Fem danskere i truppen: Hollandsk klub forlænger med træneren

Heerenveen med danske Jens Odgaard, Anders Dreyer, Andreas Skovgaard, Daniel Høegh og Emil Frederiksen i truppen har forlænget kontrakten med træner Johnny Jansen



Tilbage i april blev Johnny Jansen ansat som midlertidig træner i den hollandske klub Heerenveen, og i juni blev den midlertidige kontrakt vekslet til en permanen en af slagsen. Den første kontrakt løb kun i indeværende sæson, men nu kommer han til at sidde i trænersædet indtil 2022. Det oplyser Heerenveen på sin hjemmeside.

Det betyder samtidig også klarhed for Heerenveens fem danskere. Både Jens Odgaard, Anders Dreyer, Andreas Skovgaard, Daniel Høegh og Emil Frederiksen spiller i Æresdivisionsklubben, og kan nu se frem til at have Jansen som chef de kommende par år.

44-årige Jansen, der selv spillede i Heerenveen som aktiv, startede i klubben som ungdomstræner for næsten tyve år siden, og har arbejdet sig op til nu at være træner for klubbens bedste mandskab.

Det har han ført til en øjeblikkelig ottendeplads i den hollandske Æresdivision, hvilket altså var nok til at overbevise danskerklubbens ledelse om, at han skulle have nogle år mere på kontrakten. Det siger Heerenveens tekniske manager, Gerry Hamstra.

– Vi er meget glade for samarbejdet med Johnny, som kender klubbens DNA som ingen anden. Johnny har gjort et godt job i de seneste seks måneder. Vi vil tage det næste skridt i den kommende tid, siger han.

Læs også:Anders Dreyer: Skal spille i den klub, hvor jeg får flest chancer






LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Canada – Marokko

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Kæmpebud på 16-årig

– Schwartau-handel giver ingen mening

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: De lurer på FCM-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen