Håner Brian Riemer: Hvad hedder han? Briemer?

Den tidligere Anderlecht-spiller Alin Stoica er ikke imponeret over Brian Riemer, som han ikke er bange for at sende en lille stikpille til.



Anderlecht var i sidste sæson en sovende kæmpe, men man nærmer sig atter toppen af belgisk fodbold og det med en dansk cheftræner på sidelinjen.

Brian Riemer kan i denne sæson se sit Anderlecht-mandskab være placeret på andenpladsen i Jupiler League, hvilket utvivlsomt må få flere i klubben til at lette på hatten. 

Ikke alle er dog begejstrede for den danske træner, hvis job i Anderlecht er det første som cheftræner. Klubbens tidligere spiller Alin Stoica er i hvert fald ikke. I podcasten Cafe Constant holder han sig ikke tilbage, når han bliver spurgt ind til, om han en dag kunne tænke sig at blive assistenttræner i klubben, som han tilbragte seks år i som spiller fra 1996 til 2002.

– Hvad vil den træner lære mig? Vi kan ikke have en træner i Anderlecht, som aldrig har været cheftræner noget andet sted, vel? Spørger han, inden han bliver mere grov i retorikken:

– Hvad er det, han hedder? Briemer eller sådan noget? Hvad har han vundet? Trænede han kvinderne i sin tidligere klub? Med al respekt, så kan jeg ikke lære noget af det der. Hvis vi kaster en bold til ham, kan han ikke lege med den – han slår knæene, lyder den voldsomme kritik fra rumæneren. 

Brian Riemer har ellers et hav af trænererfaring som assistenttræner, hvor han både har været i FC København og i Brentford. 

Han har i denne sæson et pointsnit på to i Jupiler League, hvilket altså sender RSC Anderlecht tilbage i toppen af belgisk fodbold. Selv om resultaterne er fine, halter spillet på banen fortsat, vurderer Stoica, der så dem senest i pointdelingen mod Gent.

– Hvis Anderlecht kvalificerer sig til slutspillet, så håber jeg ikke, at de spiller på den måde, for så har de ingen chance. Anderlecht skal ikke lade sig dominere sådan. De købte Hazard og Dolberg, og så behøver du ikke være bange. Du skal spille fodbold, konstaterer han. 

I weekenden er RSC Anderlecht tilbage i aktion, når de tager imod RWD Molenbeek.





Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FC København-handling går verden rundt 

Viborg-boss afviser norsk storklub

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren