‘En offensiv ørkenvandring uden Dolberg’

Anderlecht savner virkelig Kasper Dolberg og Anders Dreyer.



De er gået fuldstændig i stå.

Først mistede de Anders Dreyer, der er taget på et fodboldmæssigt eventyr til MLS, og siden er Kasper Dolberg blevet skadet.

Anderlecht har ved flere lejligheder i den seneste tid forladt banen uden at score mål, og problemet kan spores direkte tilbage til de to danskere, der mangler.

Kasper Dolberg er den ubestridte ligatopscorer med sine 14 mål, og herefter er der et voldsomt dyk til andenpladsen på klubbens interne topscorerliste, hvor Anders Dreyer fører an blandt de fem spillere, der har lavet tre scoringer i den hjemlige liga. Her udmærker den danske kantspiller sig også ved at have flest målinvolveringer af de spillere, der kigger op til Kasper Dolberg på topscorerlisten.

– Det er en offensiv ørkenvandring uden Dolberg, og den næstmest afgørende Anderlecht-spiller bor nu 9.000 kilometer væk fra Bruxelles, skriver mediet L’Avenir om situationen i klubben.

Mediet beretter også, at der ikke er noget andet hold i ligaen med en så ringe statistik, når det kommer til en vice-topscorer. Den næstbedst placerede spiller for Anderlecht ligger helt nede som nummer 48 på topscorerlisten.

Anderlecht spiller deres sidste kamp i det belgiske grundspil på søndag, hvor de hjemme tager imod Cercle Brugge. Uanset hvordan den kamp ender, kommer danskerklubben med i mesterskabsspillet, der måske kan blive tæt, selvom Genk lige nu er stukket af, da pointene halvveres efter grundspillet.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Vil have dansk stjerne til Brøndby



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes