FC Midtjyllands mål er at udvikle talenter til klubbens eget Superliga-hold med henblik på senere at sælge dem videre. Enkelte når dog aldrig op på Superliga-holdet, inden en udenlandsk klub slår klørene i dem. Det er Viktor Fischer og senest Joachim Andersen eksempler på.
Den næste i rækken kan blive U/17-spilleren Mikkel Duelund, der siden søndag har prøvetrænet i den hollandske storklub PSV Eindhoven.
– Jeg synes, det er gået rigtig fint. Især i den første træning fik jeg opfyldt mange af de krav, jeg har til mig selv. Den anden træning gik også fint, men det var en meget fysisk træning, og jeg var rigtig træt. Derhjemme træner vi to gange om dagen, mens de her i Holland kun træner en gang, men til gengæld træner de i længere tid hernede, og træningspasset er hårdere. Det har været et højt niveau, men jeg har godt kunnet følge med. Man kan mærke, at tempoet i spillet er højt, og alle spillere kan noget med bolden, siger Mikkel Duelund til FC Midtjyllands hjemmeside.
Duelund har U/17-træner Søren Bjerg med i Eindhoven, og de så i søndags PSV Eindhoven slå RKC Waalwijk med 2-1 i Æresdivisionen. Oplevelserne i Holland har givet den unge FCM-spiller mod på mere.
– Det er klart, at når man oplever sådan noget her, så får man nogle positive følelser i kroppen, som man gerne vil have. Men det er vigtigt at have fokus på arbejdet derhjemme, før man begynder at tænke på udlandet. Men det er sjovt at være hernede, og PSV er store i Holland. Det er noget af en mundfuld. Jeg nyder det, og det har jeg også fået at vide, at jeg skal, siger Duelund.
Prøvetræningen i den hollandske klub slutter i dag.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
NYHEDER
Franco Baresi er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TIPSBLADET SPECIAL
