Hjulmand hylder dansk bomber: Han har hele pakken

Kasper Hjulmand jubler over Kasper Dolbergs genrejsning i denne sæson, hvor den danske landsholdsangriber har genfundet skarpheden i Anderlecht.



Efter en svær sæson med mislykkede lejeophold i Sevilla og Hoffenheim har Kasper Dolberg i denne sæson fundet stor succes i Anderlecht, hvor den danske landsholdsangriber har scoret 12 ligamål. 

Og de gode takter i Belgien glæder selvsagt landstræner Kasper Hjulmand, der i et interview med Het Laatste Nieuws har talt om Kasper Dolbergs succesfulde sæson i Anderlecht. 

– Jeg er meget tæt på Dolberg. Han har fundet sig selv i Anderlecht. Han har det rigtigt godt, og han er blevet far til tvillinger. Det har gjort noget godt for ham. Enhver, der ikke kender Kasper, kan få et forkert indtryk af ham. Han kan nogle gange virke lidt fraværende, men han er ekstremt målrettet. Han er en ægte vinder og han er meget ambitiøs. 

– I Anderlecht ved de, hvordan Kasper er, og derfor er han igen ved at blive den bedste version af sig selv. Han skal kunne være i stand til at tage det skridt op til en topliga igen i løbet af de kommende år, siger Kasper Hjulmand. 

I interviewet bliver Kasper Hjulmand også spurgt om, hvad der gør Kasper Dolberg til så stærk en angriber. 

– Det spørgsmål kan du stille de målmænd, der står overfor ham til træning hver dag. De tænker ofte 'hold nu kæft, den knægt afslutter sublimt'. Og han kombinerer en silkeblød boldbehandling med mere styrke, end man måske først tror.

– Jeg har set ham vinde dueller mod Virgil van Dijk, en af Europas bedste forsvarsspillere. I mine øjne har Kasper Dolberg hele pakken som angriber, siger Kasper Hjulmand. 

Kasper Dolberg spillede søndag 82 minutter, da Anderlecht slog Eupen med 1-0. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Han bestemmer det hele

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

‘Sort uheld’ i Viborg

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

– Han har en “grim” side

Forventer rekord i Superliga-klub

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson