Efter tre missede ligakampe i træk var Kasper Dolberg søndag tilbage på banen, da Anderlecht mødte Royal Antwerp, og her viste den danske landsholdsangriber straks, hvorfor han er en stor stjerne i Anderlecht.
Med to kliniske scoringer i anden halvleg blev Kasper Dolberg matchvinder for Anderlecht, og efter 2-0-sejren er den danske angriber blevet hyldet i den belgiske presse.
– Det er en god ting, at Kasper Dolberg ikke længere er skadet. Eller snarere, at han i hvert fald er i stand til at spille en times tid. Hans knæ var stadig bundet godt ind, selvom hans lilla strømpe skjulte det lidt. Dolberg leverede skønhed på en miserabel scene.
– Den elegance, som han med indersiden konverterede et indlæg fra Sardella til en afslutning op i krogen, er en sjældenhed på vores fodboldbaner her i Belgien. Dolberg hører dog ikke til på sådan en bane. En kunstner som ham fortjener bedre, lyder det fra Het Laatste Nieuws, med henvisning til, at græstæppet ikke var på det bedste niveau.
Det har generelt været en ujævn sæson for Anderlecht, der som bekendt fyrede Brian Riemer i begyndelsen af sæsonen, men ifølge Het Nieuwsblad er der fremgang at spore.
– På blot en uge er de mørke skyer pludselig forduftet helt i Anderlecht, med kvalifikation til pokalfinalen og to sejre i træk mod Royal Antwerp – denne gang fortjent. Maleriet fremstår stadig ikke helt perfekt, men med to malerstrøg fra kunstneren Kasper Dolberg fremstår det mere acceptabelt, skriver Het Nieuwsblad, der hylder danskerens skarphed i feltet:
– Der findes stadig ægte angribere. Som Kasper Dolberg. Intelligent og målsøgende, først og fremmest. Giv ham én meter i feltet og så scorer han. Giv ham to meter, og så smadrer han bolden op i krogen. Det andet mål mod Royal Antwerp var endnu et verdensklassemål fra danskeren. Det er i konkurrence med med det andet fantastiske mål mod Gent om at være sæsonens smukkeste scoring.
– Kasper Dolberg var klog og dødsensfarlig. Der er allerede blevet skrevet smuk poesi om den her fodboldspiller. Det vil vi ikke begive os ud i. Vi ser ham primært som Anderlechts lejemorder. Sikke de har savnet ham, mens han var skadet. Det er ikke noget tilfælde, at resultaterne var mindre gode, da han var skadet.
Efter 2-0-sejren mod Royal Antwerp blev Kasper Dolberg selv spurgt, om han inden opgøret var ekstra sulten efter sin skadespause.
– Måske en smule. Det er aldrig sjovt at se på udefra. Især fordi min skade trak ud længere end forventet. Jeg missede tilmed et par vigtige kampe. Men jeg er glad for, at jeg var i stand til at score to gange i dag. Det er det, det handler om for en angriber, lød det ifølge Het Nieuwsblad fra Kasper Dolberg, der selv var mere tilbageholdende om sit flotte 2-0-mål:
– Jeg ved ikke, om det var så smukt. Bolden kom præcist, hvor jeg havde forventet, hvilket gjorde det lidt nemmere for mig at få den rigtige timing. Selvom jeg havde foretrukket at placere den endnu mere oppe i hjørnet.
Kasper Dolberg spiller igen torsdag, hvor der venter en udekamp mod tyrkiske Fenerbahce i playoff-runden i Europa League.
LIVE
TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
Han afløser Mourinho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED