Sviner Anderlecht-danskere: Bliver beskyttet

Både Kasper Dolberg og Kasper Schmeichel får en ordentlig bredside.



Som man kan se i tabellen nederst i artiklen, så går det egentlig fint for Anderlecht. Klubben er på andenpladsen i den belgiske liga, og det kommer efter nogle svære år, hvor man i sidste sæson eksempelvis blev nummer 11.

Alligevel er den tidligere Anderlecht-spiller Olivier Suray slet ikke tilfreds med det, som han ser fra Bruxelles-klubbens side. Det fortæller han om i et interview med Sudpresse, hvor han mener, at de danske ledere har deres favoritter.

– Anderlecht er blevet en dansk klub. Alle spillere kommer fra Nordeuropa på grund af den nuværende ledelse. Tidligere var det sydamerikanere, nu er det danskere. Det generer mig, at en spiller som Dolberg beskyttes, mens der sidder en bedre dreng på bænken, lyder det fra ham med hentydning til Luis Vazquez.

I øjeblikket er der fem danske spillere i truppen, ligesom cheftræner Brian Riemer, fodbolddirektør Jesper Fredberg og akademidirektør Mikkel Hemmersam alle er indehavere af et dansk pas.

En af de danske spillere er landsholdsmålmand Kasper Schmeichel, der også får en tur af den forhenværende Anderlecht-højreback.

– Det er længe siden, jeg har set en så dårlig målmand i Anderlecht. Verbruggen var fremragende sidste sæson, Dupé var også god i starten af sæsonen. Schmeichel har kun sit navn med sig, siger han og fortsætter:

– Han er en katastrofe med bolden ved fødderne, og han har ikke reddet en bold, siden han kom. Det generer mig virkelig, fastslår Olivier Suray.

Den nyeste dansker i Anderlecht-truppen er målmanden Mads Kikkenborg, der er kommet til fra Lyngby i janurs transfervindue.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

FC Midtjylland – Brøndby IF

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

AGF – Viborg FF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Froholdt med vild hæder i Portugal

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Fortsætter vild målform

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC København – Randers FC

Transferbombe i Real Madrid?

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring