Fredberg har travlt: Jagter transfer-hattrick

Den danske sportschef har sit at se til i Belgien, hvor han har masser af handler, som skal lukkes inden for det næste stykke tid.



Jesper Fredberg var en smule længe om at komme i gang på transfermarkedet denne sommer, men da der først kom hul på bylden ved Kasper Dolberg, tog det også fart. 

Siden er Louis Patris, Maxime Dupé, Justin Lonwijk, Luis Vazquez og Tudor Mendel stødt til, men sommerens shoppetur stopper ingenlunde her.

Faktisk har Fredberg øje på at hente tre spillere yderligere til danskerklubben.

Der er ifølge SudPresse tale om en lejeaftale for den tidligere FC København-back Ludwig Augustinsson, som vil løbe hele sæsonen, men som ikke vil indeholde en købsoption. Svenskeren er i overskud i Sevilla, som ikke regner med ham til denne sæson. 

Derudover melder Voetbalnieuws, at Anderlecht er lige på vippen til at offentliggøre købet af playmakeren Alexis Flips, som man køber for fire millioner euro i franske Stade Reims. Planen er, at han skal offentliggøres denne weekend. 

Den sidste spiller på Fredbergs ønskeliste er Mats Rits, hvilket samme medie påpeger. Midtbanespilleren har dog også en anden bejler i Royale Union SG, hvilket kan gøre det besværligt for Fredberg. Derfor skal danskeren have talegaverne i orden, hvis han skal overbevise Club Brugge-spilleren om, at Anderlecht er det rigtige sted at fortsætte karrieren.

Anderlecht har fået en blandet start på sæsonen. Man lagde ud med at tabe 2-0 til Royale Union SG, mens man i sidste weekend slog de forsvarende mestre Antwerp med 1-0.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Brøndby IF – AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Silkeborg IF – FC København

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

De er tilbage i Superligaen

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Hjulmand og co. taber stort skridt

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Atletico Madrid interesseret i dansker



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef