Hård Daramy-dom efter Ajax-comeback

Mohamed Daramy formåede ikke at overbevise, da den tidligere FCK-stjerne tirsdag var i aktion for Ajax.



To år efter skiftet fra FC København til Ajax drømmer Mohamed Daramy stadig om at slå igennem i den hollandske storklub. 

Efter en skuffende debutsæson i Amsterdam blev Daramy udlejet tilbage toæ FC København, hvor den 21-årige kantspiller i sidste sæson viste sig som en af Superligaens absolut bedste spillere. 

Nu er Daramy tilbage i Holland, og her gjorde den tidligere FCK-stjerne tirsdag comeback for Ajax, da Æresdivisions-klubben mødte Shakhtar Donetsk i en testkamp. 

Ifølge Amsterdam-avisen Het Parool formåede Mohamed Daramy dog ikke for alvor at imponere i kampen, som Ajax vandt med 3-0, blandt andet takket være to scoringer af den tidligere FC Nordsjælland-stjerne Mohammed Kudus. 

– Ajax udlejede i sidste sæson Daramy til hans tidligere klub FC København, hvor han genfandt sin form. I denne sæson ønsker han at få succes i Amsterdam. Tirsdag spillede han som højre kantspiller, mens Bergwijn og talentet Mika Godts spillede til venstre. Daramy er ikke blevet en mere raffineret fodboldspiller i Danmark, det var tydeligt, skriver Het Parool. 

– Han er afhængig af sin opportunisme, og han er en spiller, der har brug for plads.

Het Parool peger endvidere på, at Erik ten Hag påpegede Daramys udfordring, da den unge dansker senest var i Ajax. 

– På grund af hans fart lykkes Daramy med at komme frem til lovende situationer, men nu gælder det om, at han bevarer overblikket i disse situationer, lød det dengang fra den nuværende Manchester United-boss. 

Trods den hårde evaluering fra Het Parool er der dog også lyspunkter for Mohamed Daramy efter returen til Holland. Vejen til spilletid for danskeren ser i hvert fald ud til at være blevet kortere, efter at den serbiske stjernespiller Dusan Tadic har valgt at forlade Ajax til fordel for tyrkiske Fenerbahce. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Arsenal-dansker vender hjem

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

De jagter Henrik Meister

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Tottenham henter Liverpool-profil

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Monsterbud på vej

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Sådan kommer Danmark til VM

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann