Forstår ikke Dolberg-beslutning: Lidt underligt

Brian Riemer satte i sidste weekend Kasper Dolberg på bænken, og den beslutning bliver der nu stillet spørgsmål ved.



For første gang i sæsonen måtte Kasper Dolberg i søndags tage plads på bænken, da Anderlecht slog Gent med 1-0. 

Den danske landsholdsangriber, der ikke har scoret siden den 1. december, måtte nøjes med en indskiftning i det 82. minut, idet cheftræner Brian Riemer havde valgt argentinske Luis Vázquez fra start. 

Ifølge den tidligere belgiske landsholdsangriber Nordin Jbari var det dog ikke nødvendigvis fornuftigt af Brian Riemer at bænke Kasper Dolberg, selvom den danske angriber er ramt af en måltørke i øjeblikket. 

– Det er lidt underligt at sætte Dolberg på bænken. Hvilken besked er det, du sender til ham inden slutspillet? Du indledte sæsonen med ham, og han gjorde det godt.

– Vazquez har gjort det godt i de seneste kampe, men hvornår har han ikke også spillet dårligt? Vi er nødt til at analysere alt og ikke kun én eller to kampe. Alle angribere har perioder, hvor det går mindre godt. Nu skifter du ud på positionen, og så ved angriberne godt, at hvis de leverer én eller to dårlige kampe, så får den anden chancen. Det er ikke godt for selvtilliden, lyder det ifølge Voetbalnieuws fra Jbari. 

Loading Poll…

Ifølge den tidligere Anderlecht-profil Philippe Albert er Brian Riemers beslutning dog ikke nødvendigvis så dum. 

– Den her slags beslutninger er ikke så dårlige, i forhold til at fremprovokere en reaktion, lyder det ifølge Voetbal Primeur fra Philippe Albert. 

Brian Riemer har efter kampen mod Gent slået fast, at Kasper Dolberg stadig er førstevalget i Anderlechts angreb.

Anderlecht spiller igen søndag aften, hvor der venter en udekamp mod Charleroi. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: De lurer på FCM-profil



LIVE

VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Paraguay – Frankrig

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Australien – Egypten

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Argentina – Kap Verde