Frank Arnesen sammenligner Feyenoord med Fremad Amager

Frank Arnesen glæder sig til de opgaver, der venter i den hollandske storklub Feyenoord.



I midten af januar sætter Frank Arnesen sig til rette i kontorstolen i den hollandske storklub Feyenoord, når han tiltræder som teknisk direktør i klubben. Det er kun godt en måned siden, at Frank Arnesen blev sparket ud af Anderlecht, men den 63-årige dansker fik altså ikke lov at gå arbejdsløs længe. 

I Feyenoord venter et stort stykke arbejde, for den hollandske storklub har skuffet indtil videre i denne sæson og indtager en lunken tiendeplads i Æresdivisionen.

Frank Arnesen er imidlertid optimistisk, for han ser nogle sunde værdier i Rotterdam-klubben, som han sammenligner med Fremad Amager, hvor han startede sin aktive karriere helt tilbage i midten af 70’erne – i øvrigt sammen med blandt andre Søren Lerby.

– Også her handlede det mere om at arbejde end at snakke. Hårdt arbejde er også en prioritet her. Jeg er meget glad og stolt over, at jeg har fået mulighed for at arbejde her. Jeg ved, at det ikke bliver nogen nem opgave, men hvis det gjorde, havde klubben heller ikke spurgt mig, siger Frank Arnesen til Voetbal International.

Én af Frank Arnesens første store opgaver bliver at finde en ny cheftræner til Nicolai Jørgensen og holdkammeraterne. Feyenoord har i øjeblikket Dick Advocaat, som Frank Arnesen kender særdeles godt, ansat som vikar, men han er ikke nogen langsigtet løsning.

Frank Arnesen kigger i alle afkroge efter den rigtige mand til at stå i spidsen for Feyenoord.

– Det, jeg ved lige nu, er, at Dick bliver indtil udgangen af sæsonen, og så skal vi se os om efter en ny træner. En træner fra udlandet er bestemt en mulighed. Det handler om at finde den kandidat, som passer til Feyenoord og vores ambitioner, og så skal man ikke udelukke, at det kan være én fra udlandet, lyder det fra Frank Arnesen.

Den danske Feyenoord-direktør har tidligere været tilknyttet store klubber som Chelsea, Tottenham og Hamburger SV.





Supercomputer: De rykker op i Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Medie peger på ny Liverpool-manager

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Arne Slot fyret af Liverpool

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

PSG – Arsenal

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen