Fortryder: Det siger man ikke til Schmeichel

KV Mechelens træner Besnik Hasi mener ikke, at man skal begynde at blive personlig i sin kritik af spillere, som tilfældet har været det tidligere på sæsonen med Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel har skullet ligge øre til meget i løbet af hans tid i Belgien, hvor mange af landets fodboldeksperter har haft et kritisk syn på hans præstationer.

Det er hvad, det er. Fodboldeksperter får deres løn for at have holdninger. Det gør fodboldtrænere til gengæld ikke. Derfor vakte det også stor opsigt i Belgien, da Standard Lieges træner Carl Hoefkes hånede Kasper Schmeichel i en video.

– Den her målmand (Schmeichel, red.) kan ikke komme helt ned til stolperne. Skyd bolden i hjørnet, og der vil være mål. Det er garanteret, sagde han i videoen.

Både Kasper Schmeichel og hans træner i Anderlecht, Brian Riemer, var ude og kommentere på udtalelserne. Nu blander KV Mechelens træner, Besnik Hasi, sig også i debatten, da han tidligere har gjort noget lignende.

Det fortryder han inderligt.

– Jeg vil aldrig lave den samme fejl to gange. Da jeg var træner i Anderlecht, var jeg så rasende over at have set mine spillere brænde tre straffespark i den samme kamp mod Mechelen [1-1 i 2015, red.]. Derfor sagde jeg, at jeg ikke forstod, hvorfor vi systematisk sparkede boldene langs græsset mod en målmand på 120 centimeter.

– Det var en talemåde, men det var akavet. Dagen efter ringede jeg til Jean-François Gillet [målmanden i Mechelen, red.] og sagde undskyld. Jeg sagde også undskyld til medierne. Derfor er der ingen tvivl om, at man ikke siger sådan noget til Schmeichel, siger Besnik Hasi til sudinfo.be.

Til trods for den megen kritik af 37-årige Kasper Schmeichel, så er han fast mand i Anderlecht. Han har også været med til at føre dem til en topplacering i Jupiler Pro League, hvor man dog er et stykke efter førerholdet Royal Union SG.

Kasper Scmeichel er på kontrakt i Anderlecht frem til sommer, hvor klubben har en option på yderligere et år. Der er dog vedvarende rygter, som sender ham i retning af en retur til England.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Dansker drillet af Mourinho

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Glem 4-4-4-4-0

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

AGF – Brøndby IF

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Stiktosset – her er Delaneys svar

Alexander Lind blæst bagover

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

FC Midtjylland misser gylden chance



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viser målform før vigtig landskamp

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Han ville være guf for større Superliga-klubber

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?