Har Kasper Hjulmand på listen

Ifølge Het Nieuwsblad er Kasper Hjulmand på blokken i Anderlecht.



Anderlecht fyrede tidligere torsdag Brian Riemer, og nu er spørgsmålet så, om han afløses af en landsmand.

Avisen Het Nieuwsblad skriver i hvert fald, at Danmarks tidligere landstræner Kasper Hjulmand er et blandt flere navne på listen i Anderlecht.

Det der taler for en ansættelse af Kasper Hjulmand, er, at han er kontraktfri og kan tiltræde jobbet med det samme, ligesom der er en direkte dansk forbindelse til fodbolddirektør i Anderlecht, Jesper Fredberg.

Ifølge Het Nieuwsblad er det dog ikke sikkert, at Jesper Fredberg og bestyrelsen ønsker at gå med en dansker igen, hvorfor tyske Thomas Letsch med en fortid i Red Bull-koncernen også overvejes. Han er ligeledes kontraktfri.

Det samme er Mark van Bommel, som senest var i Royal Antwerp og gjorde dem til mestre i 2023. Også Schalke 04's cheftræner Karel Geraerts er angiveligt på blokken, og han kender tilmed belgisk fodbold, da han var tæt på at gøre Union SG til belgiske mestre sidste år.

Listen vil formentlig blive længere, som arbejdet med at finde en ny cheftræner tager form.

– Vi kigger på dem, vi synes er interessante. Alt er muligt. Både en ledig træner eller en, der er i en anden klub. Det vigtige er, at det er en træner med den rette profil, og så vil jeg altid være klar til at forhandle. Vi kommer ikke til at hente en træner bare for at gøre det. Vi kommer til at bruge den nødvendige tid, sagde Jesper Fredberg tidligere torsdag.

Sikkert er det, at klubbens U18-cheftræner David Hubert overtager det ledige trænersæde midlertidigt. Klubbens danske assistent Jan Michaelsen fortsætter også i sin stilling, indtil en ny træner er på plads, og man så vil genoverveje trænerteamet ifølge Het Nieuwsblad.

Brian Riemer forlader Anderlecht efter en sæsonstart med blot et enkelt nederlag og en fjerdeplads i ligaen. Med danskeren i spidsen spillede Anderlecht sig også i Europa Leagues ligaspil, som man tager hul på inden længe.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Motiverede Ulve strinter på Det Skæve Tårn

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Brøndby IF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Horsens kommer tættere på oprykning

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Raser over Brian Riemer-interview

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snart kan det give rødt kort

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’