Gammel FCM-profil præsenteret i belgisk storklub

Kristoffer Olsson er ny spiller hos Anderlecht.



Den tidligere FC Midtjylland-spiller og svenske landsholdsprofil Kristoffer Olsson skal fremover tørne ud for den belgiske storklub Anderlecht, der har Manchester City-legenden Vincent Kompany som manager. 

Det skriver klubben på sin officielle hjemmeside, hvor de også informerer om, at Olsson har fået en fireårig kontrakt. 

Anderlecht henter 26-årige Olsson fra russiske Krasnodar, hvor Olsson havde været i de sidste to år. Inden da optrådte han for AIK i Sverige, hvorfra han kom til efter tre og et halvt år i FC Midtjylland. I alt spillede han 72 kampe for den danske klub. 

Olsson ankommer til Anderlecht med store ambitioner, hvilket han påpeger på klubbens egen hjemmeside. 

– Jeg holder af teknisk og pasningsstærkt fodbold, men jeg vil også gøre alt for at vinde. Denne klub er i gang med at skrive en ny historie, og det vil jeg være en del af. I sidste ende vil jeg vinde titler med Anderlecht. 

– Jeg kender de svenske spillere, som tidligere har gjort det godt i klubben. Det er Pär Zetterberg og Christian Wilhelmsson, og jeg håber at bygge videre på deres bedrifter, forklarer svenskeren. 

Også klubbens sportsdirektør Peter Verbeke er tilfreds med indkøbet og forklarer, at Olsson passer godt ind i måden at spille på. 

– Olsson kan lide at have bolden, han tænker hurtigt og kreativt og foretrækker at spille den fremad. Han passer til klubbens filosofi og kan dække flere pladser på midtbanen, forkalrer sportsdirektøren. 

Olsson spillede alle fire kampe for Sverige ved det forestående EM. 





LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kræver flere hold i Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

AGF – Sønderjyske

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Enorm interesse – millionregn over FCK?