Har Kasper Hjulmand på listen

Ifølge Het Nieuwsblad er Kasper Hjulmand på blokken i Anderlecht.



Anderlecht fyrede tidligere torsdag Brian Riemer, og nu er spørgsmålet så, om han afløses af en landsmand.

Avisen Het Nieuwsblad skriver i hvert fald, at Danmarks tidligere landstræner Kasper Hjulmand er et blandt flere navne på listen i Anderlecht.

Det der taler for en ansættelse af Kasper Hjulmand, er, at han er kontraktfri og kan tiltræde jobbet med det samme, ligesom der er en direkte dansk forbindelse til fodbolddirektør i Anderlecht, Jesper Fredberg.

Ifølge Het Nieuwsblad er det dog ikke sikkert, at Jesper Fredberg og bestyrelsen ønsker at gå med en dansker igen, hvorfor tyske Thomas Letsch med en fortid i Red Bull-koncernen også overvejes. Han er ligeledes kontraktfri.

Det samme er Mark van Bommel, som senest var i Royal Antwerp og gjorde dem til mestre i 2023. Også Schalke 04's cheftræner Karel Geraerts er angiveligt på blokken, og han kender tilmed belgisk fodbold, da han var tæt på at gøre Union SG til belgiske mestre sidste år.

Listen vil formentlig blive længere, som arbejdet med at finde en ny cheftræner tager form.

– Vi kigger på dem, vi synes er interessante. Alt er muligt. Både en ledig træner eller en, der er i en anden klub. Det vigtige er, at det er en træner med den rette profil, og så vil jeg altid være klar til at forhandle. Vi kommer ikke til at hente en træner bare for at gøre det. Vi kommer til at bruge den nødvendige tid, sagde Jesper Fredberg tidligere torsdag.

Sikkert er det, at klubbens U18-cheftræner David Hubert overtager det ledige trænersæde midlertidigt. Klubbens danske assistent Jan Michaelsen fortsætter også i sin stilling, indtil en ny træner er på plads, og man så vil genoverveje trænerteamet ifølge Het Nieuwsblad.

Brian Riemer forlader Anderlecht efter en sæsonstart med blot et enkelt nederlag og en fjerdeplads i ligaen. Med danskeren i spidsen spillede Anderlecht sig også i Europa Leagues ligaspil, som man tager hul på inden længe.



Marokko er blevet fodboldens mekka

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

I svime over Oscar Schwartau

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Det kommer til at trække ud

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Jages af FCK – nu blander storklub sig

To danskere færdige i norsk klub

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Vild Diant Ramaj-historie

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Dansker trukket ind i skandalesag

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

I chok over Nicolai Poulsen

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte