Freyr: Kikkenborg får nul kampe for Anderlecht

Den tidligere Lyngby-træner Freyr Alexandersson spår, at Mads Kikkenborg aldrig kommer til at spille en kamp for Anderlecht.



Mads Kikkenborg var en stor profil i Lyngby Boldklub, da Freyr Alexandersson var cheftræner for De Kongeblå, men i januar forlod de begge Superliga-klubben for at tage til Belgien.

Freyr Alexandersson står nu i spidsen for KV Kortrijk, mens Mads Kikkenborg blev hentet til Anderlecht, hvor han er reserve for Kasper Schmeichel.

24-årige Kikkenborg håber naturligvis, at han kan tage over den dag, Kasper Schmeichel er færdig i Anderlecht, og med tanke på, at den danske landsholdskeeper fylder 38 i år, er det næppe voldsomt langt ude i fremtiden.

Freyr Alexandersson er dog alt andet end optimistisk på Mads Kikkenborgs vegne i Anderlecht.

– Jeg tror aldrig, at han kommer til at stå en kamp for Anderlecht, siger Alexandersson til Het Nieuwsblad og begrunder det med de valg, han oplever, der bliver truffet i Anderlecht, der som bekendt har Jesper Fredberg som direktør og Brian Riemer som cheftræner.

Den tidligere Lyngby-træner fastslår, at han er en stor beundrer af Mads Kikkenborg, selv om han altså spår ham et tarveligt ophold i Anderlecht.

– Jeg vil ikke blive overrasket, hvis han er målmand på det danske landshold indenfor tre år. Skriv det gerne ned – han er en klassespiller. Han har en vinders mindset, og han stræber hele tiden efter at blive bedre. Han er desuden ikke bange for noget, lyder det fra Freyr Alexandersson.

Mads Kikkenborg har kontrakt med Anderlecht frem til 2028, men så længe bliver danskeren næppe i klubben, hvis Freyr Alexandersson får ret i sin noget dystre spådom.

I øjeblikket er Mads Kikkenborg blot at regne som tredjevalget i Anderlecht, hvor Colin Coosemans agerer førstereserve for Kasper Schmeichel. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt