Hård Daramy-dom efter Ajax-comeback

Mohamed Daramy formåede ikke at overbevise, da den tidligere FCK-stjerne tirsdag var i aktion for Ajax.



To år efter skiftet fra FC København til Ajax drømmer Mohamed Daramy stadig om at slå igennem i den hollandske storklub. 

Efter en skuffende debutsæson i Amsterdam blev Daramy udlejet tilbage toæ FC København, hvor den 21-årige kantspiller i sidste sæson viste sig som en af Superligaens absolut bedste spillere. 

Nu er Daramy tilbage i Holland, og her gjorde den tidligere FCK-stjerne tirsdag comeback for Ajax, da Æresdivisions-klubben mødte Shakhtar Donetsk i en testkamp. 

Ifølge Amsterdam-avisen Het Parool formåede Mohamed Daramy dog ikke for alvor at imponere i kampen, som Ajax vandt med 3-0, blandt andet takket være to scoringer af den tidligere FC Nordsjælland-stjerne Mohammed Kudus. 

– Ajax udlejede i sidste sæson Daramy til hans tidligere klub FC København, hvor han genfandt sin form. I denne sæson ønsker han at få succes i Amsterdam. Tirsdag spillede han som højre kantspiller, mens Bergwijn og talentet Mika Godts spillede til venstre. Daramy er ikke blevet en mere raffineret fodboldspiller i Danmark, det var tydeligt, skriver Het Parool. 

– Han er afhængig af sin opportunisme, og han er en spiller, der har brug for plads.

Het Parool peger endvidere på, at Erik ten Hag påpegede Daramys udfordring, da den unge dansker senest var i Ajax. 

– På grund af hans fart lykkes Daramy med at komme frem til lovende situationer, men nu gælder det om, at han bevarer overblikket i disse situationer, lød det dengang fra den nuværende Manchester United-boss. 

Trods den hårde evaluering fra Het Parool er der dog også lyspunkter for Mohamed Daramy efter returen til Holland. Vejen til spilletid for danskeren ser i hvert fald ud til at være blevet kortere, efter at den serbiske stjernespiller Dusan Tadic har valgt at forlade Ajax til fordel for tyrkiske Fenerbahce. 





LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Portugal – Spanien

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Schweiz – Colombia

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

USA – Belgien