• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Benelux Jacob Quvang

Gammel FCM-profil præsenteret i belgisk storklub

Foto: Getty Images

Kristoffer Olsson er ny spiller hos Anderlecht.

Af Jacob Quvang

Den tidligere FC Midtjylland-spiller og svenske landsholdsprofil Kristoffer Olsson skal fremover tørne ud for den belgiske storklub Anderlecht, der har Manchester City-legenden Vincent Kompany som manager. 

Det skriver klubben på sin officielle hjemmeside, hvor de også informerer om, at Olsson har fået en fireårig kontrakt. 

Anderlecht henter 26-årige Olsson fra russiske Krasnodar, hvor Olsson havde været i de sidste to år. Inden da optrådte han for AIK i Sverige, hvorfra han kom til efter tre og et halvt år i FC Midtjylland. I alt spillede han 72 kampe for den danske klub. 

Olsson ankommer til Anderlecht med store ambitioner, hvilket han påpeger på klubbens egen hjemmeside. 

- Jeg holder af teknisk og pasningsstærkt fodbold, men jeg vil også gøre alt for at vinde. Denne klub er i gang med at skrive en ny historie, og det vil jeg være en del af. I sidste ende vil jeg vinde titler med Anderlecht. 

- Jeg kender de svenske spillere, som tidligere har gjort det godt i klubben. Det er Pär Zetterberg og Christian Wilhelmsson, og jeg håber at bygge videre på deres bedrifter, forklarer svenskeren. 

Også klubbens sportsdirektør Peter Verbeke er tilfreds med indkøbet og forklarer, at Olsson passer godt ind i måden at spille på. 

- Olsson kan lide at have bolden, han tænker hurtigt og kreativt og foretrækker at spille den fremad. Han passer til klubbens filosofi og kan dække flere pladser på midtbanen, forkalrer sportsdirektøren. 

Olsson spillede alle fire kampe for Sverige ved det forestående EM. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020