Fem danskere i truppen: Hollandsk klub forlænger med træneren

Heerenveen med danske Jens Odgaard, Anders Dreyer, Andreas Skovgaard, Daniel Høegh og Emil Frederiksen i truppen har forlænget kontrakten med træner Johnny Jansen



Tilbage i april blev Johnny Jansen ansat som midlertidig træner i den hollandske klub Heerenveen, og i juni blev den midlertidige kontrakt vekslet til en permanen en af slagsen. Den første kontrakt løb kun i indeværende sæson, men nu kommer han til at sidde i trænersædet indtil 2022. Det oplyser Heerenveen på sin hjemmeside.

Det betyder samtidig også klarhed for Heerenveens fem danskere. Både Jens Odgaard, Anders Dreyer, Andreas Skovgaard, Daniel Høegh og Emil Frederiksen spiller i Æresdivisionsklubben, og kan nu se frem til at have Jansen som chef de kommende par år.

44-årige Jansen, der selv spillede i Heerenveen som aktiv, startede i klubben som ungdomstræner for næsten tyve år siden, og har arbejdet sig op til nu at være træner for klubbens bedste mandskab.

Det har han ført til en øjeblikkelig ottendeplads i den hollandske Æresdivision, hvilket altså var nok til at overbevise danskerklubbens ledelse om, at han skulle have nogle år mere på kontrakten. Det siger Heerenveens tekniske manager, Gerry Hamstra.

– Vi er meget glade for samarbejdet med Johnny, som kender klubbens DNA som ingen anden. Johnny har gjort et godt job i de seneste seks måneder. Vi vil tage det næste skridt i den kommende tid, siger han.

Læs også:Anders Dreyer: Skal spille i den klub, hvor jeg får flest chancer




Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Tottenham henter Liverpool-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Afslører dansk toptræners millionløn

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Iran får grønt lys til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

De lurer på Vejle-profil