De er gået fuldstændig i stå.
Først mistede de Anders Dreyer, der er taget på et fodboldmæssigt eventyr til MLS, og siden er Kasper Dolberg blevet skadet.
Anderlecht har ved flere lejligheder i den seneste tid forladt banen uden at score mål, og problemet kan spores direkte tilbage til de to danskere, der mangler.
Kasper Dolberg er den ubestridte ligatopscorer med sine 14 mål, og herefter er der et voldsomt dyk til andenpladsen på klubbens interne topscorerliste, hvor Anders Dreyer fører an blandt de fem spillere, der har lavet tre scoringer i den hjemlige liga. Her udmærker den danske kantspiller sig også ved at have flest målinvolveringer af de spillere, der kigger op til Kasper Dolberg på topscorerlisten.
– Det er en offensiv ørkenvandring uden Dolberg, og den næstmest afgørende Anderlecht-spiller bor nu 9.000 kilometer væk fra Bruxelles, skriver mediet L’Avenir om situationen i klubben.
Mediet beretter også, at der ikke er noget andet hold i ligaen med en så ringe statistik, når det kommer til en vice-topscorer. Den næstbedst placerede spiller for Anderlecht ligger helt nede som nummer 48 på topscorerlisten.
Anderlecht spiller deres sidste kamp i det belgiske grundspil på søndag, hvor de hjemme tager imod Cercle Brugge. Uanset hvordan den kamp ender, kommer danskerklubben med i mesterskabsspillet, der måske kan blive tæt, selvom Genk lige nu er stukket af, da pointene halvveres efter grundspillet.
LIVE
LIVE: Kæmpe Liverpool-mavepuster
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE