FC Midtjyllands mål er at udvikle talenter til klubbens eget Superliga-hold med henblik på senere at sælge dem videre. Enkelte når dog aldrig op på Superliga-holdet, inden en udenlandsk klub slår klørene i dem. Det er Viktor Fischer og senest Joachim Andersen eksempler på.
Den næste i rækken kan blive U/17-spilleren Mikkel Duelund, der siden søndag har prøvetrænet i den hollandske storklub PSV Eindhoven.
– Jeg synes, det er gået rigtig fint. Især i den første træning fik jeg opfyldt mange af de krav, jeg har til mig selv. Den anden træning gik også fint, men det var en meget fysisk træning, og jeg var rigtig træt. Derhjemme træner vi to gange om dagen, mens de her i Holland kun træner en gang, men til gengæld træner de i længere tid hernede, og træningspasset er hårdere. Det har været et højt niveau, men jeg har godt kunnet følge med. Man kan mærke, at tempoet i spillet er højt, og alle spillere kan noget med bolden, siger Mikkel Duelund til FC Midtjyllands hjemmeside.
Duelund har U/17-træner Søren Bjerg med i Eindhoven, og de så i søndags PSV Eindhoven slå RKC Waalwijk med 2-1 i Æresdivisionen. Oplevelserne i Holland har givet den unge FCM-spiller mod på mere.
– Det er klart, at når man oplever sådan noget her, så får man nogle positive følelser i kroppen, som man gerne vil have. Men det er vigtigt at have fokus på arbejdet derhjemme, før man begynder at tænke på udlandet. Men det er sjovt at være hernede, og PSV er store i Holland. Det er noget af en mundfuld. Jeg nyder det, og det har jeg også fået at vide, at jeg skal, siger Duelund.
Prøvetræningen i den hollandske klub slutter i dag.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TOPNYHED
