Efter tre missede ligakampe i træk var Kasper Dolberg søndag tilbage på banen, da Anderlecht mødte Royal Antwerp, og her viste den danske landsholdsangriber straks, hvorfor han er en stor stjerne i Anderlecht.
Med to kliniske scoringer i anden halvleg blev Kasper Dolberg matchvinder for Anderlecht, og efter 2-0-sejren er den danske angriber blevet hyldet i den belgiske presse.
– Det er en god ting, at Kasper Dolberg ikke længere er skadet. Eller snarere, at han i hvert fald er i stand til at spille en times tid. Hans knæ var stadig bundet godt ind, selvom hans lilla strømpe skjulte det lidt. Dolberg leverede skønhed på en miserabel scene.
– Den elegance, som han med indersiden konverterede et indlæg fra Sardella til en afslutning op i krogen, er en sjældenhed på vores fodboldbaner her i Belgien. Dolberg hører dog ikke til på sådan en bane. En kunstner som ham fortjener bedre, lyder det fra Het Laatste Nieuws, med henvisning til, at græstæppet ikke var på det bedste niveau.
Det har generelt været en ujævn sæson for Anderlecht, der som bekendt fyrede Brian Riemer i begyndelsen af sæsonen, men ifølge Het Nieuwsblad er der fremgang at spore.
– På blot en uge er de mørke skyer pludselig forduftet helt i Anderlecht, med kvalifikation til pokalfinalen og to sejre i træk mod Royal Antwerp – denne gang fortjent. Maleriet fremstår stadig ikke helt perfekt, men med to malerstrøg fra kunstneren Kasper Dolberg fremstår det mere acceptabelt, skriver Het Nieuwsblad, der hylder danskerens skarphed i feltet:
– Der findes stadig ægte angribere. Som Kasper Dolberg. Intelligent og målsøgende, først og fremmest. Giv ham én meter i feltet og så scorer han. Giv ham to meter, og så smadrer han bolden op i krogen. Det andet mål mod Royal Antwerp var endnu et verdensklassemål fra danskeren. Det er i konkurrence med med det andet fantastiske mål mod Gent om at være sæsonens smukkeste scoring.
– Kasper Dolberg var klog og dødsensfarlig. Der er allerede blevet skrevet smuk poesi om den her fodboldspiller. Det vil vi ikke begive os ud i. Vi ser ham primært som Anderlechts lejemorder. Sikke de har savnet ham, mens han var skadet. Det er ikke noget tilfælde, at resultaterne var mindre gode, da han var skadet.
Efter 2-0-sejren mod Royal Antwerp blev Kasper Dolberg selv spurgt, om han inden opgøret var ekstra sulten efter sin skadespause.
– Måske en smule. Det er aldrig sjovt at se på udefra. Især fordi min skade trak ud længere end forventet. Jeg missede tilmed et par vigtige kampe. Men jeg er glad for, at jeg var i stand til at score to gange i dag. Det er det, det handler om for en angriber, lød det ifølge Het Nieuwsblad fra Kasper Dolberg, der selv var mere tilbageholdende om sit flotte 2-0-mål:
– Jeg ved ikke, om det var så smukt. Bolden kom præcist, hvor jeg havde forventet, hvilket gjorde det lidt nemmere for mig at få den rigtige timing. Selvom jeg havde foretrukket at placere den endnu mere oppe i hjørnet.
Kasper Dolberg spiller igen torsdag, hvor der venter en udekamp mod tyrkiske Fenerbahce i playoff-runden i Europa League.
LIVE
TransferLIVE: Maher Carrizo til lægetjek
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
AVIS
Kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
Medie: Betaler 11 millioner kroner
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
Reagerer på Ajax-historie
MEDIE