Fredberg og Riemer rydder op: Vil af med kaptajnen

Meget tyder på, at Anderlecht forsøger at komme af med klubkaptajn Hendrick Van Crombrugge.



Det er noget af en opgave, de to danskere Jesper Fredberg og Brian Riemer er på i Anderlecht, hvor de skal forsøge at få den belgiske traditionsklub på rette kurs.

Klubben er blot nummer 11 i ligaen i Belgien, og man er også økonomisk udfordret. Beviset så man i det regnskab, der blev fremlagt for nyligt, hvor klubben havde et driftsunderskud på 27,3 millioner euro – det svarer til lidt mere end 200 millioner danske kroner.

Og det får man kun styr på ved enten at hæve indtægerne markant eller ved at spare. Det kan også være en kombination.

Nu er klubben gået i gang med at føre sparekniven, lyder det i flere medier, heriblandt Het Nieuwsblad.

Wesley Hoedt er en spiller, som man forsøger at komme af med – han tjener en høj løn – og nu er Brian Riemer også begyndt at gøre brug af 20-årige Bart Verbruggen i kassen i stedet for anfører Hendrick Van Crombrugge.

Van Combrugge var syg, da klubben mødte Charleroi og vandt 1-0, og så var han at finde på bænken senest, hvor man tabte 1-3 til Union Saint-Gilloise. Og hvis han skal væk fra bænken, tyder meget på, at han skal finde en ny klub. Så meget vedkender han selv.

– Bestyrelsen og ledelsen skal træffe strategiske valg for at gøre økonomien sund igen på mellemlang og lang sigt, og det viser sig, at jeg ikke længere passer ind i planerne.

– Jeg er blevet informeret om, at det er bedst for alle parter, hvis jeg smutter, siger Hendrick Van Crombrugge, hvis markedsværdi ifølge Transfermarkt er på 30 millioner kroner.

Ifølge Het Nieuwsblad er Anderlechts årlige lønomkostninger steget til 57 millioner euro om året, og det vil man altså have bragt ned.

Og det sure opryningsarbejde er altså gået i gang med Jesper Fredberg og Brian Riemer i spidsen.

De to danskere skal også have kigget på Lior Refaelov og Adrien Trebels aftaler. De to løber ud til sommer, men de skal gå markant ned i løn, hvis de skal gøre sig forhåbninger om at fortsætte i Anderlecht.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

AGF-scoop: Hijackede transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Portugal – Kroatien

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

‘Det er en interessant spiller’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dårligt nyt for Isaksen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Her er Jonas Winds nye klub

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Kolding køber stor profil

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’