Formsvag dansk målræv får hård kritik

Den danske angriber har ikke ramt målformen i Æresdivisionen i de seneste uger.



I sidste sæson bombede Nikolai Baden Frederiksen løs i den østrigske liga, og det kastede et skifte til hollandske Vitesse af sig. Men siden det skifte har danskeren haft sværere ved at finde vej til netmaskerne.

Blot én gang på seks kampe har den 21-årige angriber, som også kaldes “Futte”, scoret i ligaen, mens han også har scoret et enkelt i europæisk regi.

Og Nikolai Baden Frederiksens præstationer overbeviser tilsyneladende heller ikke. I hvert fald har mediet VoetbalPrimeur i de seneste to spillerunder haft danskeren blandt rundens “flopspillere”.

I sidste weekend spillede “Futte” en halvleg, da Vitesse tabte stort til FC Twente i den hollandske liga, og efterfølgende var mediet langt fra imponeret.

– Deltog han i kampen? Vitesse-tilhængerne kan undre sig over det, fordi Frederiksen virkelig ikke kom med noget og ikke havde noget input, skrev VoetbalPrimeur.

I midtugen var den så gal igen, selvom Vitesse ellers vandt over FC Groningen, og Nikolai Baden Frederiksen fik fuld tid. Mediet kalder præstationen for anonym og ufokuseret og skriver følgende:

– Baden Frederiksen har været i måltørke siden den første Æresdivision-runde og kunne ikke ændre på det onsdag aften. Manden fra Odense vil gerne score tyve gange i denne sæson, men følger ikke ligefrem planen.

Næste chance for den danske U21-landsholdsangriber er lørdag aften. Her skal Vitesse spille mod Fortuna Sittard i ligaen.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Frankrig – Sverige