Godt nyt for ‘Zanka’

Der er nyt i sagen om det røde kort, som danskeren modtog i weekenden for Anderlecht.



Mathias ‘Zanka’ Jørgensen blev søndag udvist for Anderlecht efter 67 minutter i kampen mod Sint-Truiden.

Efterfølgende har der været flere kontroverser omkring udvisningen, som blandt andet blev anset som meget hårdt dømt af Anderlechts cheftræner, David Hubert.

– Det er uforståeligt, at VAR ikke fanger den. Jeg vil også gerne vide, hvad de (dommerne, red.) kommunikerede til hinanden. Det tog lang tid at nå frem til en beslutning, som fik store konsekvenser. Jeg går ud fra, at “Zanka” slipper for karantæne. Det ville være den korrekte beslutning, men det er en beslutning, der er ude af mine hænder, siger Hubert til belgiske medier.

Derfor appellerede storklubben fra Bruxelles udvisningen, og det viste sig at være en god idé.

Den belgiske pendant til Fodboldens Disciplinære Instans har nemlig efterfølgende ophævet karantænen. I den forbindelse udtaler de:

– Mathias Jørgensen begik en fejl, der gjorde, at modstanderen blev sat ud af kurs. Andrés Ferrari rørte bolden først, mens Mathias Jørgensens fod var under modstanderens.

Selvom de har kunnet se, at danskeren begik et ‘kriminelt’ indgreb i forbindelse med udvisningen, mener de ikke, at han skal afsone karantæne i de kommende kampe.

I stedet har han fået betænget straf, der betyder, at næste gang danskeren modtager en udvisning får en spilledagskarantæne ydderlige, end hvad han ellers ville have fået, det skiver flere belgiske medier.

Det er gode nyheder for den tidligere danske landsholdsspiller og Anderlecht, da han dermed må spille med i weekendens topopgør mod Genk.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Markant ændring i Silkeborg

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen