Mathias ‘Zanka’ Jørgensen blev søndag udvist for Anderlecht efter 67 minutter i kampen mod Sint-Truiden.
Efterfølgende har der været flere kontroverser omkring udvisningen, som blandt andet blev anset som meget hårdt dømt af Anderlechts cheftræner, David Hubert.
– Det er uforståeligt, at VAR ikke fanger den. Jeg vil også gerne vide, hvad de (dommerne, red.) kommunikerede til hinanden. Det tog lang tid at nå frem til en beslutning, som fik store konsekvenser. Jeg går ud fra, at “Zanka” slipper for karantæne. Det ville være den korrekte beslutning, men det er en beslutning, der er ude af mine hænder, siger Hubert til belgiske medier.
Derfor appellerede storklubben fra Bruxelles udvisningen, og det viste sig at være en god idé.
Den belgiske pendant til Fodboldens Disciplinære Instans har nemlig efterfølgende ophævet karantænen. I den forbindelse udtaler de:
– Mathias Jørgensen begik en fejl, der gjorde, at modstanderen blev sat ud af kurs. Andrés Ferrari rørte bolden først, mens Mathias Jørgensens fod var under modstanderens.
Selvom de har kunnet se, at danskeren begik et ‘kriminelt’ indgreb i forbindelse med udvisningen, mener de ikke, at han skal afsone karantæne i de kommende kampe.
I stedet har han fået betænget straf, der betyder, at næste gang danskeren modtager en udvisning får en spilledagskarantæne ydderlige, end hvad han ellers ville have fået, det skiver flere belgiske medier.
Det er gode nyheder for den tidligere danske landsholdsspiller og Anderlecht, da han dermed må spille med i weekendens topopgør mod Genk.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
OPTAKT
Tunesien – Japan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
NYHEDER