Mathias ‘Zanka’ Jørgensen blev søndag udvist for Anderlecht efter 67 minutter i kampen mod Sint-Truiden.
Efterfølgende har der været flere kontroverser omkring udvisningen, som blandt andet blev anset som meget hårdt dømt af Anderlechts cheftræner, David Hubert.
– Det er uforståeligt, at VAR ikke fanger den. Jeg vil også gerne vide, hvad de (dommerne, red.) kommunikerede til hinanden. Det tog lang tid at nå frem til en beslutning, som fik store konsekvenser. Jeg går ud fra, at “Zanka” slipper for karantæne. Det ville være den korrekte beslutning, men det er en beslutning, der er ude af mine hænder, siger Hubert til belgiske medier.
Derfor appellerede storklubben fra Bruxelles udvisningen, og det viste sig at være en god idé.
Den belgiske pendant til Fodboldens Disciplinære Instans har nemlig efterfølgende ophævet karantænen. I den forbindelse udtaler de:
– Mathias Jørgensen begik en fejl, der gjorde, at modstanderen blev sat ud af kurs. Andrés Ferrari rørte bolden først, mens Mathias Jørgensens fod var under modstanderens.
Selvom de har kunnet se, at danskeren begik et ‘kriminelt’ indgreb i forbindelse med udvisningen, mener de ikke, at han skal afsone karantæne i de kommende kampe.
I stedet har han fået betænget straf, der betyder, at næste gang danskeren modtager en udvisning får en spilledagskarantæne ydderlige, end hvad han ellers ville have fået, det skiver flere belgiske medier.
Det er gode nyheder for den tidligere danske landsholdsspiller og Anderlecht, da han dermed må spille med i weekendens topopgør mod Genk.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Tyskland åbner med stor pligtsejr
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED