Hylder danskers udvikling: Jeg havde ondt af ham

Tidligere Superliga-spiller Kees Luijckx er imponeret over, hvordan Anton Gaaei er kommet tilbage efter problemer og hård kritik i sidste sæson. Også Christian Rasmussen spiller. Men ingen af de to danskere i Ajax ender med at få en nøglerolle på sigt, vurderer hollænderen.



Han blev udskældt og udskammet, og flere gange lukkede han ned for sine sociale medier.

2023/2024 var en hård omgang for danske Anton Gaaei, der i sommeren 2023 skiftede fra Viborg FF til AFC Ajax.

Men han er kommet tilbage. Spiller og får ros, og i denne sæson har han noteret sig for 500 minutters førsteholdsfodbold.

Både Anton Gaaei og Christian Rasmussen, den anden dansker på førsteholdet i AFC Ajax, spiller og får minutter. Ingen af de to er for alvor afgørende – Gaaei har en enkelt assist i de 13 kampe, han har været på banen, mens Christian Rasmussen har en enkelt assist i 10 kampe.

Og den tidligere Sønderjyske- og Silkeborg-spiller Kees Luijckx, der i dag er ekspert på ESPN, fortæller, at han mener, danskerne gør det fornuftigt.

– Ajax har fået en ny træner, der forstår, at hans job er at få det bedste ud af alle spillere og skabe markedsværdi for spillerne. 

– Gaaei er et godt eksempel på dette. Han var i en dårlig periode og blev hængt ud på sociale medier, men han er kommet tilbage. Han har givet holdet værdi, selv om han af og til spiller som højre kant, siger Kees Luijckx til Tipsbladet og forklarer om Anton Gaaei:

– Jeg havde ondt af ham i sidste sæson, hvor han blev kritiseret meget og var i et dårligt miljø. Nu ser han altså meget bedre ud mentalt, og det er jeg virkelig glad for. Det var alt for meget, og han virker meget gladere nu og bidrager også til holdet.

Christian Rasmussen spiller også en del, men får ikke helt vekslet minutterne til afgørende aktioner, selv om han er offensivspiller.

– Han gør ikke rigtigt en forskel på den position, han spiller. Han ville have rigtigt svært ved at få spilletid, hvis Ajax var et godt sted. Han er ikke den spiller, der gør en forskel for klubben – og det bør de have på den position, siger Kees Luijckx.

Selv om de to gør det fornuftigt i forhold til spilletid, ville ingen af dem være i Ajax, hvis den hollandske storklub var på sit ypperste.

– Ajax er ved at genopbygge. Nu er det rotationsspillere, de har, og de danskere bidrager fint, arbejder hårdt og er disciplinerede. Gaaei har et godt indlæg, og Christian Rasmussen gør også af og til noget godt. Men det er rotationsspillere, og jeg ville blive meget overrasket, hvis de ender med at blive nøglespillere. Ajax vil også forsøge at gøre truppen bedre i hvert eneste transfervindue, siger han.

Ajax ligger i øjeblikket nummer tre i den bedste hollandske række. Christian Rasmussen, 21 år, har kontrakt med Ajax frem til sommeren 2027, mens Anton Gaaeis aftale løber ud i sommeren 2028.





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

‘Så er Clement Bischoff færdig’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

22 millioner kroner!

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Langer ud efter Peter Sørensen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Har ondt af Steve Cooper

Retssag om Maradonas død begynder forfra

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Storroser dansk super-talent



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Nu reagerer Morten Krogh

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’