FC Midtjyllands mål er at udvikle talenter til klubbens eget Superliga-hold med henblik på senere at sælge dem videre. Enkelte når dog aldrig op på Superliga-holdet, inden en udenlandsk klub slår klørene i dem. Det er Viktor Fischer og senest Joachim Andersen eksempler på.
Den næste i rækken kan blive U/17-spilleren Mikkel Duelund, der siden søndag har prøvetrænet i den hollandske storklub PSV Eindhoven.
– Jeg synes, det er gået rigtig fint. Især i den første træning fik jeg opfyldt mange af de krav, jeg har til mig selv. Den anden træning gik også fint, men det var en meget fysisk træning, og jeg var rigtig træt. Derhjemme træner vi to gange om dagen, mens de her i Holland kun træner en gang, men til gengæld træner de i længere tid hernede, og træningspasset er hårdere. Det har været et højt niveau, men jeg har godt kunnet følge med. Man kan mærke, at tempoet i spillet er højt, og alle spillere kan noget med bolden, siger Mikkel Duelund til FC Midtjyllands hjemmeside.
Duelund har U/17-træner Søren Bjerg med i Eindhoven, og de så i søndags PSV Eindhoven slå RKC Waalwijk med 2-1 i Æresdivisionen. Oplevelserne i Holland har givet den unge FCM-spiller mod på mere.
– Det er klart, at når man oplever sådan noget her, så får man nogle positive følelser i kroppen, som man gerne vil have. Men det er vigtigt at have fokus på arbejdet derhjemme, før man begynder at tænke på udlandet. Men det er sjovt at være hernede, og PSV er store i Holland. Det er noget af en mundfuld. Jeg nyder det, og det har jeg også fået at vide, at jeg skal, siger Duelund.
Prøvetræningen i den hollandske klub slutter i dag.
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
AVIS
