‘En offensiv ørkenvandring uden Dolberg’

Anderlecht savner virkelig Kasper Dolberg og Anders Dreyer.



De er gået fuldstændig i stå.

Først mistede de Anders Dreyer, der er taget på et fodboldmæssigt eventyr til MLS, og siden er Kasper Dolberg blevet skadet.

Anderlecht har ved flere lejligheder i den seneste tid forladt banen uden at score mål, og problemet kan spores direkte tilbage til de to danskere, der mangler.

Kasper Dolberg er den ubestridte ligatopscorer med sine 14 mål, og herefter er der et voldsomt dyk til andenpladsen på klubbens interne topscorerliste, hvor Anders Dreyer fører an blandt de fem spillere, der har lavet tre scoringer i den hjemlige liga. Her udmærker den danske kantspiller sig også ved at have flest målinvolveringer af de spillere, der kigger op til Kasper Dolberg på topscorerlisten.

– Det er en offensiv ørkenvandring uden Dolberg, og den næstmest afgørende Anderlecht-spiller bor nu 9.000 kilometer væk fra Bruxelles, skriver mediet L’Avenir om situationen i klubben.

Mediet beretter også, at der ikke er noget andet hold i ligaen med en så ringe statistik, når det kommer til en vice-topscorer. Den næstbedst placerede spiller for Anderlecht ligger helt nede som nummer 48 på topscorerlisten.

Anderlecht spiller deres sidste kamp i det belgiske grundspil på søndag, hvor de hjemme tager imod Cercle Brugge. Uanset hvordan den kamp ender, kommer danskerklubben med i mesterskabsspillet, der måske kan blive tæt, selvom Genk lige nu er stukket af, da pointene halvveres efter grundspillet.





LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Toptræner hylder Danmark og FC København

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Forventer klubskifte

Norges kronprins rejser til USA