Frank Arnesen sammenligner Feyenoord med Fremad Amager

Frank Arnesen glæder sig til de opgaver, der venter i den hollandske storklub Feyenoord.



I midten af januar sætter Frank Arnesen sig til rette i kontorstolen i den hollandske storklub Feyenoord, når han tiltræder som teknisk direktør i klubben. Det er kun godt en måned siden, at Frank Arnesen blev sparket ud af Anderlecht, men den 63-årige dansker fik altså ikke lov at gå arbejdsløs længe. 

I Feyenoord venter et stort stykke arbejde, for den hollandske storklub har skuffet indtil videre i denne sæson og indtager en lunken tiendeplads i Æresdivisionen.

Frank Arnesen er imidlertid optimistisk, for han ser nogle sunde værdier i Rotterdam-klubben, som han sammenligner med Fremad Amager, hvor han startede sin aktive karriere helt tilbage i midten af 70’erne – i øvrigt sammen med blandt andre Søren Lerby.

– Også her handlede det mere om at arbejde end at snakke. Hårdt arbejde er også en prioritet her. Jeg er meget glad og stolt over, at jeg har fået mulighed for at arbejde her. Jeg ved, at det ikke bliver nogen nem opgave, men hvis det gjorde, havde klubben heller ikke spurgt mig, siger Frank Arnesen til Voetbal International.

Én af Frank Arnesens første store opgaver bliver at finde en ny cheftræner til Nicolai Jørgensen og holdkammeraterne. Feyenoord har i øjeblikket Dick Advocaat, som Frank Arnesen kender særdeles godt, ansat som vikar, men han er ikke nogen langsigtet løsning.

Frank Arnesen kigger i alle afkroge efter den rigtige mand til at stå i spidsen for Feyenoord.

– Det, jeg ved lige nu, er, at Dick bliver indtil udgangen af sæsonen, og så skal vi se os om efter en ny træner. En træner fra udlandet er bestemt en mulighed. Det handler om at finde den kandidat, som passer til Feyenoord og vores ambitioner, og så skal man ikke udelukke, at det kan være én fra udlandet, lyder det fra Frank Arnesen.

Den danske Feyenoord-direktør har tidligere været tilknyttet store klubber som Chelsea, Tottenham og Hamburger SV.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Færdig i Real Madrid

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

AGF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

OB – Silkeborg IF