Forbløffet over Kasper Dolberg: Det er uhørt

Kasper Dolberg får stor ros af sin holdkammerat Colin Goosemans efter Anderlechts 4-0-sejr over Kortrijk, hvor den danske landsholdsstjerne blev dobbelt målscorer.



Fem mål i de seneste to kampe. 

Kasper Dolberg er i flyvende form i Belgien i øjeblikket, hvilket den danske landsholdsangriber senest fik demonstreret søndag aften i hjemmekampen mod Kortrijk. 

I slutningen af første halvleg bragte Kasper Dolberg Anderlecht på 1-0 fra straffesparkspletten, og i det 77. minut lukkede og slukkede danskeren så, da han scorede til 4-0 direkte på frispark. 

– Jeg tænkte bare, at jeg ville sparke den ned i hjørnet så hårdt, jeg kunne. Og bolden gik ind. Jeg så et rum, og så sparkede jeg så hårdt, jeg kunne. Det var i øvrigt mit første mål direkte på frispark. 

– Det var også et af de første frispark, jeg har fået lov til at tage. Jeg tror, at jeg også får lov til at tage det næste. Jeg formoder, at jeg overbeviste mine holdkammerater i dag, lød det, ifølge HVBL, fra Kasper Dolberg efter sejren over Freyr Alexandersson og co.  

Efter 4-0-sejren blev Kasper Dolberg også rost af Anderlechts målmand Colin Goosemans. 

– Der er situationer til træning, hvor målmændene bare lader bolden passere. Du kan komme alvorligt til skade, hvis du prøver at stoppe et skud fra Dolberg. Det er utroligt, hvor meget kraft han har i sine ben.

– Det er et uhørt niveau, også til træning. Jeg ville skulle bruge lang tid på at komme i tanke om en anden spiller, der sparker lige så hårdt, som han gør, lød det fra Colin Goosemans. 

Efter kampen satte Kasper Dolberg også et par ord på Jesper Fredbergs exit. 

– Jeg havde selvfølgelig et godt forhold til Jesper. Det var ham, der hentede mig hertil. Jeg har stadig stor respekt for ham, så jeg takkede ham for den tid, vi tilbragte her sammen.

– Selvfølgelig fylder det lidt i baghovedet, at der kommer en masse ændringer oppe fra bestyrelseslokalet. Det er normalt. Man prøver at forstå det. Men som spiller fokuserer jeg primært på, hvad der sker på banen, lød det fra Kasper Dolberg. 

Efter 13 spillerunder ligger Anderlecht på femtepladsen i den belgiske liga. 

Kasper Dolberg har scoret fem mål i 12 ligakampe, herunder fire mål i de seneste fire kampe.

I sidste uge scorede danskeren hattrick i en pokalkamp mod Tubize-Braine. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk megahandel på plads

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Transferjournalist med Nørgaard-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bekræfter: Salah-transfer droppet

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Rodri er blevet opereret i ryggen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse