Anderlecht var i sidste sæson en sovende kæmpe, men man nærmer sig atter toppen af belgisk fodbold og det med en dansk cheftræner på sidelinjen.
Brian Riemer kan i denne sæson se sit Anderlecht-mandskab være placeret på andenpladsen i Jupiler League, hvilket utvivlsomt må få flere i klubben til at lette på hatten.
Ikke alle er dog begejstrede for den danske træner, hvis job i Anderlecht er det første som cheftræner. Klubbens tidligere spiller Alin Stoica er i hvert fald ikke. I podcasten Cafe Constant holder han sig ikke tilbage, når han bliver spurgt ind til, om han en dag kunne tænke sig at blive assistenttræner i klubben, som han tilbragte seks år i som spiller fra 1996 til 2002.
– Hvad vil den træner lære mig? Vi kan ikke have en træner i Anderlecht, som aldrig har været cheftræner noget andet sted, vel? Spørger han, inden han bliver mere grov i retorikken:
– Hvad er det, han hedder? Briemer eller sådan noget? Hvad har han vundet? Trænede han kvinderne i sin tidligere klub? Med al respekt, så kan jeg ikke lære noget af det der. Hvis vi kaster en bold til ham, kan han ikke lege med den – han slår knæene, lyder den voldsomme kritik fra rumæneren.
Brian Riemer har ellers et hav af trænererfaring som assistenttræner, hvor han både har været i FC København og i Brentford.
Han har i denne sæson et pointsnit på to i Jupiler League, hvilket altså sender RSC Anderlecht tilbage i toppen af belgisk fodbold. Selv om resultaterne er fine, halter spillet på banen fortsat, vurderer Stoica, der så dem senest i pointdelingen mod Gent.
– Hvis Anderlecht kvalificerer sig til slutspillet, så håber jeg ikke, at de spiller på den måde, for så har de ingen chance. Anderlecht skal ikke lade sig dominere sådan. De købte Hazard og Dolberg, og så behøver du ikke være bange. Du skal spille fodbold, konstaterer han.
I weekenden er RSC Anderlecht tilbage i aktion, når de tager imod RWD Molenbeek.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Oddset styrtdykker
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
HELT VILDT
En voldsom ulighed
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg