Frank Arnesen sammenligner Feyenoord med Fremad Amager

Frank Arnesen glæder sig til de opgaver, der venter i den hollandske storklub Feyenoord.



I midten af januar sætter Frank Arnesen sig til rette i kontorstolen i den hollandske storklub Feyenoord, når han tiltræder som teknisk direktør i klubben. Det er kun godt en måned siden, at Frank Arnesen blev sparket ud af Anderlecht, men den 63-årige dansker fik altså ikke lov at gå arbejdsløs længe. 

I Feyenoord venter et stort stykke arbejde, for den hollandske storklub har skuffet indtil videre i denne sæson og indtager en lunken tiendeplads i Æresdivisionen.

Frank Arnesen er imidlertid optimistisk, for han ser nogle sunde værdier i Rotterdam-klubben, som han sammenligner med Fremad Amager, hvor han startede sin aktive karriere helt tilbage i midten af 70’erne – i øvrigt sammen med blandt andre Søren Lerby.

– Også her handlede det mere om at arbejde end at snakke. Hårdt arbejde er også en prioritet her. Jeg er meget glad og stolt over, at jeg har fået mulighed for at arbejde her. Jeg ved, at det ikke bliver nogen nem opgave, men hvis det gjorde, havde klubben heller ikke spurgt mig, siger Frank Arnesen til Voetbal International.

Én af Frank Arnesens første store opgaver bliver at finde en ny cheftræner til Nicolai Jørgensen og holdkammeraterne. Feyenoord har i øjeblikket Dick Advocaat, som Frank Arnesen kender særdeles godt, ansat som vikar, men han er ikke nogen langsigtet løsning.

Frank Arnesen kigger i alle afkroge efter den rigtige mand til at stå i spidsen for Feyenoord.

– Det, jeg ved lige nu, er, at Dick bliver indtil udgangen af sæsonen, og så skal vi se os om efter en ny træner. En træner fra udlandet er bestemt en mulighed. Det handler om at finde den kandidat, som passer til Feyenoord og vores ambitioner, og så skal man ikke udelukke, at det kan være én fra udlandet, lyder det fra Frank Arnesen.

Den danske Feyenoord-direktør har tidligere været tilknyttet store klubber som Chelsea, Tottenham og Hamburger SV.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Født i Danmark og på vej til VM