Mads Kikkenborg var en stor profil i Lyngby Boldklub, da Freyr Alexandersson var cheftræner for De Kongeblå, men i januar forlod de begge Superliga-klubben for at tage til Belgien.
Freyr Alexandersson står nu i spidsen for KV Kortrijk, mens Mads Kikkenborg blev hentet til Anderlecht, hvor han er reserve for Kasper Schmeichel.
24-årige Kikkenborg håber naturligvis, at han kan tage over den dag, Kasper Schmeichel er færdig i Anderlecht, og med tanke på, at den danske landsholdskeeper fylder 38 i år, er det næppe voldsomt langt ude i fremtiden.
Freyr Alexandersson er dog alt andet end optimistisk på Mads Kikkenborgs vegne i Anderlecht.
– Jeg tror aldrig, at han kommer til at stå en kamp for Anderlecht, siger Alexandersson til Het Nieuwsblad og begrunder det med de valg, han oplever, der bliver truffet i Anderlecht, der som bekendt har Jesper Fredberg som direktør og Brian Riemer som cheftræner.
Den tidligere Lyngby-træner fastslår, at han er en stor beundrer af Mads Kikkenborg, selv om han altså spår ham et tarveligt ophold i Anderlecht.
– Jeg vil ikke blive overrasket, hvis han er målmand på det danske landshold indenfor tre år. Skriv det gerne ned – han er en klassespiller. Han har en vinders mindset, og han stræber hele tiden efter at blive bedre. Han er desuden ikke bange for noget, lyder det fra Freyr Alexandersson.
Mads Kikkenborg har kontrakt med Anderlecht frem til 2028, men så længe bliver danskeren næppe i klubben, hvis Freyr Alexandersson får ret i sin noget dystre spådom.
I øjeblikket er Mads Kikkenborg blot at regne som tredjevalget i Anderlecht, hvor Colin Coosemans agerer førstereserve for Kasper Schmeichel.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
FC Midtjylland er ude
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
John Stones tager sydpå
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
FANKLUBBEN