FCM-talent prøvetræner i PSV Eindhoven

FC Midtjyllands U/17-spiller Mikkel Duelund træner i disse dage med den hollandske storklub PSV Eindhoven



FC Midtjyllands mål er at udvikle talenter til klubbens eget Superliga-hold med henblik på senere at sælge dem videre. Enkelte når dog aldrig op på Superliga-holdet, inden en udenlandsk klub slår klørene i dem. Det er Viktor Fischer og senest Joachim Andersen eksempler på.

Den næste i rækken kan blive U/17-spilleren Mikkel Duelund, der siden søndag har prøvetrænet i den hollandske storklub PSV Eindhoven.

– Jeg synes, det er gået rigtig fint. Især i den første træning fik jeg opfyldt mange af de krav, jeg har til mig selv. Den anden træning gik også fint, men det var en meget fysisk træning, og jeg var rigtig træt. Derhjemme træner vi to gange om dagen, mens de her i Holland kun træner en gang, men til gengæld træner de i længere tid hernede, og træningspasset er hårdere. Det har været et højt niveau, men jeg har godt kunnet følge med. Man kan mærke, at tempoet i spillet er højt, og alle spillere kan noget med bolden, siger Mikkel Duelund til FC Midtjyllands hjemmeside.

Duelund har U/17-træner Søren Bjerg med i Eindhoven, og de så i søndags PSV Eindhoven slå RKC Waalwijk med 2-1 i Æresdivisionen. Oplevelserne i Holland har givet den unge FCM-spiller mod på mere.

– Det er klart, at når man oplever sådan noget her, så får man nogle positive følelser i kroppen, som man gerne vil have. Men det er vigtigt at have fokus på arbejdet derhjemme, før man begynder at tænke på udlandet. Men det er sjovt at være hernede, og PSV er store i Holland. Det er noget af en mundfuld. Jeg nyder det, og det har jeg også fået at vide, at jeg skal, siger Duelund.

Prøvetræningen i den hollandske klub slutter i dag.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

USA – Belgien

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Argentina – Egypten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Belgien i chok over Balogun-beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Scorer vanvittig løn i Premier League

Don Ø: Mange rystede på hovedet

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Her er prisen på Aral Simsir

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-spiller idømt karantæne

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Voldsom europæisk kritik af FIFA