FCM-talent prøvetræner i PSV Eindhoven

FC Midtjyllands U/17-spiller Mikkel Duelund træner i disse dage med den hollandske storklub PSV Eindhoven



FC Midtjyllands mål er at udvikle talenter til klubbens eget Superliga-hold med henblik på senere at sælge dem videre. Enkelte når dog aldrig op på Superliga-holdet, inden en udenlandsk klub slår klørene i dem. Det er Viktor Fischer og senest Joachim Andersen eksempler på.

Den næste i rækken kan blive U/17-spilleren Mikkel Duelund, der siden søndag har prøvetrænet i den hollandske storklub PSV Eindhoven.

– Jeg synes, det er gået rigtig fint. Især i den første træning fik jeg opfyldt mange af de krav, jeg har til mig selv. Den anden træning gik også fint, men det var en meget fysisk træning, og jeg var rigtig træt. Derhjemme træner vi to gange om dagen, mens de her i Holland kun træner en gang, men til gengæld træner de i længere tid hernede, og træningspasset er hårdere. Det har været et højt niveau, men jeg har godt kunnet følge med. Man kan mærke, at tempoet i spillet er højt, og alle spillere kan noget med bolden, siger Mikkel Duelund til FC Midtjyllands hjemmeside.

Duelund har U/17-træner Søren Bjerg med i Eindhoven, og de så i søndags PSV Eindhoven slå RKC Waalwijk med 2-1 i Æresdivisionen. Oplevelserne i Holland har givet den unge FCM-spiller mod på mere.

– Det er klart, at når man oplever sådan noget her, så får man nogle positive følelser i kroppen, som man gerne vil have. Men det er vigtigt at have fokus på arbejdet derhjemme, før man begynder at tænke på udlandet. Men det er sjovt at være hernede, og PSV er store i Holland. Det er noget af en mundfuld. Jeg nyder det, og det har jeg også fået at vide, at jeg skal, siger Duelund.

Prøvetræningen i den hollandske klub slutter i dag.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Usbekistan – Colombia

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Succestræner død af kræft

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

De lurer på Kjærgaard

Rangerer AGF over Lech Poznan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Canada – Qatar

Ghana – Panama