Eriksen-agent: Christian koncentrer sig om Ajax

Liverpool og Tottenham er lige nu de varmeste bejlere til Christian Eriksens gunst, og mens der sker ting i kulissen skal danskeren koncentrere sig om at spille fodbold.



Christian Eriksen har sagt nej til Bayer Leverkusen, Zenit Skt. Petersborg, CSKA Moskva og Dinamo Moskva, og Dortmund har forlængst hentet deres afløser for Mario Götze. Så mulighederne er skrumpet ind for Eriksen over de seneste uger, og noget tyder på, at Liverpool og Tottenham er de varmeste bejlere til danskerens underskrift, mens Juventus, Roma og AC Milan angiveligt også lurer på den danske kreatør.

For halvanden uge siden forlød det, at Juventus vil af med Stephan Lichtsteiner for at skaffe penge til Eriksen. Lørdag skrev den engelske tabloidavis Daily Star, at Liverpool er favorit til hans underskrift, og i går blev AC Milan og Roma så igen meldt ind i kampen i italienske medier.

I dag erfarer danske B.T. så, på baggrund af kilder tæt på Ajax’ sportslige ledelse, at Tottenham har forhørt sig på Eriksens pris, og at salget af Gareth Bale er afhængig af, om London-klubben går efter Eriksen, der vil være en reel erstatning for Willian, der sprang i målet og i stedet skrev kontrakt med Chelsea.

Christian Eriksen-lejren ønsker ikke at bidrage til de mange spekulationer omkring hans fremtid.

– Vi giver ikke kommentarer omkring Christians fremtid. Han skal fokusere på at spille fodbold, og det gør han godt. Han lavede et mål og to assists i weekenden, så det går godt. Vi vil gerne have det sådan lige nu, så jeg beklager, at jeg ikke kan sige mere, siger Christian Eriksens agent Martin Schoots til tipsbladet.dk.

Christian Eriksens har kontrakt med Ajax frem til næste sommer, men har flere gange luftet idéen om at forlænge med Ajax, hvis han ikke kommer afsted i dette transfervindue.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Viborg FF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Vil have dansk stjerne til Brøndby



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes