Forstår ikke Dolberg-beslutning: Lidt underligt

Brian Riemer satte i sidste weekend Kasper Dolberg på bænken, og den beslutning bliver der nu stillet spørgsmål ved.



For første gang i sæsonen måtte Kasper Dolberg i søndags tage plads på bænken, da Anderlecht slog Gent med 1-0. 

Den danske landsholdsangriber, der ikke har scoret siden den 1. december, måtte nøjes med en indskiftning i det 82. minut, idet cheftræner Brian Riemer havde valgt argentinske Luis Vázquez fra start. 

Ifølge den tidligere belgiske landsholdsangriber Nordin Jbari var det dog ikke nødvendigvis fornuftigt af Brian Riemer at bænke Kasper Dolberg, selvom den danske angriber er ramt af en måltørke i øjeblikket. 

– Det er lidt underligt at sætte Dolberg på bænken. Hvilken besked er det, du sender til ham inden slutspillet? Du indledte sæsonen med ham, og han gjorde det godt.

– Vazquez har gjort det godt i de seneste kampe, men hvornår har han ikke også spillet dårligt? Vi er nødt til at analysere alt og ikke kun én eller to kampe. Alle angribere har perioder, hvor det går mindre godt. Nu skifter du ud på positionen, og så ved angriberne godt, at hvis de leverer én eller to dårlige kampe, så får den anden chancen. Det er ikke godt for selvtilliden, lyder det ifølge Voetbalnieuws fra Jbari. 

Loading Poll…

Ifølge den tidligere Anderlecht-profil Philippe Albert er Brian Riemers beslutning dog ikke nødvendigvis så dum. 

– Den her slags beslutninger er ikke så dårlige, i forhold til at fremprovokere en reaktion, lyder det ifølge Voetbal Primeur fra Philippe Albert. 

Brian Riemer har efter kampen mod Gent slået fast, at Kasper Dolberg stadig er førstevalget i Anderlechts angreb.

Anderlecht spiller igen søndag aften, hvor der venter en udekamp mod Charleroi. 





PL-træner blev fyret over E-mail




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

USA spiller sig videre trods rødt kort

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud

Portugal – Kroatien

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Spanien – Østrig

De køber ham for 740 mio.

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Det er en interessant spiller’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Schweiz – Algeriet

Dårligt nyt for Isaksen

USA – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Her er Jonas Winds nye klub