Har Kasper Hjulmand på listen

Ifølge Het Nieuwsblad er Kasper Hjulmand på blokken i Anderlecht.



Anderlecht fyrede tidligere torsdag Brian Riemer, og nu er spørgsmålet så, om han afløses af en landsmand.

Avisen Het Nieuwsblad skriver i hvert fald, at Danmarks tidligere landstræner Kasper Hjulmand er et blandt flere navne på listen i Anderlecht.

Det der taler for en ansættelse af Kasper Hjulmand, er, at han er kontraktfri og kan tiltræde jobbet med det samme, ligesom der er en direkte dansk forbindelse til fodbolddirektør i Anderlecht, Jesper Fredberg.

Ifølge Het Nieuwsblad er det dog ikke sikkert, at Jesper Fredberg og bestyrelsen ønsker at gå med en dansker igen, hvorfor tyske Thomas Letsch med en fortid i Red Bull-koncernen også overvejes. Han er ligeledes kontraktfri.

Det samme er Mark van Bommel, som senest var i Royal Antwerp og gjorde dem til mestre i 2023. Også Schalke 04's cheftræner Karel Geraerts er angiveligt på blokken, og han kender tilmed belgisk fodbold, da han var tæt på at gøre Union SG til belgiske mestre sidste år.

Listen vil formentlig blive længere, som arbejdet med at finde en ny cheftræner tager form.

– Vi kigger på dem, vi synes er interessante. Alt er muligt. Både en ledig træner eller en, der er i en anden klub. Det vigtige er, at det er en træner med den rette profil, og så vil jeg altid være klar til at forhandle. Vi kommer ikke til at hente en træner bare for at gøre det. Vi kommer til at bruge den nødvendige tid, sagde Jesper Fredberg tidligere torsdag.

Sikkert er det, at klubbens U18-cheftræner David Hubert overtager det ledige trænersæde midlertidigt. Klubbens danske assistent Jan Michaelsen fortsætter også i sin stilling, indtil en ny træner er på plads, og man så vil genoverveje trænerteamet ifølge Het Nieuwsblad.

Brian Riemer forlader Anderlecht efter en sæsonstart med blot et enkelt nederlag og en fjerdeplads i ligaen. Med danskeren i spidsen spillede Anderlecht sig også i Europa Leagues ligaspil, som man tager hul på inden længe.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sætter klar målsætning

Diant Ramaj skal videre

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

FCK misser landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

Han er ny landstræner for Italien