Forhandlede med FCK: Han er nærmest forsvundet

FC Københavns sommerflirt er røget langt ned i køen om spilletid, hvilket overrasker belgisk ekspert.



FC København var i sommertransfervinduets sidste dage på stopperjagt, hvilket ultimativt sikrede dem græske Pantelis Hatzidiakos på en lejeaftale.

Men andre navne som blandt andre Jorne Spileers fra Club Brugge var FC København også interesseret i. Tipsbladet kunne dog afsløre, at forhandlingerne strandede og man derfor kiggede på alternativer.

Jorne Spileers må dog på bagkant af transfervinduet sidder og ærgre sig over, at det ikke blev til et skifte til FC København eller et andet sted.

Årsagen? Han ser ikke ud til at have nogle udsigter til spilletid.

45 minutter i den belgiske Super Cup er det blevet til i denne sæson, mens han har siddet på bænken i alle ligakampe, når han ikke har været skadet. En ganske markant udvikling for den 19-årige stopper, der var fast mand i hele sidste sæson.

– Jeg mener ikke, det er nødvendigt, at der kommer en profil ind (til forsvaret). (Brandon) Mechele har bevist, at man godt kan spille med om mesterskabet med ham. Men Club Brugge skal alligevel tænke over, hvad der skal ske efter ham. Hvad er der i det henseende sket med Spileers? Han er nærmest forsvundet, lyder det fra Marc Degryse til Het Laatste Nieuws.

Jorne Spileers noterede sig for 43 kampe i sidste sæson, hvor han spillede ved siden af veteranen Brandon Mechele. Nu er den unge belgier fjerdevalget bag Brandon Mechele, Joel Ordóñez og Zaid Romero, der kom til denne sommer, men ikke har imponeret.

Club Brugge udnævnte efter sidste sæson Nicky Hayen som permanent cheftræner efter et par uger i en vikarierende rolle. Han lader altså ikke til at se Jorne Spileers vej, og så må tiden vise, om det kan blive til et skifte, når januarvinduet åbner.

Jorne Spileers er i hvert fald en talentfuld midtstopper, der udover at have spillet fast i Club Brugge i sidste sæson også er en fast del af det belgiske U21-landshold.

Han er iøvrigt på kontrakt frem til 2026 med Club Brugge og vandt sidste sæson det belgiske mesterskab foran Union SG og danskerklubben Anderlecht.



Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

– Det er fuldkommen meningsløst

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Klubboss i angreb på FCK

AaB-talent prøver sig af i Italien

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Voldsom Franculino-spådom

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Thomas Frank afviser at tale om det

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Spanske medier i ekstase

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Steve Cooper skifter tre mand

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’