Forstår ikke Dolberg-beslutning: Lidt underligt

Brian Riemer satte i sidste weekend Kasper Dolberg på bænken, og den beslutning bliver der nu stillet spørgsmål ved.



For første gang i sæsonen måtte Kasper Dolberg i søndags tage plads på bænken, da Anderlecht slog Gent med 1-0. 

Den danske landsholdsangriber, der ikke har scoret siden den 1. december, måtte nøjes med en indskiftning i det 82. minut, idet cheftræner Brian Riemer havde valgt argentinske Luis Vázquez fra start. 

Ifølge den tidligere belgiske landsholdsangriber Nordin Jbari var det dog ikke nødvendigvis fornuftigt af Brian Riemer at bænke Kasper Dolberg, selvom den danske angriber er ramt af en måltørke i øjeblikket. 

– Det er lidt underligt at sætte Dolberg på bænken. Hvilken besked er det, du sender til ham inden slutspillet? Du indledte sæsonen med ham, og han gjorde det godt.

– Vazquez har gjort det godt i de seneste kampe, men hvornår har han ikke også spillet dårligt? Vi er nødt til at analysere alt og ikke kun én eller to kampe. Alle angribere har perioder, hvor det går mindre godt. Nu skifter du ud på positionen, og så ved angriberne godt, at hvis de leverer én eller to dårlige kampe, så får den anden chancen. Det er ikke godt for selvtilliden, lyder det ifølge Voetbalnieuws fra Jbari. 

Loading Poll…

Ifølge den tidligere Anderlecht-profil Philippe Albert er Brian Riemers beslutning dog ikke nødvendigvis så dum. 

– Den her slags beslutninger er ikke så dårlige, i forhold til at fremprovokere en reaktion, lyder det ifølge Voetbal Primeur fra Philippe Albert. 

Brian Riemer har efter kampen mod Gent slået fast, at Kasper Dolberg stadig er førstevalget i Anderlechts angreb.

Anderlecht spiller igen søndag aften, hvor der venter en udekamp mod Charleroi. 





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Roser Superliga-klub: Godt set! 

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Spanien – Kap Verde

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht