Forbløffet over Kasper Dolberg: Det er uhørt

Kasper Dolberg får stor ros af sin holdkammerat Colin Goosemans efter Anderlechts 4-0-sejr over Kortrijk, hvor den danske landsholdsstjerne blev dobbelt målscorer.



Fem mål i de seneste to kampe. 

Kasper Dolberg er i flyvende form i Belgien i øjeblikket, hvilket den danske landsholdsangriber senest fik demonstreret søndag aften i hjemmekampen mod Kortrijk. 

I slutningen af første halvleg bragte Kasper Dolberg Anderlecht på 1-0 fra straffesparkspletten, og i det 77. minut lukkede og slukkede danskeren så, da han scorede til 4-0 direkte på frispark. 

– Jeg tænkte bare, at jeg ville sparke den ned i hjørnet så hårdt, jeg kunne. Og bolden gik ind. Jeg så et rum, og så sparkede jeg så hårdt, jeg kunne. Det var i øvrigt mit første mål direkte på frispark. 

– Det var også et af de første frispark, jeg har fået lov til at tage. Jeg tror, at jeg også får lov til at tage det næste. Jeg formoder, at jeg overbeviste mine holdkammerater i dag, lød det, ifølge HVBL, fra Kasper Dolberg efter sejren over Freyr Alexandersson og co.  

Efter 4-0-sejren blev Kasper Dolberg også rost af Anderlechts målmand Colin Goosemans. 

– Der er situationer til træning, hvor målmændene bare lader bolden passere. Du kan komme alvorligt til skade, hvis du prøver at stoppe et skud fra Dolberg. Det er utroligt, hvor meget kraft han har i sine ben.

– Det er et uhørt niveau, også til træning. Jeg ville skulle bruge lang tid på at komme i tanke om en anden spiller, der sparker lige så hårdt, som han gør, lød det fra Colin Goosemans. 

Efter kampen satte Kasper Dolberg også et par ord på Jesper Fredbergs exit. 

– Jeg havde selvfølgelig et godt forhold til Jesper. Det var ham, der hentede mig hertil. Jeg har stadig stor respekt for ham, så jeg takkede ham for den tid, vi tilbragte her sammen.

– Selvfølgelig fylder det lidt i baghovedet, at der kommer en masse ændringer oppe fra bestyrelseslokalet. Det er normalt. Man prøver at forstå det. Men som spiller fokuserer jeg primært på, hvad der sker på banen, lød det fra Kasper Dolberg. 

Efter 13 spillerunder ligger Anderlecht på femtepladsen i den belgiske liga. 

Kasper Dolberg har scoret fem mål i 12 ligakampe, herunder fire mål i de seneste fire kampe.

I sidste uge scorede danskeren hattrick i en pokalkamp mod Tubize-Braine. 







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Laudrup stopper på TV 2

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Argentina – Kap Verde

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Australien – Egypten

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.