Har Kasper Hjulmand på listen

Ifølge Het Nieuwsblad er Kasper Hjulmand på blokken i Anderlecht.



Anderlecht fyrede tidligere torsdag Brian Riemer, og nu er spørgsmålet så, om han afløses af en landsmand.

Avisen Het Nieuwsblad skriver i hvert fald, at Danmarks tidligere landstræner Kasper Hjulmand er et blandt flere navne på listen i Anderlecht.

Det der taler for en ansættelse af Kasper Hjulmand, er, at han er kontraktfri og kan tiltræde jobbet med det samme, ligesom der er en direkte dansk forbindelse til fodbolddirektør i Anderlecht, Jesper Fredberg.

Ifølge Het Nieuwsblad er det dog ikke sikkert, at Jesper Fredberg og bestyrelsen ønsker at gå med en dansker igen, hvorfor tyske Thomas Letsch med en fortid i Red Bull-koncernen også overvejes. Han er ligeledes kontraktfri.

Det samme er Mark van Bommel, som senest var i Royal Antwerp og gjorde dem til mestre i 2023. Også Schalke 04's cheftræner Karel Geraerts er angiveligt på blokken, og han kender tilmed belgisk fodbold, da han var tæt på at gøre Union SG til belgiske mestre sidste år.

Listen vil formentlig blive længere, som arbejdet med at finde en ny cheftræner tager form.

– Vi kigger på dem, vi synes er interessante. Alt er muligt. Både en ledig træner eller en, der er i en anden klub. Det vigtige er, at det er en træner med den rette profil, og så vil jeg altid være klar til at forhandle. Vi kommer ikke til at hente en træner bare for at gøre det. Vi kommer til at bruge den nødvendige tid, sagde Jesper Fredberg tidligere torsdag.

Sikkert er det, at klubbens U18-cheftræner David Hubert overtager det ledige trænersæde midlertidigt. Klubbens danske assistent Jan Michaelsen fortsætter også i sin stilling, indtil en ny træner er på plads, og man så vil genoverveje trænerteamet ifølge Het Nieuwsblad.

Brian Riemer forlader Anderlecht efter en sæsonstart med blot et enkelt nederlag og en fjerdeplads i ligaen. Med danskeren i spidsen spillede Anderlecht sig også i Europa Leagues ligaspil, som man tager hul på inden længe.







LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

De kan være færdige i Brøndby

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Oliver Sonne vender tilbage

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg