– Jeg tror, at han helst ville være kommet til FCK

Ifølge Discovery-ekspert er det mest sandsynligt, at Thomas Delaney helst ville have skiftet til FC København, og at danskeren måtte vælge ‘det næstbedste’ i Anderlecht.



Mange FC København-fans havde drømt om en Thomas Delaney-retur denne sommer, men klubbens tidligere kaptajn har nu i stedet skrevet under med belgiske Anderlecht. 

Ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er det mest sandsynligt, at den danske midtbaneprofil selv havde foretrukket en retur til København. 

– Jeg tænker, at han helst ville være kommet hjem til FC København, men at det bare ikke rigtig kunne lykkes. At FC København måske ikke rigtig var helt varme på ham. Og så vælger han det næstbedste i Anderlecht, siger Mikkel Bischoff. 

– Også selvom den belgiske liga selvfølgelig er bedre, og selvom Anderlecht næsten er et lige så godt hold som FC København. 

I Anderlecht kommer Thomas Delaney til at spille i en klub med en dansk chftræner og en dansk sportsdirektør, i form af Brian Riemer og Jesper Fredberg, og ifølge Mikkel Bischoff er det næppe en helt uvæsentlig faktor

– Der er en tryghed i det. Nu har vi så mange danske trænere placeret rundt omkring i Europa. Vi kan også godt se, at der er mange spillere, som måske ikke lykkes, når de er blevet solgt fra Superligaen til en høj hylde, men så kommer de bare nogle andre steder hen. For der er nogle danske trænere, der kender de her spillere indgående, og som stoler på dem, siger Bischoff.

– De danske trænere ved også, at hvis de her danskere spillere kommer ind, så har de en tryghed i forhold til at kunne levere under en dansk træner, som kender dem. 

Se resten af Mikkel Bischoffs analyse af Thomas Delaneys klubskifte i afspilleren over artiklen. 





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Overraskende melding om Oliver Christensen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Optakt: USA – Paraguay

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen