Fuld opbakning til Brian Riemer og Jesper Fredberg

Ifølge Het Nieuwsblad er der fortsat stor tiltro til Brian Riemer og Jesper Fredberg i Anderlecht, som ellers har været under massiv beskydning.



I Anderlecht skal man lægge øre til lidt af hvert fra den belgiske presse, der jævnligt skriver om varme sæder under cheftræner Brian Riemer og fodbolddirektør Jesper Fredberg.

For nyligt blev det også kendt, at der skulle afholdes bestyrelsesmøde i Anderlecht, hvilket pustede endnu mere til spekulationerne om afskedigelser.

Det har dog ikke noget på sig, skriver Het Nieuwsblad nu.

Bestyrelsesmødet blev afholdt tirsdag, og her var opbakningen til Brian Riemer og Jesper Fredberg stor, hvorfor der skal noget mere til, før der tages drastiske midler i brug.

Anderlechts målmand Colin Coosemans mener også, at man skal tage det med et gran salt, når der skrives dommedagsfortællinger i den belgiske presse.

– Vi bør ikke gå med forestillingen om, at det er helt skidt i alle 90 minutter hver spillerunde, siger han ifølge voetbalprimeur.be og tilføjer:

– Det hjælper ikke, at der sættes ydre pres på træneren, selvom det ikke er nyt i den her klub. Det handler ikke om enkelte individer. Det skal vi væk fra, da det ikke hjælper klubben. Vi kan og skal analysere tingene, fordi jeg er ikke enig i, at det hjælper at pege på én person.

Anderlecht har da også fået en ganske fin start på den hjemlige liga, hvor man har 12 point efter syv spillerunder og ligger komfortabelt til at komme med i mesterskabsslutspillet.

Dog blev det til et nederlag til KRC Genk tirsdag, hvilket dog ikke ændrer noget ved bestyrelses holdning om at give både Brian Riemer og Jesper Fredberg mere tid.





Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

FC Midtjylland – Viborg FF

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Real Madrid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

AGF – Sønderjyske

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’