‘En offensiv ørkenvandring uden Dolberg’

Anderlecht savner virkelig Kasper Dolberg og Anders Dreyer.



De er gået fuldstændig i stå.

Først mistede de Anders Dreyer, der er taget på et fodboldmæssigt eventyr til MLS, og siden er Kasper Dolberg blevet skadet.

Anderlecht har ved flere lejligheder i den seneste tid forladt banen uden at score mål, og problemet kan spores direkte tilbage til de to danskere, der mangler.

Kasper Dolberg er den ubestridte ligatopscorer med sine 14 mål, og herefter er der et voldsomt dyk til andenpladsen på klubbens interne topscorerliste, hvor Anders Dreyer fører an blandt de fem spillere, der har lavet tre scoringer i den hjemlige liga. Her udmærker den danske kantspiller sig også ved at have flest målinvolveringer af de spillere, der kigger op til Kasper Dolberg på topscorerlisten.

– Det er en offensiv ørkenvandring uden Dolberg, og den næstmest afgørende Anderlecht-spiller bor nu 9.000 kilometer væk fra Bruxelles, skriver mediet L’Avenir om situationen i klubben.

Mediet beretter også, at der ikke er noget andet hold i ligaen med en så ringe statistik, når det kommer til en vice-topscorer. Den næstbedst placerede spiller for Anderlecht ligger helt nede som nummer 48 på topscorerlisten.

Anderlecht spiller deres sidste kamp i det belgiske grundspil på søndag, hvor de hjemme tager imod Cercle Brugge. Uanset hvordan den kamp ender, kommer danskerklubben med i mesterskabsspillet, der måske kan blive tæt, selvom Genk lige nu er stukket af, da pointene halvveres efter grundspillet.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eksperter raser: Hvad med Messi?

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Spanien – Østrig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub