Fredberg og Riemer rydder op: Vil af med kaptajnen

Meget tyder på, at Anderlecht forsøger at komme af med klubkaptajn Hendrick Van Crombrugge.



Det er noget af en opgave, de to danskere Jesper Fredberg og Brian Riemer er på i Anderlecht, hvor de skal forsøge at få den belgiske traditionsklub på rette kurs.

Klubben er blot nummer 11 i ligaen i Belgien, og man er også økonomisk udfordret. Beviset så man i det regnskab, der blev fremlagt for nyligt, hvor klubben havde et driftsunderskud på 27,3 millioner euro – det svarer til lidt mere end 200 millioner danske kroner.

Og det får man kun styr på ved enten at hæve indtægerne markant eller ved at spare. Det kan også være en kombination.

Nu er klubben gået i gang med at føre sparekniven, lyder det i flere medier, heriblandt Het Nieuwsblad.

Wesley Hoedt er en spiller, som man forsøger at komme af med – han tjener en høj løn – og nu er Brian Riemer også begyndt at gøre brug af 20-årige Bart Verbruggen i kassen i stedet for anfører Hendrick Van Crombrugge.

Van Combrugge var syg, da klubben mødte Charleroi og vandt 1-0, og så var han at finde på bænken senest, hvor man tabte 1-3 til Union Saint-Gilloise. Og hvis han skal væk fra bænken, tyder meget på, at han skal finde en ny klub. Så meget vedkender han selv.

– Bestyrelsen og ledelsen skal træffe strategiske valg for at gøre økonomien sund igen på mellemlang og lang sigt, og det viser sig, at jeg ikke længere passer ind i planerne.

– Jeg er blevet informeret om, at det er bedst for alle parter, hvis jeg smutter, siger Hendrick Van Crombrugge, hvis markedsværdi ifølge Transfermarkt er på 30 millioner kroner.

Ifølge Het Nieuwsblad er Anderlechts årlige lønomkostninger steget til 57 millioner euro om året, og det vil man altså have bragt ned.

Og det sure opryningsarbejde er altså gået i gang med Jesper Fredberg og Brian Riemer i spidsen.

De to danskere skal også have kigget på Lior Refaelov og Adrien Trebels aftaler. De to løber ud til sommer, men de skal gå markant ned i løn, hvis de skal gøre sig forhåbninger om at fortsætte i Anderlecht.





Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade




LIVE

LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

AGF – Sønderjyske

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

10. gang i træk

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FC Fredericia – FC København

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League