Formsvag dansk målræv får hård kritik

Den danske angriber har ikke ramt målformen i Æresdivisionen i de seneste uger.



I sidste sæson bombede Nikolai Baden Frederiksen løs i den østrigske liga, og det kastede et skifte til hollandske Vitesse af sig. Men siden det skifte har danskeren haft sværere ved at finde vej til netmaskerne.

Blot én gang på seks kampe har den 21-årige angriber, som også kaldes “Futte”, scoret i ligaen, mens han også har scoret et enkelt i europæisk regi.

Og Nikolai Baden Frederiksens præstationer overbeviser tilsyneladende heller ikke. I hvert fald har mediet VoetbalPrimeur i de seneste to spillerunder haft danskeren blandt rundens “flopspillere”.

I sidste weekend spillede “Futte” en halvleg, da Vitesse tabte stort til FC Twente i den hollandske liga, og efterfølgende var mediet langt fra imponeret.

– Deltog han i kampen? Vitesse-tilhængerne kan undre sig over det, fordi Frederiksen virkelig ikke kom med noget og ikke havde noget input, skrev VoetbalPrimeur.

I midtugen var den så gal igen, selvom Vitesse ellers vandt over FC Groningen, og Nikolai Baden Frederiksen fik fuld tid. Mediet kalder præstationen for anonym og ufokuseret og skriver følgende:

– Baden Frederiksen har været i måltørke siden den første Æresdivision-runde og kunne ikke ændre på det onsdag aften. Manden fra Odense vil gerne score tyve gange i denne sæson, men følger ikke ligefrem planen.

Næste chance for den danske U21-landsholdsangriber er lørdag aften. Her skal Vitesse spille mod Fortuna Sittard i ligaen.







LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

De 10 største stjerner, der misser VM

LIVE: DR Congo – Danmark

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-træner tilknytter agent

Uventet skifte?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

De vil have Rashford

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Jean Manuel Mbom skifter til Bochum

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte