Som man kan se i tabellen nederst i artiklen, så går det egentlig fint for Anderlecht. Klubben er på andenpladsen i den belgiske liga, og det kommer efter nogle svære år, hvor man i sidste sæson eksempelvis blev nummer 11.
Alligevel er den tidligere Anderlecht-spiller Olivier Suray slet ikke tilfreds med det, som han ser fra Bruxelles-klubbens side. Det fortæller han om i et interview med Sudpresse, hvor han mener, at de danske ledere har deres favoritter.
– Anderlecht er blevet en dansk klub. Alle spillere kommer fra Nordeuropa på grund af den nuværende ledelse. Tidligere var det sydamerikanere, nu er det danskere. Det generer mig, at en spiller som Dolberg beskyttes, mens der sidder en bedre dreng på bænken, lyder det fra ham med hentydning til Luis Vazquez.
I øjeblikket er der fem danske spillere i truppen, ligesom cheftræner Brian Riemer, fodbolddirektør Jesper Fredberg og akademidirektør Mikkel Hemmersam alle er indehavere af et dansk pas.
En af de danske spillere er landsholdsmålmand Kasper Schmeichel, der også får en tur af den forhenværende Anderlecht-højreback.
– Det er længe siden, jeg har set en så dårlig målmand i Anderlecht. Verbruggen var fremragende sidste sæson, Dupé var også god i starten af sæsonen. Schmeichel har kun sit navn med sig, siger han og fortsætter:
– Han er en katastrofe med bolden ved fødderne, og han har ikke reddet en bold, siden han kom. Det generer mig virkelig, fastslår Olivier Suray.
Den nyeste dansker i Anderlecht-truppen er målmanden Mads Kikkenborg, der er kommet til fra Lyngby i janurs transfervindue.
LIVE
TransferLIVE: Enig med stjerne – koster 450 mio.
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
MEDIE
Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER