‘En offensiv ørkenvandring uden Dolberg’

Anderlecht savner virkelig Kasper Dolberg og Anders Dreyer.



De er gået fuldstændig i stå.

Først mistede de Anders Dreyer, der er taget på et fodboldmæssigt eventyr til MLS, og siden er Kasper Dolberg blevet skadet.

Anderlecht har ved flere lejligheder i den seneste tid forladt banen uden at score mål, og problemet kan spores direkte tilbage til de to danskere, der mangler.

Kasper Dolberg er den ubestridte ligatopscorer med sine 14 mål, og herefter er der et voldsomt dyk til andenpladsen på klubbens interne topscorerliste, hvor Anders Dreyer fører an blandt de fem spillere, der har lavet tre scoringer i den hjemlige liga. Her udmærker den danske kantspiller sig også ved at have flest målinvolveringer af de spillere, der kigger op til Kasper Dolberg på topscorerlisten.

– Det er en offensiv ørkenvandring uden Dolberg, og den næstmest afgørende Anderlecht-spiller bor nu 9.000 kilometer væk fra Bruxelles, skriver mediet L’Avenir om situationen i klubben.

Mediet beretter også, at der ikke er noget andet hold i ligaen med en så ringe statistik, når det kommer til en vice-topscorer. Den næstbedst placerede spiller for Anderlecht ligger helt nede som nummer 48 på topscorerlisten.

Anderlecht spiller deres sidste kamp i det belgiske grundspil på søndag, hvor de hjemme tager imod Cercle Brugge. Uanset hvordan den kamp ender, kommer danskerklubben med i mesterskabsspillet, der måske kan blive tæt, selvom Genk lige nu er stukket af, da pointene halvveres efter grundspillet.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil smadre transferrekord

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland – Sverige

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tyskland – Elfenbenskysten

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tyrkiet – Paraguay

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Vigtigt nyt for ‘AC’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?