Mathias ‘Zanka’ Jørgensen blev søndag udvist for Anderlecht efter 67 minutter i kampen mod Sint-Truiden.
Efterfølgende har der været flere kontroverser omkring udvisningen, som blandt andet blev anset som meget hårdt dømt af Anderlechts cheftræner, David Hubert.
– Det er uforståeligt, at VAR ikke fanger den. Jeg vil også gerne vide, hvad de (dommerne, red.) kommunikerede til hinanden. Det tog lang tid at nå frem til en beslutning, som fik store konsekvenser. Jeg går ud fra, at “Zanka” slipper for karantæne. Det ville være den korrekte beslutning, men det er en beslutning, der er ude af mine hænder, siger Hubert til belgiske medier.
Derfor appellerede storklubben fra Bruxelles udvisningen, og det viste sig at være en god idé.
Den belgiske pendant til Fodboldens Disciplinære Instans har nemlig efterfølgende ophævet karantænen. I den forbindelse udtaler de:
– Mathias Jørgensen begik en fejl, der gjorde, at modstanderen blev sat ud af kurs. Andrés Ferrari rørte bolden først, mens Mathias Jørgensens fod var under modstanderens.
Selvom de har kunnet se, at danskeren begik et ‘kriminelt’ indgreb i forbindelse med udvisningen, mener de ikke, at han skal afsone karantæne i de kommende kampe.
I stedet har han fået betænget straf, der betyder, at næste gang danskeren modtager en udvisning får en spilledagskarantæne ydderlige, end hvad han ellers ville have fået, det skiver flere belgiske medier.
Det er gode nyheder for den tidligere danske landsholdsspiller og Anderlecht, da han dermed må spille med i weekendens topopgør mod Genk.
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
EKSKLUSIVT