For første gang i sæsonen måtte Kasper Dolberg i søndags tage plads på bænken, da Anderlecht slog Gent med 1-0.
Den danske landsholdsangriber, der ikke har scoret siden den 1. december, måtte nøjes med en indskiftning i det 82. minut, idet cheftræner Brian Riemer havde valgt argentinske Luis Vázquez fra start.
Ifølge den tidligere belgiske landsholdsangriber Nordin Jbari var det dog ikke nødvendigvis fornuftigt af Brian Riemer at bænke Kasper Dolberg, selvom den danske angriber er ramt af en måltørke i øjeblikket.
– Det er lidt underligt at sætte Dolberg på bænken. Hvilken besked er det, du sender til ham inden slutspillet? Du indledte sæsonen med ham, og han gjorde det godt.
– Vazquez har gjort det godt i de seneste kampe, men hvornår har han ikke også spillet dårligt? Vi er nødt til at analysere alt og ikke kun én eller to kampe. Alle angribere har perioder, hvor det går mindre godt. Nu skifter du ud på positionen, og så ved angriberne godt, at hvis de leverer én eller to dårlige kampe, så får den anden chancen. Det er ikke godt for selvtilliden, lyder det ifølge Voetbalnieuws fra Jbari.
Ifølge den tidligere Anderlecht-profil Philippe Albert er Brian Riemers beslutning dog ikke nødvendigvis så dum.
– Den her slags beslutninger er ikke så dårlige, i forhold til at fremprovokere en reaktion, lyder det ifølge Voetbal Primeur fra Philippe Albert.
Brian Riemer har efter kampen mod Gent slået fast, at Kasper Dolberg stadig er førstevalget i Anderlechts angreb.
Anderlecht spiller igen søndag aften, hvor der venter en udekamp mod Charleroi.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen