Anderlecht var i sidste sæson en sovende kæmpe, men man nærmer sig atter toppen af belgisk fodbold og det med en dansk cheftræner på sidelinjen.
Brian Riemer kan i denne sæson se sit Anderlecht-mandskab være placeret på andenpladsen i Jupiler League, hvilket utvivlsomt må få flere i klubben til at lette på hatten.
Ikke alle er dog begejstrede for den danske træner, hvis job i Anderlecht er det første som cheftræner. Klubbens tidligere spiller Alin Stoica er i hvert fald ikke. I podcasten Cafe Constant holder han sig ikke tilbage, når han bliver spurgt ind til, om han en dag kunne tænke sig at blive assistenttræner i klubben, som han tilbragte seks år i som spiller fra 1996 til 2002.
– Hvad vil den træner lære mig? Vi kan ikke have en træner i Anderlecht, som aldrig har været cheftræner noget andet sted, vel? Spørger han, inden han bliver mere grov i retorikken:
– Hvad er det, han hedder? Briemer eller sådan noget? Hvad har han vundet? Trænede han kvinderne i sin tidligere klub? Med al respekt, så kan jeg ikke lære noget af det der. Hvis vi kaster en bold til ham, kan han ikke lege med den – han slår knæene, lyder den voldsomme kritik fra rumæneren.
Brian Riemer har ellers et hav af trænererfaring som assistenttræner, hvor han både har været i FC København og i Brentford.
Han har i denne sæson et pointsnit på to i Jupiler League, hvilket altså sender RSC Anderlecht tilbage i toppen af belgisk fodbold. Selv om resultaterne er fine, halter spillet på banen fortsat, vurderer Stoica, der så dem senest i pointdelingen mod Gent.
– Hvis Anderlecht kvalificerer sig til slutspillet, så håber jeg ikke, at de spiller på den måde, for så har de ingen chance. Anderlecht skal ikke lade sig dominere sådan. De købte Hazard og Dolberg, og så behøver du ikke være bange. Du skal spille fodbold, konstaterer han.
I weekenden er RSC Anderlecht tilbage i aktion, når de tager imod RWD Molenbeek.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT