I Anderlecht skal man lægge øre til lidt af hvert fra den belgiske presse, der jævnligt skriver om varme sæder under cheftræner Brian Riemer og fodbolddirektør Jesper Fredberg.
For nyligt blev det også kendt, at der skulle afholdes bestyrelsesmøde i Anderlecht, hvilket pustede endnu mere til spekulationerne om afskedigelser.
Det har dog ikke noget på sig, skriver Het Nieuwsblad nu.
Bestyrelsesmødet blev afholdt tirsdag, og her var opbakningen til Brian Riemer og Jesper Fredberg stor, hvorfor der skal noget mere til, før der tages drastiske midler i brug.
Anderlechts målmand Colin Coosemans mener også, at man skal tage det med et gran salt, når der skrives dommedagsfortællinger i den belgiske presse.
– Vi bør ikke gå med forestillingen om, at det er helt skidt i alle 90 minutter hver spillerunde, siger han ifølge voetbalprimeur.be og tilføjer:
– Det hjælper ikke, at der sættes ydre pres på træneren, selvom det ikke er nyt i den her klub. Det handler ikke om enkelte individer. Det skal vi væk fra, da det ikke hjælper klubben. Vi kan og skal analysere tingene, fordi jeg er ikke enig i, at det hjælper at pege på én person.
Anderlecht har da også fået en ganske fin start på den hjemlige liga, hvor man har 12 point efter syv spillerunder og ligger komfortabelt til at komme med i mesterskabsslutspillet.
Dog blev det til et nederlag til KRC Genk tirsdag, hvilket dog ikke ændrer noget ved bestyrelses holdning om at give både Brian Riemer og Jesper Fredberg mere tid.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Millionregn over ‘PC’
HELT VILDT