Han blev udskældt og udskammet, og flere gange lukkede han ned for sine sociale medier.
2023/2024 var en hård omgang for danske Anton Gaaei, der i sommeren 2023 skiftede fra Viborg FF til AFC Ajax.
Men han er kommet tilbage. Spiller og får ros, og i denne sæson har han noteret sig for 500 minutters førsteholdsfodbold.
Både Anton Gaaei og Christian Rasmussen, den anden dansker på førsteholdet i AFC Ajax, spiller og får minutter. Ingen af de to er for alvor afgørende – Gaaei har en enkelt assist i de 13 kampe, han har været på banen, mens Christian Rasmussen har en enkelt assist i 10 kampe.
Og den tidligere Sønderjyske- og Silkeborg-spiller Kees Luijckx, der i dag er ekspert på ESPN, fortæller, at han mener, danskerne gør det fornuftigt.
– Ajax har fået en ny træner, der forstår, at hans job er at få det bedste ud af alle spillere og skabe markedsværdi for spillerne.
– Gaaei er et godt eksempel på dette. Han var i en dårlig periode og blev hængt ud på sociale medier, men han er kommet tilbage. Han har givet holdet værdi, selv om han af og til spiller som højre kant, siger Kees Luijckx til Tipsbladet og forklarer om Anton Gaaei:
– Jeg havde ondt af ham i sidste sæson, hvor han blev kritiseret meget og var i et dårligt miljø. Nu ser han altså meget bedre ud mentalt, og det er jeg virkelig glad for. Det var alt for meget, og han virker meget gladere nu og bidrager også til holdet.
Christian Rasmussen spiller også en del, men får ikke helt vekslet minutterne til afgørende aktioner, selv om han er offensivspiller.
– Han gør ikke rigtigt en forskel på den position, han spiller. Han ville have rigtigt svært ved at få spilletid, hvis Ajax var et godt sted. Han er ikke den spiller, der gør en forskel for klubben – og det bør de have på den position, siger Kees Luijckx.
Selv om de to gør det fornuftigt i forhold til spilletid, ville ingen af dem være i Ajax, hvis den hollandske storklub var på sit ypperste.
– Ajax er ved at genopbygge. Nu er det rotationsspillere, de har, og de danskere bidrager fint, arbejder hårdt og er disciplinerede. Gaaei har et godt indlæg, og Christian Rasmussen gør også af og til noget godt. Men det er rotationsspillere, og jeg ville blive meget overrasket, hvis de ender med at blive nøglespillere. Ajax vil også forsøge at gøre truppen bedre i hvert eneste transfervindue, siger han.
Ajax ligger i øjeblikket nummer tre i den bedste hollandske række. Christian Rasmussen, 21 år, har kontrakt med Ajax frem til sommeren 2027, mens Anton Gaaeis aftale løber ud i sommeren 2028.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Harry Maguire i chok
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
OPTAKT