Ingen Schmeichel-garanti: Han er nummer et, men…

Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er lige nu nummer et i Anderlecht, men træner Brian Riemer vil ikke afvise, at det kan ændre sig.



Han er førstevalget på det danske landshold, og rutinerede Kasper Schmeichel er også blevet førstevalget på klubholdet i Anderlecht.

Ingen af de to steder er han garanteret en plads mellem stængerne, men det er ikke sådan, at man for alvor tror på, at Kasper Schmeichel mister pladsen i målet på landsholdet eller på klubholdet.

Tidligere har landstræner Kasper Hjulmand gjort det klart, at der er hård konkurrence mellem Kasper Schmeichel og Frederik Rønnow, men det er alligevel altid Kasper Schmeichel, der er i kassen.

Og lidt af det samme sker måske på klubholdet.

I hvert fald har Schmeichel hurtigt overtaget i målet hos Anderlecht fra Maxime Dupé, men Brian Riemer er fast besluttet på ikke at afskrive Kasper Schmeichels konkurrent.

– Schmeichel er i øjeblikket min nummer et. 

– Det betyder ikke, at han kommer til at stå i hele sæsonen. Det er et af holdets principper, at der skal være konkurrence, og det gælder også på målmandsposten, siger Brian Riemer om konkurrencen.

Det er alligevel en svær tid for Maxime Dupé, der blev hentet til i sommer og gjorde det fornuftigt mellem stængerne. Så kom Kasper Schmeichel, og Dupé er blevet sat på bænken.

– Han (Dupé) er jo ikke dum. Jeg behøver ikke at fortælle ham, at Schmeichel er min nummer et. Jeg har sagt til de tre målmænd, at jeg ønsker, at der er god konkurrence mellem dem, siger danskeren.

Kasper Schmeichel har indtil videre stået tre kampe for Anderlecht.

Anderlecht ligger aktuelt nummer to i den bedste belgiske række. Et enkelt point fra topholdet Union St. Gilloise.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA – Belgien

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Voldsom europæisk kritik af FIFA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Schweiz – Colombia

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas