Inden exit: Riddersholm var i spil til stort job

Glen Riddersholm er færdig i belgiske KRC Genk efter godt et halvt år, og nu kommenterer han på afskeden og løfter sløret for, at han havde en stor mulighed.



Glen Riddersholms første udlandseventyr som træner er slut efter syv måneder.

Fredag formiddag meddelte den belgiske klub KRC Genk på sin hjemmeside, at samarbejdet med den danske assistenttræner ikke fortsætter.

– KRC Genk siger farvel til Glen Riddersholm. Danskeren blev i begyndelsen af ​​november tilføjet trænerstaben som assistent. Klubben har undersøgt, om Glen kunne forblive i klubben i en anden rolle, men det sker ikke.

Glen Riddersholm blev ansat som assistenttræner tilbage i november under John van den Brom, som kort efter blev fyret. Danskeren fortsatte under den efterfølgende træner, men siden er Wouter Vrancken blevet ansat, og her kunne der ikke findes plads til Riddersholm.

– Timing er alt i fodbold! Betingelserne har ikke være lette. Der har været en del turbulens. Der kommer en ny cheftræner [Wouter Vrancken, red.], som sætter sit eget team. Dem ønsker jeg al mulig held og lykke, skriver Glen Riddersholm på sin Twitter-profil.

Ligesom klubben skriver, så fortæller den 50-årige dansker også, at KRC Genk og han selv forsøgte at finde en løsning hvori Glen Riddersholm indgik.

– Vi har i 14 dage været i dialog om en mulighed som teknisk direktør. Jeg ville dog fortsat gerne kunne kombinere det med at være på græsset og tæt på spillet. Jeg tager meget med herfra og føler mig rustet og klar til nye og spændende udfordringer, skriver han.

Glen Riddersholm har tidligere været cheftræner i FC Midtjylland, AGF og SønderjyskE. Inden skiftet til Genk var han fodboldekspert på TV3 Sport.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Det var vanvittigt brutalt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Sender stikpille til FC København-flop

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC København – Vejle Boldklub

Inter skuffer stort mod Torino

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF – FC Midtjylland

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen