Mads Kikkenborg var en stor profil i Lyngby Boldklub, da Freyr Alexandersson var cheftræner for De Kongeblå, men i januar forlod de begge Superliga-klubben for at tage til Belgien.
Freyr Alexandersson står nu i spidsen for KV Kortrijk, mens Mads Kikkenborg blev hentet til Anderlecht, hvor han er reserve for Kasper Schmeichel.
24-årige Kikkenborg håber naturligvis, at han kan tage over den dag, Kasper Schmeichel er færdig i Anderlecht, og med tanke på, at den danske landsholdskeeper fylder 38 i år, er det næppe voldsomt langt ude i fremtiden.
Freyr Alexandersson er dog alt andet end optimistisk på Mads Kikkenborgs vegne i Anderlecht.
– Jeg tror aldrig, at han kommer til at stå en kamp for Anderlecht, siger Alexandersson til Het Nieuwsblad og begrunder det med de valg, han oplever, der bliver truffet i Anderlecht, der som bekendt har Jesper Fredberg som direktør og Brian Riemer som cheftræner.
Den tidligere Lyngby-træner fastslår, at han er en stor beundrer af Mads Kikkenborg, selv om han altså spår ham et tarveligt ophold i Anderlecht.
– Jeg vil ikke blive overrasket, hvis han er målmand på det danske landshold indenfor tre år. Skriv det gerne ned – han er en klassespiller. Han har en vinders mindset, og han stræber hele tiden efter at blive bedre. Han er desuden ikke bange for noget, lyder det fra Freyr Alexandersson.
Mads Kikkenborg har kontrakt med Anderlecht frem til 2028, men så længe bliver danskeren næppe i klubben, hvis Freyr Alexandersson får ret i sin noget dystre spådom.
I øjeblikket er Mads Kikkenborg blot at regne som tredjevalget i Anderlecht, hvor Colin Coosemans agerer førstereserve for Kasper Schmeichel.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
MEDIE