Har Kasper Hjulmand på listen

Ifølge Het Nieuwsblad er Kasper Hjulmand på blokken i Anderlecht.



Anderlecht fyrede tidligere torsdag Brian Riemer, og nu er spørgsmålet så, om han afløses af en landsmand.

Avisen Het Nieuwsblad skriver i hvert fald, at Danmarks tidligere landstræner Kasper Hjulmand er et blandt flere navne på listen i Anderlecht.

Det der taler for en ansættelse af Kasper Hjulmand, er, at han er kontraktfri og kan tiltræde jobbet med det samme, ligesom der er en direkte dansk forbindelse til fodbolddirektør i Anderlecht, Jesper Fredberg.

Ifølge Het Nieuwsblad er det dog ikke sikkert, at Jesper Fredberg og bestyrelsen ønsker at gå med en dansker igen, hvorfor tyske Thomas Letsch med en fortid i Red Bull-koncernen også overvejes. Han er ligeledes kontraktfri.

Det samme er Mark van Bommel, som senest var i Royal Antwerp og gjorde dem til mestre i 2023. Også Schalke 04's cheftræner Karel Geraerts er angiveligt på blokken, og han kender tilmed belgisk fodbold, da han var tæt på at gøre Union SG til belgiske mestre sidste år.

Listen vil formentlig blive længere, som arbejdet med at finde en ny cheftræner tager form.

– Vi kigger på dem, vi synes er interessante. Alt er muligt. Både en ledig træner eller en, der er i en anden klub. Det vigtige er, at det er en træner med den rette profil, og så vil jeg altid være klar til at forhandle. Vi kommer ikke til at hente en træner bare for at gøre det. Vi kommer til at bruge den nødvendige tid, sagde Jesper Fredberg tidligere torsdag.

Sikkert er det, at klubbens U18-cheftræner David Hubert overtager det ledige trænersæde midlertidigt. Klubbens danske assistent Jan Michaelsen fortsætter også i sin stilling, indtil en ny træner er på plads, og man så vil genoverveje trænerteamet ifølge Het Nieuwsblad.

Brian Riemer forlader Anderlecht efter en sæsonstart med blot et enkelt nederlag og en fjerdeplads i ligaen. Med danskeren i spidsen spillede Anderlecht sig også i Europa Leagues ligaspil, som man tager hul på inden længe.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Solide Arsenal kan straffe heldige Atlético

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Atletico Madrid – Arsenal

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’