Ingen Schmeichel-garanti: Han er nummer et, men…

Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er lige nu nummer et i Anderlecht, men træner Brian Riemer vil ikke afvise, at det kan ændre sig.



Han er førstevalget på det danske landshold, og rutinerede Kasper Schmeichel er også blevet førstevalget på klubholdet i Anderlecht.

Ingen af de to steder er han garanteret en plads mellem stængerne, men det er ikke sådan, at man for alvor tror på, at Kasper Schmeichel mister pladsen i målet på landsholdet eller på klubholdet.

Tidligere har landstræner Kasper Hjulmand gjort det klart, at der er hård konkurrence mellem Kasper Schmeichel og Frederik Rønnow, men det er alligevel altid Kasper Schmeichel, der er i kassen.

Og lidt af det samme sker måske på klubholdet.

I hvert fald har Schmeichel hurtigt overtaget i målet hos Anderlecht fra Maxime Dupé, men Brian Riemer er fast besluttet på ikke at afskrive Kasper Schmeichels konkurrent.

– Schmeichel er i øjeblikket min nummer et. 

– Det betyder ikke, at han kommer til at stå i hele sæsonen. Det er et af holdets principper, at der skal være konkurrence, og det gælder også på målmandsposten, siger Brian Riemer om konkurrencen.

Det er alligevel en svær tid for Maxime Dupé, der blev hentet til i sommer og gjorde det fornuftigt mellem stængerne. Så kom Kasper Schmeichel, og Dupé er blevet sat på bænken.

– Han (Dupé) er jo ikke dum. Jeg behøver ikke at fortælle ham, at Schmeichel er min nummer et. Jeg har sagt til de tre målmænd, at jeg ønsker, at der er god konkurrence mellem dem, siger danskeren.

Kasper Schmeichel har indtil videre stået tre kampe for Anderlecht.

Anderlecht ligger aktuelt nummer to i den bedste belgiske række. Et enkelt point fra topholdet Union St. Gilloise.






Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica




LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

Stor profil ude af Frankrig-brag

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Knuser transferrekord

Hylder kæmpe FCM-transfer

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Fredberg henter italiensk legende

Toptræner hylder Danmark og FC København

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?