Inden exit: Riddersholm var i spil til stort job

Glen Riddersholm er færdig i belgiske KRC Genk efter godt et halvt år, og nu kommenterer han på afskeden og løfter sløret for, at han havde en stor mulighed.



Glen Riddersholms første udlandseventyr som træner er slut efter syv måneder.

Fredag formiddag meddelte den belgiske klub KRC Genk på sin hjemmeside, at samarbejdet med den danske assistenttræner ikke fortsætter.

– KRC Genk siger farvel til Glen Riddersholm. Danskeren blev i begyndelsen af ​​november tilføjet trænerstaben som assistent. Klubben har undersøgt, om Glen kunne forblive i klubben i en anden rolle, men det sker ikke.

Glen Riddersholm blev ansat som assistenttræner tilbage i november under John van den Brom, som kort efter blev fyret. Danskeren fortsatte under den efterfølgende træner, men siden er Wouter Vrancken blevet ansat, og her kunne der ikke findes plads til Riddersholm.

– Timing er alt i fodbold! Betingelserne har ikke være lette. Der har været en del turbulens. Der kommer en ny cheftræner [Wouter Vrancken, red.], som sætter sit eget team. Dem ønsker jeg al mulig held og lykke, skriver Glen Riddersholm på sin Twitter-profil.

Ligesom klubben skriver, så fortæller den 50-årige dansker også, at KRC Genk og han selv forsøgte at finde en løsning hvori Glen Riddersholm indgik.

– Vi har i 14 dage været i dialog om en mulighed som teknisk direktør. Jeg ville dog fortsat gerne kunne kombinere det med at være på græsset og tæt på spillet. Jeg tager meget med herfra og føler mig rustet og klar til nye og spændende udfordringer, skriver han.

Glen Riddersholm har tidligere været cheftræner i FC Midtjylland, AGF og SønderjyskE. Inden skiftet til Genk var han fodboldekspert på TV3 Sport.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Skidt nyt om Lukas Lerager



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper