Der er masser af rygter om det ene og det andet lige for tiden, og en af de spillere, der er blevet sat i forbindelse med et skifte til Danmark, er midtbanemanden Thom Haye.
For et par år siden var det FC Nordsjælland, som angiveligt havde et godt øje til hollænderen, selv om Flemming Pedersen dengang sagde, at det ikke havde noget på sig, og nu er Hayes navn varmt igen.
AaB er blevet nævnt, men lader ikke til at være interesseret, og der er nok også flere klubber i Superligaen, der vil kunne bruge den 26-årige midtbanespillers evner.
Rygterne er ikke overraskende taget til i styrke denne sommer, efter NAC Bredas Thom Haye på sociale medier lagde billeder op fra Danmark. Hollænderen forklarer nu, hvad der var los.
– Jeg kan ikke benægte, at der er en masse interesse. Nogle gange hører man om interessen i flere måneder, og så går det ikke igennem. Og nogle gange hører man slet ikke noget, og så går det igennem. Jeg ved det ikke. Det er svært at sige så meget om. Kan jeg spille fodbold, er jeg glad. Det er det, jeg fokuserer på. Det er også vigtigt for mig at gøre det godt med NAC, siger Thom Haye til Bndestem.nl og forklarer, at der ikke er meget hold i de danske transferrygter:
– Vores forsæson har været hård, og Ed (træner Edwin de Graaf) har virkelig træner os hårdt. Vi havde derfor et par fridage, og jeg tog til Danmark for at slappe af. Jeg var der ikke for at tale med en klub. Hvis jeg er et sted og poster noget på sociale medier, betyder det ikke, at jeg er ved at skifte dertil.
Den 26-årige midtbanespiller har fortsat tre år igen af sin aftale med klubben, så det bliver ikke uden en overgangssum, at han eventuelt forlader NAC Breda.
Haye har 130 kampe i den bedste hollandske række, Eredivisie. Tidligere har han spillet for klubber som AZ Alkmaar, Willem II og Lecce.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Raser: Det er latterligt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
LIVE: Slutfløjt i Parken
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
