Mathias ‘Zanka’ Jørgensen blev torsdag præsenteret som ny mand i danskerglade Anderlecht, og måske får han følgeskab af en landsholdskollega.
Anderlecht er nemlig også på jagt efter forstærkninger til offensiven, der i forvejen tæller danske profiler som Anders Dreyer og Kasper Dolberg.
Her er et dansk navn blevet bragt i spil – nemlig Christian Eriksen.
Og spørger man Jürgen Geril, der dækker Anderlecht tæt for avisen Het Nieuwsblad, er klubbens interesse i Manchester United-danskeren helt og aldeles reel.
– Jeg er fuldstændig overbevist, om at de er interesseret i Christian Eriksen, slår Jürgen Geril fast over for Tipsbladet og tilføjer:
– Hvis Jesper Fredberg formår at hente Christian Eriksen, vil fansene være virkelig glade. Men det bliver ikke nemt, tror jeg.
Anderlecht er ikke den europæiske storklub, klubben tidligere har været, og sportschef Jesper Fredberg og co. skal nok på noget af en charmeoffensiv for at overtale Danmarks nummer 10 om at komme til klubben.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Men i kampen om Christian Eriksens underskrift, kan Anderlecht have et trumfkort.
– Den største fordel, Anderlecht har, er den danske forbindelse. Eriksen kender Brian Riemer (Anderlechts cheftræner, red.) fra deres fælles tid i Brentford. Men det hele afhænger også af, hvor mange penge Manchester United vil have, og hvad Christian Eriksen skal have i løn.
– Det har jo været svært økonomisk med for eksempel Delaney og Augustinsson denne sommer, men i Anderlecht er der håb, fordi sidste år hentede de Kasper Schmeichel til sidst i transfermarkedet, og han kom på en speciel aftale og spillede for stort set ingenting. Thorgan Hazard kom også fra Dortmund, selvom alle troede, at det ville være muligt.
– Jesper Fredberg har bevist, at han kan overbevise stjerner om at komme til Anderlecht, så det giver klubben håb med hensyn til Christian Eriksen, siger Jürgen Geril og påpeger også:
– Jan Vertonghen (tidligere Tottenham-forsvarsspiller, red.) er gode venner med Eriksen. Riemer har arbejdet med ham. ‘Zanka’ og Eriksen kender hinanden fra landsholdet. Hvis han taler med Delaney, vil han også kun høre gode ting. Det samme fra Dolberg. Og endda også Morten Olsen, hvis han taler med ham.
Anderlecht har lavet flere store transfers de seneste år – som eksempelvis at hente Jan Vertonghen, Thorgan Hazard og Kasper Schmeichel.
Eriksen er dog af en lidt anden kaliber.
– Det vil være en af de største transfers. Nok den største transfer i de seneste 10 år. Hvis spiller med den status kommer fra Manchester United… Anderlecht har gjort det godt ved at hente for eksempel Jan Vertonghen, som er en landsholdslegende i Belgien, og det samme med Thorgan Hazard. Men Eriksen er niveauet over.
– Ja, jeg mener, det vil være den største transfer de seneste 10 år, slutter Jürgen Geril.
Christian Eriksen, 32 år, har et enkelt år tilbage af kontrakten med Manchester United. De Røde Djævle meldes imidlertid på jagt efter en ny midtbanespiller, og det kan altså meget vel presse danskeren længere fra spilletid og i retning af et skifte.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Bo Svensson favorit til stort job
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Liverpool ydmyget
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Her er Kamil Wilczek i dag
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
– Den her sidder dybt i sjælen
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
Lyngby går alene i front
AGF tilbage på førstepladsen
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’