Forhandlede med FCK: Han er nærmest forsvundet

FC Københavns sommerflirt er røget langt ned i køen om spilletid, hvilket overrasker belgisk ekspert.



FC København var i sommertransfervinduets sidste dage på stopperjagt, hvilket ultimativt sikrede dem græske Pantelis Hatzidiakos på en lejeaftale.

Men andre navne som blandt andre Jorne Spileers fra Club Brugge var FC København også interesseret i. Tipsbladet kunne dog afsløre, at forhandlingerne strandede og man derfor kiggede på alternativer.

Jorne Spileers må dog på bagkant af transfervinduet sidder og ærgre sig over, at det ikke blev til et skifte til FC København eller et andet sted.

Årsagen? Han ser ikke ud til at have nogle udsigter til spilletid.

45 minutter i den belgiske Super Cup er det blevet til i denne sæson, mens han har siddet på bænken i alle ligakampe, når han ikke har været skadet. En ganske markant udvikling for den 19-årige stopper, der var fast mand i hele sidste sæson.

– Jeg mener ikke, det er nødvendigt, at der kommer en profil ind (til forsvaret). (Brandon) Mechele har bevist, at man godt kan spille med om mesterskabet med ham. Men Club Brugge skal alligevel tænke over, hvad der skal ske efter ham. Hvad er der i det henseende sket med Spileers? Han er nærmest forsvundet, lyder det fra Marc Degryse til Het Laatste Nieuws.

Jorne Spileers noterede sig for 43 kampe i sidste sæson, hvor han spillede ved siden af veteranen Brandon Mechele. Nu er den unge belgier fjerdevalget bag Brandon Mechele, Joel Ordóñez og Zaid Romero, der kom til denne sommer, men ikke har imponeret.

Club Brugge udnævnte efter sidste sæson Nicky Hayen som permanent cheftræner efter et par uger i en vikarierende rolle. Han lader altså ikke til at se Jorne Spileers vej, og så må tiden vise, om det kan blive til et skifte, når januarvinduet åbner.

Jorne Spileers er i hvert fald en talentfuld midtstopper, der udover at have spillet fast i Club Brugge i sidste sæson også er en fast del af det belgiske U21-landshold.

Han er iøvrigt på kontrakt frem til 2026 med Club Brugge og vandt sidste sæson det belgiske mesterskab foran Union SG og danskerklubben Anderlecht.





LIVE

VM-LIVE: Første mål sat ind!

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Rundens hold – VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Jonas Lössl stopper karrieren

FCK-boss roser varm bomber

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Tjekkiet – Sydafrika

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Superliga-spiller åben for transfer