Freyr: Kikkenborg får nul kampe for Anderlecht

Den tidligere Lyngby-træner Freyr Alexandersson spår, at Mads Kikkenborg aldrig kommer til at spille en kamp for Anderlecht.



Mads Kikkenborg var en stor profil i Lyngby Boldklub, da Freyr Alexandersson var cheftræner for De Kongeblå, men i januar forlod de begge Superliga-klubben for at tage til Belgien.

Freyr Alexandersson står nu i spidsen for KV Kortrijk, mens Mads Kikkenborg blev hentet til Anderlecht, hvor han er reserve for Kasper Schmeichel.

24-årige Kikkenborg håber naturligvis, at han kan tage over den dag, Kasper Schmeichel er færdig i Anderlecht, og med tanke på, at den danske landsholdskeeper fylder 38 i år, er det næppe voldsomt langt ude i fremtiden.

Freyr Alexandersson er dog alt andet end optimistisk på Mads Kikkenborgs vegne i Anderlecht.

– Jeg tror aldrig, at han kommer til at stå en kamp for Anderlecht, siger Alexandersson til Het Nieuwsblad og begrunder det med de valg, han oplever, der bliver truffet i Anderlecht, der som bekendt har Jesper Fredberg som direktør og Brian Riemer som cheftræner.

Den tidligere Lyngby-træner fastslår, at han er en stor beundrer af Mads Kikkenborg, selv om han altså spår ham et tarveligt ophold i Anderlecht.

– Jeg vil ikke blive overrasket, hvis han er målmand på det danske landshold indenfor tre år. Skriv det gerne ned – han er en klassespiller. Han har en vinders mindset, og han stræber hele tiden efter at blive bedre. Han er desuden ikke bange for noget, lyder det fra Freyr Alexandersson.

Mads Kikkenborg har kontrakt med Anderlecht frem til 2028, men så længe bliver danskeren næppe i klubben, hvis Freyr Alexandersson får ret i sin noget dystre spådom.

I øjeblikket er Mads Kikkenborg blot at regne som tredjevalget i Anderlecht, hvor Colin Coosemans agerer førstereserve for Kasper Schmeichel. 





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Tordner mod VM-træner

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Vil smadre transferrekord

Superliga-boss med spændende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyrkiet – Paraguay

Jonas Lössl stopper karrieren

Rundens hold – VM

Brøler sender Mexico videre

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Flere Superliga-kamp rykkes

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Tyskland – Elfenbenskysten