I Anderlecht skal man lægge øre til lidt af hvert fra den belgiske presse, der jævnligt skriver om varme sæder under cheftræner Brian Riemer og fodbolddirektør Jesper Fredberg.
For nyligt blev det også kendt, at der skulle afholdes bestyrelsesmøde i Anderlecht, hvilket pustede endnu mere til spekulationerne om afskedigelser.
Det har dog ikke noget på sig, skriver Het Nieuwsblad nu.
Bestyrelsesmødet blev afholdt tirsdag, og her var opbakningen til Brian Riemer og Jesper Fredberg stor, hvorfor der skal noget mere til, før der tages drastiske midler i brug.
Anderlechts målmand Colin Coosemans mener også, at man skal tage det med et gran salt, når der skrives dommedagsfortællinger i den belgiske presse.
– Vi bør ikke gå med forestillingen om, at det er helt skidt i alle 90 minutter hver spillerunde, siger han ifølge voetbalprimeur.be og tilføjer:
– Det hjælper ikke, at der sættes ydre pres på træneren, selvom det ikke er nyt i den her klub. Det handler ikke om enkelte individer. Det skal vi væk fra, da det ikke hjælper klubben. Vi kan og skal analysere tingene, fordi jeg er ikke enig i, at det hjælper at pege på én person.
Anderlecht har da også fået en ganske fin start på den hjemlige liga, hvor man har 12 point efter syv spillerunder og ligger komfortabelt til at komme med i mesterskabsslutspillet.
Dog blev det til et nederlag til KRC Genk tirsdag, hvilket dog ikke ændrer noget ved bestyrelses holdning om at give både Brian Riemer og Jesper Fredberg mere tid.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED