Video : Tipsbladet
Benelux

Hyballa forbavser igen: Anfører efterladt i chok

Peter Hyballa har det med at skabe overskrifter og træde nogle af sine spiller over tæerne. Det ser ud til at være tilfældet igen i NAC Breda.

Peter Hyballa vil ikke blive husket for særligt meget godt fra sit ophold i Esbjerg fB.

Det blev til få måneder som cheftræner i den vestjyske klub, inden han fik sparket, da det piblede frem med chokerende historier om blandt andet usunde ledelses- og træningsmetoder.

Meget vand er siden løbet under broen, og således skrev Peter Hyballa for ganske nyligt under på en aftale med hollandske NAC Breda. Her ser hans hårdhændede ledelsesstil ud til fortsat at være i brug.

I hvert fald har han efterladt holdets anfører, Alex Plat, i chok, da han er blevet kasseret. Klubbens tekniske direktør, Peter Maas, overleverede nyheden om, at den 24-årige midtbanespiller kunne se frem til en plads på tribunen i resten af sæsonen.

- Hvad kan man sige? Ingen havde set det her komme, lyder det kortfattet fra en lettere målløs Alex Plat, der fik overbragt nyheden kort før transfervinduets afslutning, hvilket efterlod ham uden mange muligheder for et sent skifte.

- Det hele er fint, men jeg sagde også til dem, at jeg ikke forlader klubben bare for at forlade den. Min følelse hos en ny klub skal være god. Jeg vil et sted hen, hvor jeg nyder at spille. Jeg føler bare, at alle klubber er på plads på det her tidspunkt. Det er for sent for mig, siger Alex Plat nhnieuws.nl kort før transfervinduets afslutning tirsdag.

Alex Plat er på kontrakt i NAC Breda frem til 2024, men et skifte kan stadig lade sig gøre, da nogle transfervinduer rundet omkring i verden fortsat holder åbent.

Lykkes det ikke så er Alex Plat helt ude af Hyballas planer for forårssæsonen, hvorfor han får lov til at træne med klubbens U21-mandskab. Han har ellers været stensikker starter i denne sæson, hvor han også har båret anførerbindet.

Peter Hyballa har i første omgang fået en aftale frem til sommer med NAC Breda, som dog indeholder en mulighed om at forlænge samarbejdet. De første to kampe med den 47-årige tysker i front er endt med to sejre.