Det er noget af en opgave, de to danskere Jesper Fredberg og Brian Riemer er på i Anderlecht, hvor de skal forsøge at få den belgiske traditionsklub på rette kurs.
Klubben er blot nummer 11 i ligaen i Belgien, og man er også økonomisk udfordret. Beviset så man i det regnskab, der blev fremlagt for nyligt, hvor klubben havde et driftsunderskud på 27,3 millioner euro – det svarer til lidt mere end 200 millioner danske kroner.
Og det får man kun styr på ved enten at hæve indtægerne markant eller ved at spare. Det kan også være en kombination.
Nu er klubben gået i gang med at føre sparekniven, lyder det i flere medier, heriblandt Het Nieuwsblad.
Wesley Hoedt er en spiller, som man forsøger at komme af med – han tjener en høj løn – og nu er Brian Riemer også begyndt at gøre brug af 20-årige Bart Verbruggen i kassen i stedet for anfører Hendrick Van Crombrugge.
Van Combrugge var syg, da klubben mødte Charleroi og vandt 1-0, og så var han at finde på bænken senest, hvor man tabte 1-3 til Union Saint-Gilloise. Og hvis han skal væk fra bænken, tyder meget på, at han skal finde en ny klub. Så meget vedkender han selv.
– Bestyrelsen og ledelsen skal træffe strategiske valg for at gøre økonomien sund igen på mellemlang og lang sigt, og det viser sig, at jeg ikke længere passer ind i planerne.
– Jeg er blevet informeret om, at det er bedst for alle parter, hvis jeg smutter, siger Hendrick Van Crombrugge, hvis markedsværdi ifølge Transfermarkt er på 30 millioner kroner.
Ifølge Het Nieuwsblad er Anderlechts årlige lønomkostninger steget til 57 millioner euro om året, og det vil man altså have bragt ned.
Og det sure opryningsarbejde er altså gået i gang med Jesper Fredberg og Brian Riemer i spidsen.
De to danskere skal også have kigget på Lior Refaelov og Adrien Trebels aftaler. De to løber ud til sommer, men de skal gå markant ned i løn, hvis de skal gøre sig forhåbninger om at fortsætte i Anderlecht.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Napoli-chok på vej
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Snart sker det
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER