Det er noget af en opgave, de to danskere Jesper Fredberg og Brian Riemer er på i Anderlecht, hvor de skal forsøge at få den belgiske traditionsklub på rette kurs.
Klubben er blot nummer 11 i ligaen i Belgien, og man er også økonomisk udfordret. Beviset så man i det regnskab, der blev fremlagt for nyligt, hvor klubben havde et driftsunderskud på 27,3 millioner euro – det svarer til lidt mere end 200 millioner danske kroner.
Og det får man kun styr på ved enten at hæve indtægerne markant eller ved at spare. Det kan også være en kombination.
Nu er klubben gået i gang med at føre sparekniven, lyder det i flere medier, heriblandt Het Nieuwsblad.
Wesley Hoedt er en spiller, som man forsøger at komme af med – han tjener en høj løn – og nu er Brian Riemer også begyndt at gøre brug af 20-årige Bart Verbruggen i kassen i stedet for anfører Hendrick Van Crombrugge.
Van Combrugge var syg, da klubben mødte Charleroi og vandt 1-0, og så var han at finde på bænken senest, hvor man tabte 1-3 til Union Saint-Gilloise. Og hvis han skal væk fra bænken, tyder meget på, at han skal finde en ny klub. Så meget vedkender han selv.
– Bestyrelsen og ledelsen skal træffe strategiske valg for at gøre økonomien sund igen på mellemlang og lang sigt, og det viser sig, at jeg ikke længere passer ind i planerne.
– Jeg er blevet informeret om, at det er bedst for alle parter, hvis jeg smutter, siger Hendrick Van Crombrugge, hvis markedsværdi ifølge Transfermarkt er på 30 millioner kroner.
Ifølge Het Nieuwsblad er Anderlechts årlige lønomkostninger steget til 57 millioner euro om året, og det vil man altså have bragt ned.
Og det sure opryningsarbejde er altså gået i gang med Jesper Fredberg og Brian Riemer i spidsen.
De to danskere skal også have kigget på Lior Refaelov og Adrien Trebels aftaler. De to løber ud til sommer, men de skal gå markant ned i løn, hvis de skal gøre sig forhåbninger om at fortsætte i Anderlecht.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
‘Spanien var det bedste hold’
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
VM-vækkeuret kommer med surt opstød
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED