Forhandlede med FCK: Han er nærmest forsvundet

FC Københavns sommerflirt er røget langt ned i køen om spilletid, hvilket overrasker belgisk ekspert.



FC København var i sommertransfervinduets sidste dage på stopperjagt, hvilket ultimativt sikrede dem græske Pantelis Hatzidiakos på en lejeaftale.

Men andre navne som blandt andre Jorne Spileers fra Club Brugge var FC København også interesseret i. Tipsbladet kunne dog afsløre, at forhandlingerne strandede og man derfor kiggede på alternativer.

Jorne Spileers må dog på bagkant af transfervinduet sidder og ærgre sig over, at det ikke blev til et skifte til FC København eller et andet sted.

Årsagen? Han ser ikke ud til at have nogle udsigter til spilletid.

45 minutter i den belgiske Super Cup er det blevet til i denne sæson, mens han har siddet på bænken i alle ligakampe, når han ikke har været skadet. En ganske markant udvikling for den 19-årige stopper, der var fast mand i hele sidste sæson.

– Jeg mener ikke, det er nødvendigt, at der kommer en profil ind (til forsvaret). (Brandon) Mechele har bevist, at man godt kan spille med om mesterskabet med ham. Men Club Brugge skal alligevel tænke over, hvad der skal ske efter ham. Hvad er der i det henseende sket med Spileers? Han er nærmest forsvundet, lyder det fra Marc Degryse til Het Laatste Nieuws.

Jorne Spileers noterede sig for 43 kampe i sidste sæson, hvor han spillede ved siden af veteranen Brandon Mechele. Nu er den unge belgier fjerdevalget bag Brandon Mechele, Joel Ordóñez og Zaid Romero, der kom til denne sommer, men ikke har imponeret.

Club Brugge udnævnte efter sidste sæson Nicky Hayen som permanent cheftræner efter et par uger i en vikarierende rolle. Han lader altså ikke til at se Jorne Spileers vej, og så må tiden vise, om det kan blive til et skifte, når januarvinduet åbner.

Jorne Spileers er i hvert fald en talentfuld midtstopper, der udover at have spillet fast i Club Brugge i sidste sæson også er en fast del af det belgiske U21-landshold.

Han er iøvrigt på kontrakt frem til 2026 med Club Brugge og vandt sidste sæson det belgiske mesterskab foran Union SG og danskerklubben Anderlecht.





LIVE

TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn

Han er den nye Superliga-juvel!

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-stjerne tilbage fra start

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Silkeborg IF – FC København

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Eriksen spottet – nu er der nyt

Brøndby IF – Viborg FF

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Christian Nørgaard tæt på skifte

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere