Som man kan se i tabellen nederst i artiklen, så går det egentlig fint for Anderlecht. Klubben er på andenpladsen i den belgiske liga, og det kommer efter nogle svære år, hvor man i sidste sæson eksempelvis blev nummer 11.
Alligevel er den tidligere Anderlecht-spiller Olivier Suray slet ikke tilfreds med det, som han ser fra Bruxelles-klubbens side. Det fortæller han om i et interview med Sudpresse, hvor han mener, at de danske ledere har deres favoritter.
– Anderlecht er blevet en dansk klub. Alle spillere kommer fra Nordeuropa på grund af den nuværende ledelse. Tidligere var det sydamerikanere, nu er det danskere. Det generer mig, at en spiller som Dolberg beskyttes, mens der sidder en bedre dreng på bænken, lyder det fra ham med hentydning til Luis Vazquez.
I øjeblikket er der fem danske spillere i truppen, ligesom cheftræner Brian Riemer, fodbolddirektør Jesper Fredberg og akademidirektør Mikkel Hemmersam alle er indehavere af et dansk pas.
En af de danske spillere er landsholdsmålmand Kasper Schmeichel, der også får en tur af den forhenværende Anderlecht-højreback.
– Det er længe siden, jeg har set en så dårlig målmand i Anderlecht. Verbruggen var fremragende sidste sæson, Dupé var også god i starten af sæsonen. Schmeichel har kun sit navn med sig, siger han og fortsætter:
– Han er en katastrofe med bolden ved fødderne, og han har ikke reddet en bold, siden han kom. Det generer mig virkelig, fastslår Olivier Suray.
Den nyeste dansker i Anderlecht-truppen er målmanden Mads Kikkenborg, der er kommet til fra Lyngby i janurs transfervindue.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
MEDIE