Freyr: Kikkenborg får nul kampe for Anderlecht

Den tidligere Lyngby-træner Freyr Alexandersson spår, at Mads Kikkenborg aldrig kommer til at spille en kamp for Anderlecht.



Mads Kikkenborg var en stor profil i Lyngby Boldklub, da Freyr Alexandersson var cheftræner for De Kongeblå, men i januar forlod de begge Superliga-klubben for at tage til Belgien.

Freyr Alexandersson står nu i spidsen for KV Kortrijk, mens Mads Kikkenborg blev hentet til Anderlecht, hvor han er reserve for Kasper Schmeichel.

24-årige Kikkenborg håber naturligvis, at han kan tage over den dag, Kasper Schmeichel er færdig i Anderlecht, og med tanke på, at den danske landsholdskeeper fylder 38 i år, er det næppe voldsomt langt ude i fremtiden.

Freyr Alexandersson er dog alt andet end optimistisk på Mads Kikkenborgs vegne i Anderlecht.

– Jeg tror aldrig, at han kommer til at stå en kamp for Anderlecht, siger Alexandersson til Het Nieuwsblad og begrunder det med de valg, han oplever, der bliver truffet i Anderlecht, der som bekendt har Jesper Fredberg som direktør og Brian Riemer som cheftræner.

Den tidligere Lyngby-træner fastslår, at han er en stor beundrer af Mads Kikkenborg, selv om han altså spår ham et tarveligt ophold i Anderlecht.

– Jeg vil ikke blive overrasket, hvis han er målmand på det danske landshold indenfor tre år. Skriv det gerne ned – han er en klassespiller. Han har en vinders mindset, og han stræber hele tiden efter at blive bedre. Han er desuden ikke bange for noget, lyder det fra Freyr Alexandersson.

Mads Kikkenborg har kontrakt med Anderlecht frem til 2028, men så længe bliver danskeren næppe i klubben, hvis Freyr Alexandersson får ret i sin noget dystre spådom.

I øjeblikket er Mads Kikkenborg blot at regne som tredjevalget i Anderlecht, hvor Colin Coosemans agerer førstereserve for Kasper Schmeichel. 





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Rødt kort er svært at vurdere’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fin lodtrækning for FCK

Randers FC – Silkeborg IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Udeladt – kan slet ikke spille

FC København interesseret i Jonas Kersken

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Paulinho tager hjem til Brasilien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Han er VM’s bedste spiller