Forbløffet over Kasper Dolberg: Det er uhørt

Kasper Dolberg får stor ros af sin holdkammerat Colin Goosemans efter Anderlechts 4-0-sejr over Kortrijk, hvor den danske landsholdsstjerne blev dobbelt målscorer.



Fem mål i de seneste to kampe. 

Kasper Dolberg er i flyvende form i Belgien i øjeblikket, hvilket den danske landsholdsangriber senest fik demonstreret søndag aften i hjemmekampen mod Kortrijk. 

I slutningen af første halvleg bragte Kasper Dolberg Anderlecht på 1-0 fra straffesparkspletten, og i det 77. minut lukkede og slukkede danskeren så, da han scorede til 4-0 direkte på frispark. 

– Jeg tænkte bare, at jeg ville sparke den ned i hjørnet så hårdt, jeg kunne. Og bolden gik ind. Jeg så et rum, og så sparkede jeg så hårdt, jeg kunne. Det var i øvrigt mit første mål direkte på frispark. 

– Det var også et af de første frispark, jeg har fået lov til at tage. Jeg tror, at jeg også får lov til at tage det næste. Jeg formoder, at jeg overbeviste mine holdkammerater i dag, lød det, ifølge HVBL, fra Kasper Dolberg efter sejren over Freyr Alexandersson og co.  

Efter 4-0-sejren blev Kasper Dolberg også rost af Anderlechts målmand Colin Goosemans. 

– Der er situationer til træning, hvor målmændene bare lader bolden passere. Du kan komme alvorligt til skade, hvis du prøver at stoppe et skud fra Dolberg. Det er utroligt, hvor meget kraft han har i sine ben.

– Det er et uhørt niveau, også til træning. Jeg ville skulle bruge lang tid på at komme i tanke om en anden spiller, der sparker lige så hårdt, som han gør, lød det fra Colin Goosemans. 

Efter kampen satte Kasper Dolberg også et par ord på Jesper Fredbergs exit. 

– Jeg havde selvfølgelig et godt forhold til Jesper. Det var ham, der hentede mig hertil. Jeg har stadig stor respekt for ham, så jeg takkede ham for den tid, vi tilbragte her sammen.

– Selvfølgelig fylder det lidt i baghovedet, at der kommer en masse ændringer oppe fra bestyrelseslokalet. Det er normalt. Man prøver at forstå det. Men som spiller fokuserer jeg primært på, hvad der sker på banen, lød det fra Kasper Dolberg. 

Efter 13 spillerunder ligger Anderlecht på femtepladsen i den belgiske liga. 

Kasper Dolberg har scoret fem mål i 12 ligakampe, herunder fire mål i de seneste fire kampe.

I sidste uge scorede danskeren hattrick i en pokalkamp mod Tubize-Braine. 





Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

England – Kroatien

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Elias Jelert færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Portugal – DR Congo

Frankrig – Senegal

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Irak – Norge

Argentina – Algeriet

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder