Forhandlede med FCK: Han er nærmest forsvundet

FC Københavns sommerflirt er røget langt ned i køen om spilletid, hvilket overrasker belgisk ekspert.



FC København var i sommertransfervinduets sidste dage på stopperjagt, hvilket ultimativt sikrede dem græske Pantelis Hatzidiakos på en lejeaftale.

Men andre navne som blandt andre Jorne Spileers fra Club Brugge var FC København også interesseret i. Tipsbladet kunne dog afsløre, at forhandlingerne strandede og man derfor kiggede på alternativer.

Jorne Spileers må dog på bagkant af transfervinduet sidder og ærgre sig over, at det ikke blev til et skifte til FC København eller et andet sted.

Årsagen? Han ser ikke ud til at have nogle udsigter til spilletid.

45 minutter i den belgiske Super Cup er det blevet til i denne sæson, mens han har siddet på bænken i alle ligakampe, når han ikke har været skadet. En ganske markant udvikling for den 19-årige stopper, der var fast mand i hele sidste sæson.

– Jeg mener ikke, det er nødvendigt, at der kommer en profil ind (til forsvaret). (Brandon) Mechele har bevist, at man godt kan spille med om mesterskabet med ham. Men Club Brugge skal alligevel tænke over, hvad der skal ske efter ham. Hvad er der i det henseende sket med Spileers? Han er nærmest forsvundet, lyder det fra Marc Degryse til Het Laatste Nieuws.

Jorne Spileers noterede sig for 43 kampe i sidste sæson, hvor han spillede ved siden af veteranen Brandon Mechele. Nu er den unge belgier fjerdevalget bag Brandon Mechele, Joel Ordóñez og Zaid Romero, der kom til denne sommer, men ikke har imponeret.

Club Brugge udnævnte efter sidste sæson Nicky Hayen som permanent cheftræner efter et par uger i en vikarierende rolle. Han lader altså ikke til at se Jorne Spileers vej, og så må tiden vise, om det kan blive til et skifte, når januarvinduet åbner.

Jorne Spileers er i hvert fald en talentfuld midtstopper, der udover at have spillet fast i Club Brugge i sidste sæson også er en fast del af det belgiske U21-landshold.

Han er iøvrigt på kontrakt frem til 2026 med Club Brugge og vandt sidste sæson det belgiske mesterskab foran Union SG og danskerklubben Anderlecht.







LIVE

LIVE: FCK-fans med markant budskab

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Rasmus Højlund revser konkurrent

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Josip Radošević på samtlige forsider

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

FC Nordsjælland vinder i egen hule

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

FC København – FC Fredericia

Barcelona tager smal sejr

Silkeborg klasker Randers

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Viborg FF – FC Midtjylland

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afslører vild transfer-historie

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Topchef får nyt job i FCK

Benhård Brian Riemer-melding

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

I svime over Pelle Mattsson

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Randers FC – Silkeborg IF

“Ingen er uerstattelige”

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’