Mathias ‘Zanka’ Jørgensen blev søndag udvist for Anderlecht efter 67 minutter i kampen mod Sint-Truiden.
Efterfølgende har der været flere kontroverser omkring udvisningen, som blandt andet blev anset som meget hårdt dømt af Anderlechts cheftræner, David Hubert.
– Det er uforståeligt, at VAR ikke fanger den. Jeg vil også gerne vide, hvad de (dommerne, red.) kommunikerede til hinanden. Det tog lang tid at nå frem til en beslutning, som fik store konsekvenser. Jeg går ud fra, at “Zanka” slipper for karantæne. Det ville være den korrekte beslutning, men det er en beslutning, der er ude af mine hænder, siger Hubert til belgiske medier.
Derfor appellerede storklubben fra Bruxelles udvisningen, og det viste sig at være en god idé.
Den belgiske pendant til Fodboldens Disciplinære Instans har nemlig efterfølgende ophævet karantænen. I den forbindelse udtaler de:
– Mathias Jørgensen begik en fejl, der gjorde, at modstanderen blev sat ud af kurs. Andrés Ferrari rørte bolden først, mens Mathias Jørgensens fod var under modstanderens.
Selvom de har kunnet se, at danskeren begik et ‘kriminelt’ indgreb i forbindelse med udvisningen, mener de ikke, at han skal afsone karantæne i de kommende kampe.
I stedet har han fået betænget straf, der betyder, at næste gang danskeren modtager en udvisning får en spilledagskarantæne ydderlige, end hvad han ellers ville have fået, det skiver flere belgiske medier.
Det er gode nyheder for den tidligere danske landsholdsspiller og Anderlecht, da han dermed må spille med i weekendens topopgør mod Genk.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER