Sviner Anderlecht-danskere: Bliver beskyttet

Både Kasper Dolberg og Kasper Schmeichel får en ordentlig bredside.



Som man kan se i tabellen nederst i artiklen, så går det egentlig fint for Anderlecht. Klubben er på andenpladsen i den belgiske liga, og det kommer efter nogle svære år, hvor man i sidste sæson eksempelvis blev nummer 11.

Alligevel er den tidligere Anderlecht-spiller Olivier Suray slet ikke tilfreds med det, som han ser fra Bruxelles-klubbens side. Det fortæller han om i et interview med Sudpresse, hvor han mener, at de danske ledere har deres favoritter.

– Anderlecht er blevet en dansk klub. Alle spillere kommer fra Nordeuropa på grund af den nuværende ledelse. Tidligere var det sydamerikanere, nu er det danskere. Det generer mig, at en spiller som Dolberg beskyttes, mens der sidder en bedre dreng på bænken, lyder det fra ham med hentydning til Luis Vazquez.

I øjeblikket er der fem danske spillere i truppen, ligesom cheftræner Brian Riemer, fodbolddirektør Jesper Fredberg og akademidirektør Mikkel Hemmersam alle er indehavere af et dansk pas.

En af de danske spillere er landsholdsmålmand Kasper Schmeichel, der også får en tur af den forhenværende Anderlecht-højreback.

– Det er længe siden, jeg har set en så dårlig målmand i Anderlecht. Verbruggen var fremragende sidste sæson, Dupé var også god i starten af sæsonen. Schmeichel har kun sit navn med sig, siger han og fortsætter:

– Han er en katastrofe med bolden ved fødderne, og han har ikke reddet en bold, siden han kom. Det generer mig virkelig, fastslår Olivier Suray.

Den nyeste dansker i Anderlecht-truppen er målmanden Mads Kikkenborg, der er kommet til fra Lyngby i janurs transfervindue.





Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Monsterbud på vej

Brasiliansk VM-mavepuster

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk