Forhandlede med FCK: Han er nærmest forsvundet

FC Københavns sommerflirt er røget langt ned i køen om spilletid, hvilket overrasker belgisk ekspert.



FC København var i sommertransfervinduets sidste dage på stopperjagt, hvilket ultimativt sikrede dem græske Pantelis Hatzidiakos på en lejeaftale.

Men andre navne som blandt andre Jorne Spileers fra Club Brugge var FC København også interesseret i. Tipsbladet kunne dog afsløre, at forhandlingerne strandede og man derfor kiggede på alternativer.

Jorne Spileers må dog på bagkant af transfervinduet sidder og ærgre sig over, at det ikke blev til et skifte til FC København eller et andet sted.

Årsagen? Han ser ikke ud til at have nogle udsigter til spilletid.

45 minutter i den belgiske Super Cup er det blevet til i denne sæson, mens han har siddet på bænken i alle ligakampe, når han ikke har været skadet. En ganske markant udvikling for den 19-årige stopper, der var fast mand i hele sidste sæson.

– Jeg mener ikke, det er nødvendigt, at der kommer en profil ind (til forsvaret). (Brandon) Mechele har bevist, at man godt kan spille med om mesterskabet med ham. Men Club Brugge skal alligevel tænke over, hvad der skal ske efter ham. Hvad er der i det henseende sket med Spileers? Han er nærmest forsvundet, lyder det fra Marc Degryse til Het Laatste Nieuws.

Jorne Spileers noterede sig for 43 kampe i sidste sæson, hvor han spillede ved siden af veteranen Brandon Mechele. Nu er den unge belgier fjerdevalget bag Brandon Mechele, Joel Ordóñez og Zaid Romero, der kom til denne sommer, men ikke har imponeret.

Club Brugge udnævnte efter sidste sæson Nicky Hayen som permanent cheftræner efter et par uger i en vikarierende rolle. Han lader altså ikke til at se Jorne Spileers vej, og så må tiden vise, om det kan blive til et skifte, når januarvinduet åbner.

Jorne Spileers er i hvert fald en talentfuld midtstopper, der udover at have spillet fast i Club Brugge i sidste sæson også er en fast del af det belgiske U21-landshold.

Han er iøvrigt på kontrakt frem til 2026 med Club Brugge og vandt sidste sæson det belgiske mesterskab foran Union SG og danskerklubben Anderlecht.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hylder FC København og Brøndby

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Jess Thorup på vej til denne klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FC København i intense transferforhandlinger

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCM-flop i chokskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau