Formsvag dansk målræv får hård kritik

Den danske angriber har ikke ramt målformen i Æresdivisionen i de seneste uger.



I sidste sæson bombede Nikolai Baden Frederiksen løs i den østrigske liga, og det kastede et skifte til hollandske Vitesse af sig. Men siden det skifte har danskeren haft sværere ved at finde vej til netmaskerne.

Blot én gang på seks kampe har den 21-årige angriber, som også kaldes “Futte”, scoret i ligaen, mens han også har scoret et enkelt i europæisk regi.

Og Nikolai Baden Frederiksens præstationer overbeviser tilsyneladende heller ikke. I hvert fald har mediet VoetbalPrimeur i de seneste to spillerunder haft danskeren blandt rundens “flopspillere”.

I sidste weekend spillede “Futte” en halvleg, da Vitesse tabte stort til FC Twente i den hollandske liga, og efterfølgende var mediet langt fra imponeret.

– Deltog han i kampen? Vitesse-tilhængerne kan undre sig over det, fordi Frederiksen virkelig ikke kom med noget og ikke havde noget input, skrev VoetbalPrimeur.

I midtugen var den så gal igen, selvom Vitesse ellers vandt over FC Groningen, og Nikolai Baden Frederiksen fik fuld tid. Mediet kalder præstationen for anonym og ufokuseret og skriver følgende:

– Baden Frederiksen har været i måltørke siden den første Æresdivision-runde og kunne ikke ændre på det onsdag aften. Manden fra Odense vil gerne score tyve gange i denne sæson, men følger ikke ligefrem planen.

Næste chance for den danske U21-landsholdsangriber er lørdag aften. Her skal Vitesse spille mod Fortuna Sittard i ligaen.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Et ‘angreb’ på Superligaen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Jagter stor Liverpool-stjerne

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Afviser monsterbud på Simsir

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Spanien – Østrig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Australien – Egypten

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Her kan man se La Liga fremover



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

De køber ham for 740 mio.