To år efter skiftet fra FC København til Ajax drømmer Mohamed Daramy stadig om at slå igennem i den hollandske storklub.
Efter en skuffende debutsæson i Amsterdam blev Daramy udlejet tilbage toæ FC København, hvor den 21-årige kantspiller i sidste sæson viste sig som en af Superligaens absolut bedste spillere.
Nu er Daramy tilbage i Holland, og her gjorde den tidligere FCK-stjerne tirsdag comeback for Ajax, da Æresdivisions-klubben mødte Shakhtar Donetsk i en testkamp.
Ifølge Amsterdam-avisen Het Parool formåede Mohamed Daramy dog ikke for alvor at imponere i kampen, som Ajax vandt med 3-0, blandt andet takket være to scoringer af den tidligere FC Nordsjælland-stjerne Mohammed Kudus.
– Ajax udlejede i sidste sæson Daramy til hans tidligere klub FC København, hvor han genfandt sin form. I denne sæson ønsker han at få succes i Amsterdam. Tirsdag spillede han som højre kantspiller, mens Bergwijn og talentet Mika Godts spillede til venstre. Daramy er ikke blevet en mere raffineret fodboldspiller i Danmark, det var tydeligt, skriver Het Parool.
– Han er afhængig af sin opportunisme, og han er en spiller, der har brug for plads.
Het Parool peger endvidere på, at Erik ten Hag påpegede Daramys udfordring, da den unge dansker senest var i Ajax.
– På grund af hans fart lykkes Daramy med at komme frem til lovende situationer, men nu gælder det om, at han bevarer overblikket i disse situationer, lød det dengang fra den nuværende Manchester United-boss.
Trods den hårde evaluering fra Het Parool er der dog også lyspunkter for Mohamed Daramy efter returen til Holland. Vejen til spilletid for danskeren ser i hvert fald ud til at være blevet kortere, efter at den serbiske stjernespiller Dusan Tadic har valgt at forlade Ajax til fordel for tyrkiske Fenerbahce.
LIVE
VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Færdig
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
Belgien knuser USA
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT
