Fredberg har travlt: Jagter transfer-hattrick

Den danske sportschef har sit at se til i Belgien, hvor han har masser af handler, som skal lukkes inden for det næste stykke tid.



Jesper Fredberg var en smule længe om at komme i gang på transfermarkedet denne sommer, men da der først kom hul på bylden ved Kasper Dolberg, tog det også fart. 

Siden er Louis Patris, Maxime Dupé, Justin Lonwijk, Luis Vazquez og Tudor Mendel stødt til, men sommerens shoppetur stopper ingenlunde her.

Faktisk har Fredberg øje på at hente tre spillere yderligere til danskerklubben.

Der er ifølge SudPresse tale om en lejeaftale for den tidligere FC København-back Ludwig Augustinsson, som vil løbe hele sæsonen, men som ikke vil indeholde en købsoption. Svenskeren er i overskud i Sevilla, som ikke regner med ham til denne sæson. 

Derudover melder Voetbalnieuws, at Anderlecht er lige på vippen til at offentliggøre købet af playmakeren Alexis Flips, som man køber for fire millioner euro i franske Stade Reims. Planen er, at han skal offentliggøres denne weekend. 

Den sidste spiller på Fredbergs ønskeliste er Mats Rits, hvilket samme medie påpeger. Midtbanespilleren har dog også en anden bejler i Royale Union SG, hvilket kan gøre det besværligt for Fredberg. Derfor skal danskeren have talegaverne i orden, hvis han skal overbevise Club Brugge-spilleren om, at Anderlecht er det rigtige sted at fortsætte karrieren.

Anderlecht har fået en blandet start på sæsonen. Man lagde ud med at tabe 2-0 til Royale Union SG, mens man i sidste weekend slog de forsvarende mestre Antwerp med 1-0.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil