Hyballa forbavser igen: Anfører efterladt i chok

Peter Hyballa har det med at skabe overskrifter og træde nogle af sine spiller over tæerne. Det ser ud til at være tilfældet igen i NAC Breda.



Peter Hyballa vil ikke blive husket for særligt meget godt fra sit ophold i Esbjerg fB.

Det blev til få måneder som cheftræner i den vestjyske klub, inden han fik sparket, da det piblede frem med chokerende historier om blandt andet usunde ledelses- og træningsmetoder.

Meget vand er siden løbet under broen, og således skrev Peter Hyballa for ganske nyligt under på en aftale med hollandske NAC Breda. Her ser hans hårdhændede ledelsesstil ud til fortsat at være i brug.

I hvert fald har han efterladt holdets anfører, Alex Plat, i chok, da han er blevet kasseret. Klubbens tekniske direktør, Peter Maas, overleverede nyheden om, at den 24-årige midtbanespiller kunne se frem til en plads på tribunen i resten af sæsonen.

– Hvad kan man sige? Ingen havde set det her komme, lyder det kortfattet fra en lettere målløs Alex Plat, der fik overbragt nyheden kort før transfervinduets afslutning, hvilket efterlod ham uden mange muligheder for et sent skifte.

– Det hele er fint, men jeg sagde også til dem, at jeg ikke forlader klubben bare for at forlade den. Min følelse hos en ny klub skal være god. Jeg vil et sted hen, hvor jeg nyder at spille. Jeg føler bare, at alle klubber er på plads på det her tidspunkt. Det er for sent for mig, siger Alex Plat nhnieuws.nl kort før transfervinduets afslutning tirsdag.

Alex Plat er på kontrakt i NAC Breda frem til 2024, men et skifte kan stadig lade sig gøre, da nogle transfervinduer rundet omkring i verden fortsat holder åbent.

Lykkes det ikke så er Alex Plat helt ude af Hyballas planer for forårssæsonen, hvorfor han får lov til at træne med klubbens U21-mandskab. Han har ellers været stensikker starter i denne sæson, hvor han også har båret anførerbindet.

Peter Hyballa har i første omgang fået en aftale frem til sommer med NAC Breda, som dog indeholder en mulighed om at forlænge samarbejdet. De første to kampe med den 47-årige tysker i front er endt med to sejre.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Her spiller Lasse Schöne i dag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

OB siger farvel til seks spillere

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ringet op af Brøndby-træner

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Kan koste Brøndby flere millioner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Det er aldrig sket før

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chelsea – Manchester United

Nu klager FC Barcelona igen

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Brøndby IF – Sønderjyske

Fremhæver stort Brøndby-talent