Hylder danskers udvikling: Jeg havde ondt af ham

Tidligere Superliga-spiller Kees Luijckx er imponeret over, hvordan Anton Gaaei er kommet tilbage efter problemer og hård kritik i sidste sæson. Også Christian Rasmussen spiller. Men ingen af de to danskere i Ajax ender med at få en nøglerolle på sigt, vurderer hollænderen.



Han blev udskældt og udskammet, og flere gange lukkede han ned for sine sociale medier.

2023/2024 var en hård omgang for danske Anton Gaaei, der i sommeren 2023 skiftede fra Viborg FF til AFC Ajax.

Men han er kommet tilbage. Spiller og får ros, og i denne sæson har han noteret sig for 500 minutters førsteholdsfodbold.

Både Anton Gaaei og Christian Rasmussen, den anden dansker på førsteholdet i AFC Ajax, spiller og får minutter. Ingen af de to er for alvor afgørende – Gaaei har en enkelt assist i de 13 kampe, han har været på banen, mens Christian Rasmussen har en enkelt assist i 10 kampe.

Og den tidligere Sønderjyske- og Silkeborg-spiller Kees Luijckx, der i dag er ekspert på ESPN, fortæller, at han mener, danskerne gør det fornuftigt.

– Ajax har fået en ny træner, der forstår, at hans job er at få det bedste ud af alle spillere og skabe markedsværdi for spillerne. 

– Gaaei er et godt eksempel på dette. Han var i en dårlig periode og blev hængt ud på sociale medier, men han er kommet tilbage. Han har givet holdet værdi, selv om han af og til spiller som højre kant, siger Kees Luijckx til Tipsbladet og forklarer om Anton Gaaei:

– Jeg havde ondt af ham i sidste sæson, hvor han blev kritiseret meget og var i et dårligt miljø. Nu ser han altså meget bedre ud mentalt, og det er jeg virkelig glad for. Det var alt for meget, og han virker meget gladere nu og bidrager også til holdet.

Christian Rasmussen spiller også en del, men får ikke helt vekslet minutterne til afgørende aktioner, selv om han er offensivspiller.

– Han gør ikke rigtigt en forskel på den position, han spiller. Han ville have rigtigt svært ved at få spilletid, hvis Ajax var et godt sted. Han er ikke den spiller, der gør en forskel for klubben – og det bør de have på den position, siger Kees Luijckx.

Selv om de to gør det fornuftigt i forhold til spilletid, ville ingen af dem være i Ajax, hvis den hollandske storklub var på sit ypperste.

– Ajax er ved at genopbygge. Nu er det rotationsspillere, de har, og de danskere bidrager fint, arbejder hårdt og er disciplinerede. Gaaei har et godt indlæg, og Christian Rasmussen gør også af og til noget godt. Men det er rotationsspillere, og jeg ville blive meget overrasket, hvis de ender med at blive nøglespillere. Ajax vil også forsøge at gøre truppen bedre i hvert eneste transfervindue, siger han.

Ajax ligger i øjeblikket nummer tre i den bedste hollandske række. Christian Rasmussen, 21 år, har kontrakt med Ajax frem til sommeren 2027, mens Anton Gaaeis aftale løber ud i sommeren 2028.





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Officielt: AGF sælger Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

To danske klubber jagter formstærk angriber



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Åbner for ny rolle i FC København

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale