Gammel FCM-profil præsenteret i belgisk storklub

Kristoffer Olsson er ny spiller hos Anderlecht.



Den tidligere FC Midtjylland-spiller og svenske landsholdsprofil Kristoffer Olsson skal fremover tørne ud for den belgiske storklub Anderlecht, der har Manchester City-legenden Vincent Kompany som manager. 

Det skriver klubben på sin officielle hjemmeside, hvor de også informerer om, at Olsson har fået en fireårig kontrakt. 

Anderlecht henter 26-årige Olsson fra russiske Krasnodar, hvor Olsson havde været i de sidste to år. Inden da optrådte han for AIK i Sverige, hvorfra han kom til efter tre og et halvt år i FC Midtjylland. I alt spillede han 72 kampe for den danske klub. 

Olsson ankommer til Anderlecht med store ambitioner, hvilket han påpeger på klubbens egen hjemmeside. 

– Jeg holder af teknisk og pasningsstærkt fodbold, men jeg vil også gøre alt for at vinde. Denne klub er i gang med at skrive en ny historie, og det vil jeg være en del af. I sidste ende vil jeg vinde titler med Anderlecht. 

– Jeg kender de svenske spillere, som tidligere har gjort det godt i klubben. Det er Pär Zetterberg og Christian Wilhelmsson, og jeg håber at bygge videre på deres bedrifter, forklarer svenskeren. 

Også klubbens sportsdirektør Peter Verbeke er tilfreds med indkøbet og forklarer, at Olsson passer godt ind i måden at spille på. 

– Olsson kan lide at have bolden, han tænker hurtigt og kreativt og foretrækker at spille den fremad. Han passer til klubbens filosofi og kan dække flere pladser på midtbanen, forkalrer sportsdirektøren. 

Olsson spillede alle fire kampe for Sverige ved det forestående EM. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

Mexico er klar til ottendedelsfinalen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dansk landsholdsspiller er topprioritet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby tæt på denne keeper

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby med transferscoop?

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

England – DR Congo

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

USA – Bosnien-Hercegovina