– Jeg passede ikke til danskernes stil

Lior Refaelov taler ud om bruddet med RSC Anderlecht, som tog fart efter Jesper Fredberg og Brian Riemer stødte til.



Der sker så sandelig ting og sager i danskerklubben RSC Anderlecht i disse tider.

Sportschef Jesper Fredberg er på overarbejde for at få skabt en trup, som igen kan blive konkurrencedygtig i toppen af belgisk fodbold.

Cheftræner Brian Riemer skal så få det til at fungere på banen. De to danskere spiller altså en enorm rolle i Anderlechts kurs, men det bliver uden Lior Refaelov, som i sommer skiftede kvit og frit fra Anderlecht til Maccabi Haifa. 

Det var danskernes indtog, som i sidste ende førte til Refaelovs exit, siger han selv i et interview til Het Nieuwsblad. Han passede ikke ind i den måde, de former klubben på.

– Jeg har været forberedet på det siden februar. Alt i Anderlecht har ændret sig. Wouter Vandenhaute fik en anden rolle, og Peter Verbeke og Vincent Kompany var væk. De tre, som hentede mig dengang, var blevet udskiftet.

– Nu kom danskerne så, og jeg passede ikke lige til den stil, som de ville spille. Jeg bærer ikke nag. Brian Riemer er en passioneret mand. Du kan tale fodbold med ham hele dagen, men han har sin vision. Under hans ledelse havde jeg straks mindre indflydelse på holdet, siger Refaelov. 

37-årige Refaelov nåede at spille to år i Anderlecht. Efter Brian Riemer tog over i den belgiske klub fik han færre startpladser, omend han stort set fik spilletid i hver eneste Anderlecht-kamp.

Interviewet kommer dagen efter, at en Anderlecht-spiller langede ud efter Brian Riemer. Læs mere om det her.





Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?




LIVE

LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF – Sønderjyske

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Storklub i dialog med Mohamed Salah



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

FC Fredericia – FC København

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League