Forhandlede med FCK: Han er nærmest forsvundet

FC Københavns sommerflirt er røget langt ned i køen om spilletid, hvilket overrasker belgisk ekspert.



FC København var i sommertransfervinduets sidste dage på stopperjagt, hvilket ultimativt sikrede dem græske Pantelis Hatzidiakos på en lejeaftale.

Men andre navne som blandt andre Jorne Spileers fra Club Brugge var FC København også interesseret i. Tipsbladet kunne dog afsløre, at forhandlingerne strandede og man derfor kiggede på alternativer.

Jorne Spileers må dog på bagkant af transfervinduet sidder og ærgre sig over, at det ikke blev til et skifte til FC København eller et andet sted.

Årsagen? Han ser ikke ud til at have nogle udsigter til spilletid.

45 minutter i den belgiske Super Cup er det blevet til i denne sæson, mens han har siddet på bænken i alle ligakampe, når han ikke har været skadet. En ganske markant udvikling for den 19-årige stopper, der var fast mand i hele sidste sæson.

– Jeg mener ikke, det er nødvendigt, at der kommer en profil ind (til forsvaret). (Brandon) Mechele har bevist, at man godt kan spille med om mesterskabet med ham. Men Club Brugge skal alligevel tænke over, hvad der skal ske efter ham. Hvad er der i det henseende sket med Spileers? Han er nærmest forsvundet, lyder det fra Marc Degryse til Het Laatste Nieuws.

Jorne Spileers noterede sig for 43 kampe i sidste sæson, hvor han spillede ved siden af veteranen Brandon Mechele. Nu er den unge belgier fjerdevalget bag Brandon Mechele, Joel Ordóñez og Zaid Romero, der kom til denne sommer, men ikke har imponeret.

Club Brugge udnævnte efter sidste sæson Nicky Hayen som permanent cheftræner efter et par uger i en vikarierende rolle. Han lader altså ikke til at se Jorne Spileers vej, og så må tiden vise, om det kan blive til et skifte, når januarvinduet åbner.

Jorne Spileers er i hvert fald en talentfuld midtstopper, der udover at have spillet fast i Club Brugge i sidste sæson også er en fast del af det belgiske U21-landshold.

Han er iøvrigt på kontrakt frem til 2026 med Club Brugge og vandt sidste sæson det belgiske mesterskab foran Union SG og danskerklubben Anderlecht.





Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal




Optakt til fredagens VM-åbningskamp mellem Canada og Bosnien LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

City med vildt rekordbud

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Økonomiske problemer – bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav