Peter Hyballa vil ikke blive husket for særligt meget godt fra sit ophold i Esbjerg fB.
Det blev til få måneder som cheftræner i den vestjyske klub, inden han fik sparket, da det piblede frem med chokerende historier om blandt andet usunde ledelses- og træningsmetoder.
Meget vand er siden løbet under broen, og således skrev Peter Hyballa for ganske nyligt under på en aftale med hollandske NAC Breda. Her ser hans hårdhændede ledelsesstil ud til fortsat at være i brug.
I hvert fald har han efterladt holdets anfører, Alex Plat, i chok, da han er blevet kasseret. Klubbens tekniske direktør, Peter Maas, overleverede nyheden om, at den 24-årige midtbanespiller kunne se frem til en plads på tribunen i resten af sæsonen.
– Hvad kan man sige? Ingen havde set det her komme, lyder det kortfattet fra en lettere målløs Alex Plat, der fik overbragt nyheden kort før transfervinduets afslutning, hvilket efterlod ham uden mange muligheder for et sent skifte.
– Det hele er fint, men jeg sagde også til dem, at jeg ikke forlader klubben bare for at forlade den. Min følelse hos en ny klub skal være god. Jeg vil et sted hen, hvor jeg nyder at spille. Jeg føler bare, at alle klubber er på plads på det her tidspunkt. Det er for sent for mig, siger Alex Plat nhnieuws.nl kort før transfervinduets afslutning tirsdag.
Alex Plat er på kontrakt i NAC Breda frem til 2024, men et skifte kan stadig lade sig gøre, da nogle transfervinduer rundet omkring i verden fortsat holder åbent.
Lykkes det ikke så er Alex Plat helt ude af Hyballas planer for forårssæsonen, hvorfor han får lov til at træne med klubbens U21-mandskab. Han har ellers været stensikker starter i denne sæson, hvor han også har båret anførerbindet.
Peter Hyballa har i første omgang fået en aftale frem til sommer med NAC Breda, som dog indeholder en mulighed om at forlænge samarbejdet. De første to kampe med den 47-årige tysker i front er endt med to sejre.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
DAGENS SPILFORSLAG
Portugal kan sejre i iberisk nabodyst
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
FCK-direktør får job i West Ham
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED