– Hernede er der en stor diskussion om Schmeichel

Kasper Schmeichel begik søndag en dyr fejl i Anderlechts 1-1-kamp mod Leuven, og ifølge belgisk journalist er der i Belgien en diskussion om, hvorvidt Schmeichel reelt er Anderlechts bedste målmand.



Kasper Schmeichels status som førstevalg på landsholdet blev et stort diskussionsemne efter efterårets to sidste EM-kvalifikationskampe mod Slovenien og Nordirland. 

Og også i Belgien diskuterer man Kasper Schmeichels præstationer.  

Sådan lyder det fra den belgiske journalist Jurgen Geril, der dækker Anderlecht for avisen Het Nieuwsblad. Geril trækker således på det, da han bliver spurgt om, hvorvidt Kasper Schmeichel har spillet godt for Anderlecht i denne sæson. 

– Hmm, det er tvivlsomt. Her i Belgien er der en stor diskussion, for i går begik han også en fejl. Leuven kom på 1-0 efter en fejl af Kasper Schmeichel.

– Her i Belgien er der en diskussion om, hvorvidt Maxime Dupé, andenmålmanden, faktisk er en bedre målmand end Kasper Schmeichel, siger Jurgen Geril til Tipsbladet. 

Beslutningen om at bænke Maxime Dupé til fordel for Kasper Schmeichel giver dog umiddelbart mening, vurderer den belgiske journalist. 

– Dupé er ikke altid så stabil, og han har også sine fejl, så jeg tror godt, at jeg forstår, hvorfor Fredberg og Riemer har valgt Schmeichel. Når man ser på Kasper Schmeichel, så har han en vis aura i målet. Han er stor og stærk, og han er en leder. Han efterlader et indtryk overalt.

– Men for at være ærlig, hvis man ser på de målmandsmæssige kvaliteter, så er situationen en anden i øjeblikket. Han kommer ikke særligt hurtigt ned til afslutninger, og han begår fejl nogle gange, siger Jurgen Geril. 

Var fremragende efter kontroversiel video
Ifølge Het Nieuwsblad-journalisten er det ikke sådan, at Kasper Schmeichel har kostet Anderlecht en masse point i denne sæson. 

– Men han vinder heller ikke nogen point. Han spillede tre rigtigt gode kampe efter fornærmelsen fra Carl Hoefkens, hvor Hoefkens latterliggjorde Schmeichel i en video på de sociale medier. Efter den episode spillede Kasper Schmeichel tre fremragende kampe. Han var forrygende mod Genk, Antwerpen og Cercle Brugge. Måske var han motiveret af Hoefkens’ ord.

– Men i går var det ikke den samme Schmeichel længere. Så ja, der er tvivl. På torsdag er der en pokalkamp, hvor Dupé kommer til at spille. Måske begynder diskussionen igen om, hvem der er bedst, lyder det fra Jurgen Geril. 

Den belgiske journalist har dog ingen tvivl om, at Kasper Schmeichel kommer til at bevare rollen som Anderlechts førstemålmand i resten af sæsonen. 

Tror du, at Kasper Schmeichel også spiller i Anderlecht i næste sæson?

– Det er svært at sige. Nogle gange har vi på fornemmelsen, selvom ingen kan bevise det, at der er en slags aftale om, at Anderlecht vil hjælpe Schmeichel indtil EM. Og hvis han kommer til at spille til EM, så vil de se situationen an bagefter.

– Men han får heller ikke en stor løn. Han spiller faktisk for peanuts. Så det er også en fordel for Anderlecht, siger Jurgen Geril. 

Den 37-årige Kasper Schmeichel har i denne sæson spillet 14 kampe for Anderlecht, hvor den danske landsholdskeeper har indkasseret 15 mål. 

QuizMaker Quizzes





LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej