Der er masser af rygter om det ene og det andet lige for tiden, og en af de spillere, der er blevet sat i forbindelse med et skifte til Danmark, er midtbanemanden Thom Haye.
For et par år siden var det FC Nordsjælland, som angiveligt havde et godt øje til hollænderen, selv om Flemming Pedersen dengang sagde, at det ikke havde noget på sig, og nu er Hayes navn varmt igen.
AaB er blevet nævnt, men lader ikke til at være interesseret, og der er nok også flere klubber i Superligaen, der vil kunne bruge den 26-årige midtbanespillers evner.
Rygterne er ikke overraskende taget til i styrke denne sommer, efter NAC Bredas Thom Haye på sociale medier lagde billeder op fra Danmark. Hollænderen forklarer nu, hvad der var los.
– Jeg kan ikke benægte, at der er en masse interesse. Nogle gange hører man om interessen i flere måneder, og så går det ikke igennem. Og nogle gange hører man slet ikke noget, og så går det igennem. Jeg ved det ikke. Det er svært at sige så meget om. Kan jeg spille fodbold, er jeg glad. Det er det, jeg fokuserer på. Det er også vigtigt for mig at gøre det godt med NAC, siger Thom Haye til Bndestem.nl og forklarer, at der ikke er meget hold i de danske transferrygter:
– Vores forsæson har været hård, og Ed (træner Edwin de Graaf) har virkelig træner os hårdt. Vi havde derfor et par fridage, og jeg tog til Danmark for at slappe af. Jeg var der ikke for at tale med en klub. Hvis jeg er et sted og poster noget på sociale medier, betyder det ikke, at jeg er ved at skifte dertil.
Den 26-årige midtbanespiller har fortsat tre år igen af sin aftale med klubben, så det bliver ikke uden en overgangssum, at han eventuelt forlader NAC Breda.
Haye har 130 kampe i den bedste hollandske række, Eredivisie. Tidligere har han spillet for klubber som AZ Alkmaar, Willem II og Lecce.
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER
