– Jeg passede ikke til danskernes stil

Lior Refaelov taler ud om bruddet med RSC Anderlecht, som tog fart efter Jesper Fredberg og Brian Riemer stødte til.



Der sker så sandelig ting og sager i danskerklubben RSC Anderlecht i disse tider.

Sportschef Jesper Fredberg er på overarbejde for at få skabt en trup, som igen kan blive konkurrencedygtig i toppen af belgisk fodbold.

Cheftræner Brian Riemer skal så få det til at fungere på banen. De to danskere spiller altså en enorm rolle i Anderlechts kurs, men det bliver uden Lior Refaelov, som i sommer skiftede kvit og frit fra Anderlecht til Maccabi Haifa. 

Det var danskernes indtog, som i sidste ende førte til Refaelovs exit, siger han selv i et interview til Het Nieuwsblad. Han passede ikke ind i den måde, de former klubben på.

– Jeg har været forberedet på det siden februar. Alt i Anderlecht har ændret sig. Wouter Vandenhaute fik en anden rolle, og Peter Verbeke og Vincent Kompany var væk. De tre, som hentede mig dengang, var blevet udskiftet.

– Nu kom danskerne så, og jeg passede ikke lige til den stil, som de ville spille. Jeg bærer ikke nag. Brian Riemer er en passioneret mand. Du kan tale fodbold med ham hele dagen, men han har sin vision. Under hans ledelse havde jeg straks mindre indflydelse på holdet, siger Refaelov. 

37-årige Refaelov nåede at spille to år i Anderlecht. Efter Brian Riemer tog over i den belgiske klub fik han færre startpladser, omend han stort set fik spilletid i hver eneste Anderlecht-kamp.

Interviewet kommer dagen efter, at en Anderlecht-spiller langede ud efter Brian Riemer. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



Kæmpekøb retur til FC København?

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FC Nordsjælland – AGF

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Brøndby tog vigtig overtidssejr

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere