Mathias ‘Zanka’ Jørgensen blev torsdag præsenteret som ny mand i danskerglade Anderlecht, og måske får han følgeskab af en landsholdskollega.
Anderlecht er nemlig også på jagt efter forstærkninger til offensiven, der i forvejen tæller danske profiler som Anders Dreyer og Kasper Dolberg.
Her er et dansk navn blevet bragt i spil – nemlig Christian Eriksen.
Og spørger man Jürgen Geril, der dækker Anderlecht tæt for avisen Het Nieuwsblad, er klubbens interesse i Manchester United-danskeren helt og aldeles reel.
– Jeg er fuldstændig overbevist, om at de er interesseret i Christian Eriksen, slår Jürgen Geril fast over for Tipsbladet og tilføjer:
– Hvis Jesper Fredberg formår at hente Christian Eriksen, vil fansene være virkelig glade. Men det bliver ikke nemt, tror jeg.
Anderlecht er ikke den europæiske storklub, klubben tidligere har været, og sportschef Jesper Fredberg og co. skal nok på noget af en charmeoffensiv for at overtale Danmarks nummer 10 om at komme til klubben.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Men i kampen om Christian Eriksens underskrift, kan Anderlecht have et trumfkort.
– Den største fordel, Anderlecht har, er den danske forbindelse. Eriksen kender Brian Riemer (Anderlechts cheftræner, red.) fra deres fælles tid i Brentford. Men det hele afhænger også af, hvor mange penge Manchester United vil have, og hvad Christian Eriksen skal have i løn.
– Det har jo været svært økonomisk med for eksempel Delaney og Augustinsson denne sommer, men i Anderlecht er der håb, fordi sidste år hentede de Kasper Schmeichel til sidst i transfermarkedet, og han kom på en speciel aftale og spillede for stort set ingenting. Thorgan Hazard kom også fra Dortmund, selvom alle troede, at det ville være muligt.
– Jesper Fredberg har bevist, at han kan overbevise stjerner om at komme til Anderlecht, så det giver klubben håb med hensyn til Christian Eriksen, siger Jürgen Geril og påpeger også:
– Jan Vertonghen (tidligere Tottenham-forsvarsspiller, red.) er gode venner med Eriksen. Riemer har arbejdet med ham. ‘Zanka’ og Eriksen kender hinanden fra landsholdet. Hvis han taler med Delaney, vil han også kun høre gode ting. Det samme fra Dolberg. Og endda også Morten Olsen, hvis han taler med ham.
Anderlecht har lavet flere store transfers de seneste år – som eksempelvis at hente Jan Vertonghen, Thorgan Hazard og Kasper Schmeichel.
Eriksen er dog af en lidt anden kaliber.
– Det vil være en af de største transfers. Nok den største transfer i de seneste 10 år. Hvis spiller med den status kommer fra Manchester United… Anderlecht har gjort det godt ved at hente for eksempel Jan Vertonghen, som er en landsholdslegende i Belgien, og det samme med Thorgan Hazard. Men Eriksen er niveauet over.
– Ja, jeg mener, det vil være den største transfer de seneste 10 år, slutter Jürgen Geril.
Christian Eriksen, 32 år, har et enkelt år tilbage af kontrakten med Manchester United. De Røde Djævle meldes imidlertid på jagt efter en ny midtbanespiller, og det kan altså meget vel presse danskeren længere fra spilletid og i retning af et skifte.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER