Frank Arnesen sammenligner Feyenoord med Fremad Amager

Frank Arnesen glæder sig til de opgaver, der venter i den hollandske storklub Feyenoord.



I midten af januar sætter Frank Arnesen sig til rette i kontorstolen i den hollandske storklub Feyenoord, når han tiltræder som teknisk direktør i klubben. Det er kun godt en måned siden, at Frank Arnesen blev sparket ud af Anderlecht, men den 63-årige dansker fik altså ikke lov at gå arbejdsløs længe. 

I Feyenoord venter et stort stykke arbejde, for den hollandske storklub har skuffet indtil videre i denne sæson og indtager en lunken tiendeplads i Æresdivisionen.

Frank Arnesen er imidlertid optimistisk, for han ser nogle sunde værdier i Rotterdam-klubben, som han sammenligner med Fremad Amager, hvor han startede sin aktive karriere helt tilbage i midten af 70’erne – i øvrigt sammen med blandt andre Søren Lerby.

– Også her handlede det mere om at arbejde end at snakke. Hårdt arbejde er også en prioritet her. Jeg er meget glad og stolt over, at jeg har fået mulighed for at arbejde her. Jeg ved, at det ikke bliver nogen nem opgave, men hvis det gjorde, havde klubben heller ikke spurgt mig, siger Frank Arnesen til Voetbal International.

Én af Frank Arnesens første store opgaver bliver at finde en ny cheftræner til Nicolai Jørgensen og holdkammeraterne. Feyenoord har i øjeblikket Dick Advocaat, som Frank Arnesen kender særdeles godt, ansat som vikar, men han er ikke nogen langsigtet løsning.

Frank Arnesen kigger i alle afkroge efter den rigtige mand til at stå i spidsen for Feyenoord.

– Det, jeg ved lige nu, er, at Dick bliver indtil udgangen af sæsonen, og så skal vi se os om efter en ny træner. En træner fra udlandet er bestemt en mulighed. Det handler om at finde den kandidat, som passer til Feyenoord og vores ambitioner, og så skal man ikke udelukke, at det kan være én fra udlandet, lyder det fra Frank Arnesen.

Den danske Feyenoord-direktør har tidligere været tilknyttet store klubber som Chelsea, Tottenham og Hamburger SV.





Kræver flere hold i Superligaen




LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Storklub i dialog med Mohamed Salah

AGF – Sønderjyske

FC Fredericia – FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

10. gang i træk

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Martin Jørgensen lander nyt job

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud