Hollænder rejste til Danmark: Nu forklarer han sig

Midtbanespiller Thom Haye er blevet sat i forbindelse med et skifte til dansk fodbold.



Der er masser af rygter om det ene og det andet lige for tiden, og en af de spillere, der er blevet sat i forbindelse med et skifte til Danmark, er midtbanemanden Thom Haye.

For et par år siden var det FC Nordsjælland, som angiveligt havde et godt øje til hollænderen, selv om Flemming Pedersen dengang sagde, at det ikke havde noget på sig, og nu er Hayes navn varmt igen.

AaB er blevet nævnt, men lader ikke til at være interesseret, og der er nok også flere klubber i Superligaen, der vil kunne bruge den 26-årige midtbanespillers evner.

Rygterne er ikke overraskende taget til i styrke denne sommer, efter NAC Bredas Thom Haye på sociale medier lagde billeder op fra Danmark. Hollænderen forklarer nu, hvad der var los.

– Jeg kan ikke benægte, at der er en masse interesse. Nogle gange hører man om interessen i flere måneder, og så går det ikke igennem. Og nogle gange hører man slet ikke noget, og så går det igennem. Jeg ved det ikke. Det er svært at sige så meget om. Kan jeg spille fodbold, er jeg glad. Det er det, jeg fokuserer på. Det er også vigtigt for mig at gøre det godt med NAC, siger Thom Haye til Bndestem.nl og forklarer, at der ikke er meget hold i de danske transferrygter:

– Vores forsæson har været hård, og Ed (træner Edwin de Graaf) har virkelig træner os hårdt. Vi havde derfor et par fridage, og jeg tog til Danmark for at slappe af. Jeg var der ikke for at tale med en klub. Hvis jeg er et sted og poster noget på sociale medier, betyder det ikke, at jeg er ved at skifte dertil.

Den 26-årige midtbanespiller har fortsat tre år igen af sin aftale med klubben, så det bliver ikke uden en overgangssum, at han eventuelt forlader NAC Breda.

Haye har 130 kampe i den bedste hollandske række, Eredivisie. Tidligere har han spillet for klubber som AZ Alkmaar, Willem II og Lecce.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Djukic raser: ‘Af helvedes til’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afslører Brøndbys transferplaner

Supercomputer: De vinder Superligaen