Kasper Schmeichel har skullet ligge øre til meget i løbet af hans tid i Belgien, hvor mange af landets fodboldeksperter har haft et kritisk syn på hans præstationer.
Det er hvad, det er. Fodboldeksperter får deres løn for at have holdninger. Det gør fodboldtrænere til gengæld ikke. Derfor vakte det også stor opsigt i Belgien, da Standard Lieges træner Carl Hoefkes hånede Kasper Schmeichel i en video.
– Den her målmand (Schmeichel, red.) kan ikke komme helt ned til stolperne. Skyd bolden i hjørnet, og der vil være mål. Det er garanteret, sagde han i videoen.
Både Kasper Schmeichel og hans træner i Anderlecht, Brian Riemer, var ude og kommentere på udtalelserne. Nu blander KV Mechelens træner, Besnik Hasi, sig også i debatten, da han tidligere har gjort noget lignende.
Det fortryder han inderligt.
– Jeg vil aldrig lave den samme fejl to gange. Da jeg var træner i Anderlecht, var jeg så rasende over at have set mine spillere brænde tre straffespark i den samme kamp mod Mechelen [1-1 i 2015, red.]. Derfor sagde jeg, at jeg ikke forstod, hvorfor vi systematisk sparkede boldene langs græsset mod en målmand på 120 centimeter.
– Det var en talemåde, men det var akavet. Dagen efter ringede jeg til Jean-François Gillet [målmanden i Mechelen, red.] og sagde undskyld. Jeg sagde også undskyld til medierne. Derfor er der ingen tvivl om, at man ikke siger sådan noget til Schmeichel, siger Besnik Hasi til sudinfo.be.
Til trods for den megen kritik af 37-årige Kasper Schmeichel, så er han fast mand i Anderlecht. Han har også været med til at føre dem til en topplacering i Jupiler Pro League, hvor man dog er et stykke efter førerholdet Royal Union SG.
Kasper Scmeichel er på kontrakt i Anderlecht frem til sommer, hvor klubben har en option på yderligere et år. Der er dog vedvarende rygter, som sender ham i retning af en retur til England.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub