Fem mål i de seneste to kampe.
Kasper Dolberg er i flyvende form i Belgien i øjeblikket, hvilket den danske landsholdsangriber senest fik demonstreret søndag aften i hjemmekampen mod Kortrijk.
I slutningen af første halvleg bragte Kasper Dolberg Anderlecht på 1-0 fra straffesparkspletten, og i det 77. minut lukkede og slukkede danskeren så, da han scorede til 4-0 direkte på frispark.
– Jeg tænkte bare, at jeg ville sparke den ned i hjørnet så hårdt, jeg kunne. Og bolden gik ind. Jeg så et rum, og så sparkede jeg så hårdt, jeg kunne. Det var i øvrigt mit første mål direkte på frispark.
– Det var også et af de første frispark, jeg har fået lov til at tage. Jeg tror, at jeg også får lov til at tage det næste. Jeg formoder, at jeg overbeviste mine holdkammerater i dag, lød det, ifølge HVBL, fra Kasper Dolberg efter sejren over Freyr Alexandersson og co.
Efter 4-0-sejren blev Kasper Dolberg også rost af Anderlechts målmand Colin Goosemans.
– Der er situationer til træning, hvor målmændene bare lader bolden passere. Du kan komme alvorligt til skade, hvis du prøver at stoppe et skud fra Dolberg. Det er utroligt, hvor meget kraft han har i sine ben.
– Det er et uhørt niveau, også til træning. Jeg ville skulle bruge lang tid på at komme i tanke om en anden spiller, der sparker lige så hårdt, som han gør, lød det fra Colin Goosemans.
Efter kampen satte Kasper Dolberg også et par ord på Jesper Fredbergs exit.
– Jeg havde selvfølgelig et godt forhold til Jesper. Det var ham, der hentede mig hertil. Jeg har stadig stor respekt for ham, så jeg takkede ham for den tid, vi tilbragte her sammen.
– Selvfølgelig fylder det lidt i baghovedet, at der kommer en masse ændringer oppe fra bestyrelseslokalet. Det er normalt. Man prøver at forstå det. Men som spiller fokuserer jeg primært på, hvad der sker på banen, lød det fra Kasper Dolberg.
Efter 13 spillerunder ligger Anderlecht på femtepladsen i den belgiske liga.
Kasper Dolberg har scoret fem mål i 12 ligakampe, herunder fire mål i de seneste fire kampe.
I sidste uge scorede danskeren hattrick i en pokalkamp mod Tubize-Braine.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Sprudler i MLS
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
OPTAKT