Helt overbevist: De vil have Christian Eriksen

Christian Eriksen har minimum en bejler i Anderlecht, lyder det. Og den belgiske storklub har måske et afgørende trumfkort i jagten p danskeren.



Mathias ‘Zanka’ Jørgensen blev torsdag præsenteret som ny mand i danskerglade Anderlecht, og måske får han følgeskab af en landsholdskollega.

Anderlecht er nemlig også på jagt efter forstærkninger til offensiven, der i forvejen tæller danske profiler som Anders Dreyer og Kasper Dolberg.

Her er et dansk navn blevet bragt i spil – nemlig Christian Eriksen.

Og spørger man Jürgen Geril, der dækker Anderlecht tæt for avisen Het Nieuwsblad, er klubbens interesse i Manchester United-danskeren helt og aldeles reel.

– Jeg er fuldstændig overbevist, om at de er interesseret i Christian Eriksen, slår Jürgen Geril fast over for Tipsbladet og tilføjer:

– Hvis Jesper Fredberg formår at hente Christian Eriksen, vil fansene være virkelig glade. Men det bliver ikke nemt, tror jeg.

Anderlecht er ikke den europæiske storklub, klubben tidligere har været, og sportschef Jesper Fredberg og co. skal nok på noget af en charmeoffensiv for at overtale Danmarks nummer 10 om at komme til klubben.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Men i kampen om Christian Eriksens underskrift, kan Anderlecht have et trumfkort.

– Den største fordel, Anderlecht har, er den danske forbindelse. Eriksen kender Brian Riemer (Anderlechts cheftræner, red.) fra deres fælles tid i Brentford. Men det hele afhænger også af, hvor mange penge Manchester United vil have, og hvad Christian Eriksen skal have i løn.

– Det har jo været svært økonomisk med for eksempel Delaney og Augustinsson denne sommer, men i Anderlecht er der håb, fordi sidste år hentede de Kasper Schmeichel til sidst i transfermarkedet, og han kom på en speciel aftale og spillede for stort set ingenting. Thorgan Hazard kom også fra Dortmund, selvom alle troede, at det ville være muligt.

– Jesper Fredberg har bevist, at han kan overbevise stjerner om at komme til Anderlecht, så det giver klubben håb med hensyn til Christian Eriksen, siger Jürgen Geril og påpeger også:

– Jan Vertonghen (tidligere Tottenham-forsvarsspiller, red.) er gode venner med Eriksen. Riemer har arbejdet med ham. ‘Zanka’ og Eriksen kender hinanden fra landsholdet. Hvis han taler med Delaney, vil han også kun høre gode ting. Det samme fra Dolberg. Og endda også Morten Olsen, hvis han taler med ham.

Anderlecht har lavet flere store transfers de seneste år – som eksempelvis at hente Jan Vertonghen, Thorgan Hazard og Kasper Schmeichel. 

Eriksen er dog af en lidt anden kaliber.

– Det vil være en af de største transfers. Nok den største transfer i de seneste 10 år. Hvis spiller med den status kommer fra Manchester United… Anderlecht har gjort det godt ved at hente for eksempel Jan Vertonghen, som er en landsholdslegende i Belgien, og det samme med Thorgan Hazard. Men Eriksen er niveauet over.

– Ja, jeg mener, det vil være den største transfer de seneste 10 år, slutter Jürgen Geril.

Christian Eriksen, 32 år, har et enkelt år tilbage af kontrakten med Manchester United. De Røde Djævle meldes imidlertid på jagt efter en ny midtbanespiller, og det kan altså meget vel presse danskeren længere fra spilletid og i retning af et skifte. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Barcelona klager til UEFA



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

AGF – FC Nordsjælland

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Nu er han tilbage for Brøndby

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

– Det er en katastrofe for Brøndby

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Thomas Frank er favorit til jobbet

– Går det galt, går det rigtig galt!

Har været uenig med Steve Cooper

Superliga-klub bedst i hele verden

Nu er han pludselig syg

Liverpool – Fulham

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Hård kritik af FCM-profil

Glem det, Leicester!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

‘De har grinet deres røv i laser’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’