Fredberg forbløffer belgierne med Viborg-trick

Sportschefens måde at arbejde på under Anderlechts kampe er blevet et samtaleemne i Belgien.



Jesper Fredberg tiltrak sig en del opmærksomhed som sportschef i Viborg, da det kom frem, at han under kampene gav taktiske inputs til assistenttræner Jakob Poulsen fra tilskuerpladserne. 

Det er sjældent, at man hører sportscheferne være i direkte kontakt med trænerteamet på bænken under kampene, men det gjorde Fredberg, og det har han taget med videre til Belgien.

Det er de ikke vant til at se derhenne, så det har vakt opsigt, at TV-billederne har fanget Fredberg sidde på tilskuerpladserne og kommunikere gennem sine høretelefoner. Nu bekræfter klubbens danske cheftræner Brian Riemer også, at Fredberg er i direkte kontakt med trænerbænken. Det skriver Nieuwsblad.

– Jeg er en moderne træner, og målet er at få mest muligt ud af hver præstation. Derfor har Jesper Fredberg en direkte linje til Roel Clement, en af mine assistenttrænere under kampene. Som træner har jeg den mest spændende placering, men også den med det dårligste overblik. Man har ofte et bedre overblik højere oppe på tilskuerpladserne, så hvorfor ikke bruge Jespers øjne? Det er heller ikke sådan, at det er en løbende dialog.

– Desuden er det mig, der træffer alle de endelige beslutninger. Det er mit ansvar, slår Brian Riemer fast. 

RSC Anderlecht får da også brug for Jesper Fredbergs øjne, når man i weekenden møder Royal Antwerp. Anderlecht fik en tiltrængt sejr i sidste weekend over den absolutte bundprop, men klubben har gang i en forfærdelig sæson.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vender tilbage til skærmen

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’