Ingen Schmeichel-garanti: Han er nummer et, men…

Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel er lige nu nummer et i Anderlecht, men træner Brian Riemer vil ikke afvise, at det kan ændre sig.



Han er førstevalget på det danske landshold, og rutinerede Kasper Schmeichel er også blevet førstevalget på klubholdet i Anderlecht.

Ingen af de to steder er han garanteret en plads mellem stængerne, men det er ikke sådan, at man for alvor tror på, at Kasper Schmeichel mister pladsen i målet på landsholdet eller på klubholdet.

Tidligere har landstræner Kasper Hjulmand gjort det klart, at der er hård konkurrence mellem Kasper Schmeichel og Frederik Rønnow, men det er alligevel altid Kasper Schmeichel, der er i kassen.

Og lidt af det samme sker måske på klubholdet.

I hvert fald har Schmeichel hurtigt overtaget i målet hos Anderlecht fra Maxime Dupé, men Brian Riemer er fast besluttet på ikke at afskrive Kasper Schmeichels konkurrent.

– Schmeichel er i øjeblikket min nummer et. 

– Det betyder ikke, at han kommer til at stå i hele sæsonen. Det er et af holdets principper, at der skal være konkurrence, og det gælder også på målmandsposten, siger Brian Riemer om konkurrencen.

Det er alligevel en svær tid for Maxime Dupé, der blev hentet til i sommer og gjorde det fornuftigt mellem stængerne. Så kom Kasper Schmeichel, og Dupé er blevet sat på bænken.

– Han (Dupé) er jo ikke dum. Jeg behøver ikke at fortælle ham, at Schmeichel er min nummer et. Jeg har sagt til de tre målmænd, at jeg ønsker, at der er god konkurrence mellem dem, siger danskeren.

Kasper Schmeichel har indtil videre stået tre kampe for Anderlecht.

Anderlecht ligger aktuelt nummer to i den bedste belgiske række. Et enkelt point fra topholdet Union St. Gilloise.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Sunderland jagter dansk guldfugl

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

I dialog med Steve Cooper

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spanien udstiller famlende saudiarabere