Formsvag dansk målræv får hård kritik

Den danske angriber har ikke ramt målformen i Æresdivisionen i de seneste uger.



I sidste sæson bombede Nikolai Baden Frederiksen løs i den østrigske liga, og det kastede et skifte til hollandske Vitesse af sig. Men siden det skifte har danskeren haft sværere ved at finde vej til netmaskerne.

Blot én gang på seks kampe har den 21-årige angriber, som også kaldes “Futte”, scoret i ligaen, mens han også har scoret et enkelt i europæisk regi.

Og Nikolai Baden Frederiksens præstationer overbeviser tilsyneladende heller ikke. I hvert fald har mediet VoetbalPrimeur i de seneste to spillerunder haft danskeren blandt rundens “flopspillere”.

I sidste weekend spillede “Futte” en halvleg, da Vitesse tabte stort til FC Twente i den hollandske liga, og efterfølgende var mediet langt fra imponeret.

– Deltog han i kampen? Vitesse-tilhængerne kan undre sig over det, fordi Frederiksen virkelig ikke kom med noget og ikke havde noget input, skrev VoetbalPrimeur.

I midtugen var den så gal igen, selvom Vitesse ellers vandt over FC Groningen, og Nikolai Baden Frederiksen fik fuld tid. Mediet kalder præstationen for anonym og ufokuseret og skriver følgende:

– Baden Frederiksen har været i måltørke siden den første Æresdivision-runde og kunne ikke ændre på det onsdag aften. Manden fra Odense vil gerne score tyve gange i denne sæson, men følger ikke ligefrem planen.

Næste chance for den danske U21-landsholdsangriber er lørdag aften. Her skal Vitesse spille mod Fortuna Sittard i ligaen.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Stor ændring i AGF?

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

FC Midtjylland – AC Horsens



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Klar besked om AGF

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Silkeborg IF – FC København

‘En trøstepræmie af en turnering’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen