Kasper Schmeichel har skullet ligge øre til meget i løbet af hans tid i Belgien, hvor mange af landets fodboldeksperter har haft et kritisk syn på hans præstationer.
Det er hvad, det er. Fodboldeksperter får deres løn for at have holdninger. Det gør fodboldtrænere til gengæld ikke. Derfor vakte det også stor opsigt i Belgien, da Standard Lieges træner Carl Hoefkes hånede Kasper Schmeichel i en video.
– Den her målmand (Schmeichel, red.) kan ikke komme helt ned til stolperne. Skyd bolden i hjørnet, og der vil være mål. Det er garanteret, sagde han i videoen.
Både Kasper Schmeichel og hans træner i Anderlecht, Brian Riemer, var ude og kommentere på udtalelserne. Nu blander KV Mechelens træner, Besnik Hasi, sig også i debatten, da han tidligere har gjort noget lignende.
Det fortryder han inderligt.
– Jeg vil aldrig lave den samme fejl to gange. Da jeg var træner i Anderlecht, var jeg så rasende over at have set mine spillere brænde tre straffespark i den samme kamp mod Mechelen [1-1 i 2015, red.]. Derfor sagde jeg, at jeg ikke forstod, hvorfor vi systematisk sparkede boldene langs græsset mod en målmand på 120 centimeter.
– Det var en talemåde, men det var akavet. Dagen efter ringede jeg til Jean-François Gillet [målmanden i Mechelen, red.] og sagde undskyld. Jeg sagde også undskyld til medierne. Derfor er der ingen tvivl om, at man ikke siger sådan noget til Schmeichel, siger Besnik Hasi til sudinfo.be.
Til trods for den megen kritik af 37-årige Kasper Schmeichel, så er han fast mand i Anderlecht. Han har også været med til at føre dem til en topplacering i Jupiler Pro League, hvor man dog er et stykke efter førerholdet Royal Union SG.
Kasper Scmeichel er på kontrakt i Anderlecht frem til sommer, hvor klubben har en option på yderligere et år. Der er dog vedvarende rygter, som sender ham i retning af en retur til England.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort