Hård Daramy-dom efter Ajax-comeback

Mohamed Daramy formåede ikke at overbevise, da den tidligere FCK-stjerne tirsdag var i aktion for Ajax.



To år efter skiftet fra FC København til Ajax drømmer Mohamed Daramy stadig om at slå igennem i den hollandske storklub. 

Efter en skuffende debutsæson i Amsterdam blev Daramy udlejet tilbage toæ FC København, hvor den 21-årige kantspiller i sidste sæson viste sig som en af Superligaens absolut bedste spillere. 

Nu er Daramy tilbage i Holland, og her gjorde den tidligere FCK-stjerne tirsdag comeback for Ajax, da Æresdivisions-klubben mødte Shakhtar Donetsk i en testkamp. 

Ifølge Amsterdam-avisen Het Parool formåede Mohamed Daramy dog ikke for alvor at imponere i kampen, som Ajax vandt med 3-0, blandt andet takket være to scoringer af den tidligere FC Nordsjælland-stjerne Mohammed Kudus. 

– Ajax udlejede i sidste sæson Daramy til hans tidligere klub FC København, hvor han genfandt sin form. I denne sæson ønsker han at få succes i Amsterdam. Tirsdag spillede han som højre kantspiller, mens Bergwijn og talentet Mika Godts spillede til venstre. Daramy er ikke blevet en mere raffineret fodboldspiller i Danmark, det var tydeligt, skriver Het Parool. 

– Han er afhængig af sin opportunisme, og han er en spiller, der har brug for plads.

Het Parool peger endvidere på, at Erik ten Hag påpegede Daramys udfordring, da den unge dansker senest var i Ajax. 

– På grund af hans fart lykkes Daramy med at komme frem til lovende situationer, men nu gælder det om, at han bevarer overblikket i disse situationer, lød det dengang fra den nuværende Manchester United-boss. 

Trods den hårde evaluering fra Het Parool er der dog også lyspunkter for Mohamed Daramy efter returen til Holland. Vejen til spilletid for danskeren ser i hvert fald ud til at være blevet kortere, efter at den serbiske stjernespiller Dusan Tadic har valgt at forlade Ajax til fordel for tyrkiske Fenerbahce. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

FC København jagter Romane Amane

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Transferbombe på vej

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’