anderlecht, og danskeren er efterfølgende blevet hyldet i den belgiske presse.



Efter tre missede ligakampe i træk var Kasper Dolberg søndag tilbage på banen, da Anderlecht mødte Royal Antwerp, og her viste den danske landsholdsangriber straks, hvorfor han er en stor stjerne i Anderlecht.

Med to kliniske scoringer i anden halvleg blev Kasper Dolberg matchvinder for Anderlecht, og efter 2-0-sejren er den danske angriber blevet hyldet i den belgiske presse.

– Det er en god ting, at Kasper Dolberg ikke længere er skadet. Eller snarere, at han i hvert fald er i stand til at spille en times tid. Hans knæ var stadig bundet godt ind, selvom hans lilla strømpe skjulte det lidt. Dolberg leverede skønhed på en miserabel scene.

– Den elegance, som han med indersiden konverterede et indlæg fra Sardella til en afslutning op i krogen, er en sjældenhed på vores fodboldbaner her i Belgien. Dolberg hører dog ikke til på sådan en bane. En kunstner som ham fortjener bedre, lyder det fra Het Laatste Nieuws, med henvisning til, at græstæppet ikke var på det bedste niveau.

Det har generelt været en ujævn sæson for Anderlecht, der som bekendt fyrede Brian Riemer i begyndelsen af sæsonen, men ifølge Het Nieuwsblad er der fremgang at spore.

– På blot en uge er de mørke skyer pludselig forduftet helt i Anderlecht, med kvalifikation til pokalfinalen og to sejre i træk mod Royal Antwerp – denne gang fortjent. Maleriet fremstår stadig ikke helt perfekt, men med to malerstrøg fra kunstneren Kasper Dolberg fremstår det mere acceptabelt, skriver Het Nieuwsblad, der hylder danskerens skarphed i feltet:

– Der findes stadig ægte angribere. Som Kasper Dolberg. Intelligent og målsøgende, først og fremmest. Giv ham én meter i feltet og så scorer han. Giv ham to meter, og så smadrer han bolden op i krogen. Det andet mål mod Royal Antwerp var endnu et verdensklassemål fra danskeren. Det er i konkurrence med med det andet fantastiske mål mod Gent om at være sæsonens smukkeste scoring.

– Kasper Dolberg var klog og dødsensfarlig. Der er allerede blevet skrevet smuk poesi om den her fodboldspiller. Det vil vi ikke begive os ud i. Vi ser ham primært som Anderlechts lejemorder. Sikke de har savnet ham, mens han var skadet. Det er ikke noget tilfælde, at resultaterne var mindre gode, da han var skadet.

Efter 2-0-sejren mod Royal Antwerp blev Kasper Dolberg selv spurgt, om han inden opgøret var ekstra sulten efter sin skadespause.

– Måske en smule. Det er aldrig sjovt at se på udefra. Især fordi min skade trak ud længere end forventet. Jeg missede tilmed et par vigtige kampe. Men jeg er glad for, at jeg var i stand til at score to gange i dag. Det er det, det handler om for en angriber, lød det ifølge Het Nieuwsblad fra Kasper Dolberg, der selv var mere tilbageholdende om sit flotte 2-0-mål:

– Jeg ved ikke, om det var så smukt. Bolden kom præcist, hvor jeg havde forventet, hvilket gjorde det lidt nemmere for mig at få den rigtige timing. Selvom jeg havde foretrukket at placere den endnu mere oppe i hjørnet.

Kasper Dolberg spiller igen torsdag, hvor der venter en udekamp mod tyrkiske Fenerbahce i playoff-runden i Europa League.







LIVE

TransferLIVE: FCN overhalet – misser ny spiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Froholdt med klar transfermelding

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stjerne flirter med Brøndby

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Chok – forlænger med Brøndby

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– En sindssygt fed følelse

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Nedslående Dorgu-melding

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen