Forbløffet over Kasper Dolberg: Det er uhørt

Kasper Dolberg får stor ros af sin holdkammerat Colin Goosemans efter Anderlechts 4-0-sejr over Kortrijk, hvor den danske landsholdsstjerne blev dobbelt målscorer.



Fem mål i de seneste to kampe. 

Kasper Dolberg er i flyvende form i Belgien i øjeblikket, hvilket den danske landsholdsangriber senest fik demonstreret søndag aften i hjemmekampen mod Kortrijk. 

I slutningen af første halvleg bragte Kasper Dolberg Anderlecht på 1-0 fra straffesparkspletten, og i det 77. minut lukkede og slukkede danskeren så, da han scorede til 4-0 direkte på frispark. 

– Jeg tænkte bare, at jeg ville sparke den ned i hjørnet så hårdt, jeg kunne. Og bolden gik ind. Jeg så et rum, og så sparkede jeg så hårdt, jeg kunne. Det var i øvrigt mit første mål direkte på frispark. 

– Det var også et af de første frispark, jeg har fået lov til at tage. Jeg tror, at jeg også får lov til at tage det næste. Jeg formoder, at jeg overbeviste mine holdkammerater i dag, lød det, ifølge HVBL, fra Kasper Dolberg efter sejren over Freyr Alexandersson og co.  

Efter 4-0-sejren blev Kasper Dolberg også rost af Anderlechts målmand Colin Goosemans. 

– Der er situationer til træning, hvor målmændene bare lader bolden passere. Du kan komme alvorligt til skade, hvis du prøver at stoppe et skud fra Dolberg. Det er utroligt, hvor meget kraft han har i sine ben.

– Det er et uhørt niveau, også til træning. Jeg ville skulle bruge lang tid på at komme i tanke om en anden spiller, der sparker lige så hårdt, som han gør, lød det fra Colin Goosemans. 

Efter kampen satte Kasper Dolberg også et par ord på Jesper Fredbergs exit. 

– Jeg havde selvfølgelig et godt forhold til Jesper. Det var ham, der hentede mig hertil. Jeg har stadig stor respekt for ham, så jeg takkede ham for den tid, vi tilbragte her sammen.

– Selvfølgelig fylder det lidt i baghovedet, at der kommer en masse ændringer oppe fra bestyrelseslokalet. Det er normalt. Man prøver at forstå det. Men som spiller fokuserer jeg primært på, hvad der sker på banen, lød det fra Kasper Dolberg. 

Efter 13 spillerunder ligger Anderlecht på femtepladsen i den belgiske liga. 

Kasper Dolberg har scoret fem mål i 12 ligakampe, herunder fire mål i de seneste fire kampe.

I sidste uge scorede danskeren hattrick i en pokalkamp mod Tubize-Braine. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

FCK hævner sig mod OB i Parken

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København – OB

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Leverkusen – Bayern

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite