Frank Arnesen sammenligner Feyenoord med Fremad Amager

Frank Arnesen glæder sig til de opgaver, der venter i den hollandske storklub Feyenoord.



I midten af januar sætter Frank Arnesen sig til rette i kontorstolen i den hollandske storklub Feyenoord, når han tiltræder som teknisk direktør i klubben. Det er kun godt en måned siden, at Frank Arnesen blev sparket ud af Anderlecht, men den 63-årige dansker fik altså ikke lov at gå arbejdsløs længe. 

I Feyenoord venter et stort stykke arbejde, for den hollandske storklub har skuffet indtil videre i denne sæson og indtager en lunken tiendeplads i Æresdivisionen.

Frank Arnesen er imidlertid optimistisk, for han ser nogle sunde værdier i Rotterdam-klubben, som han sammenligner med Fremad Amager, hvor han startede sin aktive karriere helt tilbage i midten af 70’erne – i øvrigt sammen med blandt andre Søren Lerby.

– Også her handlede det mere om at arbejde end at snakke. Hårdt arbejde er også en prioritet her. Jeg er meget glad og stolt over, at jeg har fået mulighed for at arbejde her. Jeg ved, at det ikke bliver nogen nem opgave, men hvis det gjorde, havde klubben heller ikke spurgt mig, siger Frank Arnesen til Voetbal International.

Én af Frank Arnesens første store opgaver bliver at finde en ny cheftræner til Nicolai Jørgensen og holdkammeraterne. Feyenoord har i øjeblikket Dick Advocaat, som Frank Arnesen kender særdeles godt, ansat som vikar, men han er ikke nogen langsigtet løsning.

Frank Arnesen kigger i alle afkroge efter den rigtige mand til at stå i spidsen for Feyenoord.

– Det, jeg ved lige nu, er, at Dick bliver indtil udgangen af sæsonen, og så skal vi se os om efter en ny træner. En træner fra udlandet er bestemt en mulighed. Det handler om at finde den kandidat, som passer til Feyenoord og vores ambitioner, og så skal man ikke udelukke, at det kan være én fra udlandet, lyder det fra Frank Arnesen.

Den danske Feyenoord-direktør har tidligere været tilknyttet store klubber som Chelsea, Tottenham og Hamburger SV.





1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Wolfsburg – Bayern

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peter Schmeichel lander stort job

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

– Det var en af de værste dage

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Manchester City – Brentford