Hylder Dolberg: ‘Det viser, at han er et geni’

Den tidligere belgiske landsholdsprofil Marc Degryse fremhæver en særlig aktion, der ifølge Degryse understreger Kasper Dolbergs forrygende spilforståelse.



Der var topkamp i Belgien søndag, hvor Genk tog imod Anderlecht, og det var samtidig en direkte duel mellem ligaens to skarpeste angribere, Kasper Dolberg og Tolu Arokodare, der inden opgøret stod noteret for henholdsvis 12 og 10 ligascoringer i denne sæson.

I forbindelse med topbraget har den belgiske avis Het Laatste Nieuws fået flere tidligere og nuværende spillere til at sammenligne til de to bombere, og ifølge den tidligere Anderlecht-profil Marc Degryse er der mange ligheder at pege på.

– Dolberg er lidt mere elegant. Det hænger også sammen med deres fysik. Tolu er høj, men alligevel er han ret hurtig og bevægelig. Men Dolberg har mere rendyrket talent, han er lidt mere iøjnefaldende, lyder det fra Marc Degryse.

Ifølge den tidligere Club Brugge-profil Jelle Vossen er Kasper Dolberg bedre end Tolu Arokodare.

– Han er mere elegant og komplet. Dolberg kan score efter en kombination. I mine øjne gør det ham farligere, for han er også meget stærk med ryggen til målet, og han kan kombinere derfra eller vende rundt og angribe selv, siger Jelle Vossen.

Toon Raemakers, der spiller som midterforsvarer for Mechelen, ser Kasper Dolberg som den sværeste angriber at stå overfor.

– Jeg er selv ret høj og kan derfor godt vinde en duel mod Tolu. Mit indtryk er, at Dolberg laver klogere løb og kan spille sig udenom en duel. Han bevæger sig klogt på indlæg, hvilket gør, at du kan miste ham et øjeblik. Jeg finder det sværere at spille mod ham, siger Toon Raemakers.

Ifølge Marc Degryse har Tolu Arokodare forbedret sig i forhold til sidste sæson, men Genk-topscoreren er alligevel ikke på samme niveau som Kasper Dolberg.

– Han har ikke det, som Dolberg har, der gør Dolberg speciel. Den assist, som Dolberg lavede mod Gent (Anderlecht vandt 6-0 i slutningen af november, red.) viser, at han er et geni. Den aflevering til Edozie var så godt set. Man kan se ud fra den aktion, at han har noget specielt, lyder det fra Marc Degryse.

Kasper Dolberg blev også dobbelt målscorer i storsejren mod Gent.

I søndagens opgør mellem Genk og Anderlecht var det dog Tolu Arokodare og Genk, der trak det længste strå. Den nigerianske angriber scorede det første mål i opgøret, som Genk vandt med 2-0.

Nederlaget efterlader Anderlecht med otte point op til Genk, der ligger nummer ét.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

På vej til storklub?

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-profil med hattrick i målfest

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Kroatien – Ghana

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

DR Congo – Uzbekistan