– Jeg tror, at han helst ville være kommet til FCK

Ifølge Discovery-ekspert er det mest sandsynligt, at Thomas Delaney helst ville have skiftet til FC København, og at danskeren måtte vælge ‘det næstbedste’ i Anderlecht.



Mange FC København-fans havde drømt om en Thomas Delaney-retur denne sommer, men klubbens tidligere kaptajn har nu i stedet skrevet under med belgiske Anderlecht. 

Ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er det mest sandsynligt, at den danske midtbaneprofil selv havde foretrukket en retur til København. 

– Jeg tænker, at han helst ville være kommet hjem til FC København, men at det bare ikke rigtig kunne lykkes. At FC København måske ikke rigtig var helt varme på ham. Og så vælger han det næstbedste i Anderlecht, siger Mikkel Bischoff. 

– Også selvom den belgiske liga selvfølgelig er bedre, og selvom Anderlecht næsten er et lige så godt hold som FC København. 

I Anderlecht kommer Thomas Delaney til at spille i en klub med en dansk chftræner og en dansk sportsdirektør, i form af Brian Riemer og Jesper Fredberg, og ifølge Mikkel Bischoff er det næppe en helt uvæsentlig faktor

– Der er en tryghed i det. Nu har vi så mange danske trænere placeret rundt omkring i Europa. Vi kan også godt se, at der er mange spillere, som måske ikke lykkes, når de er blevet solgt fra Superligaen til en høj hylde, men så kommer de bare nogle andre steder hen. For der er nogle danske trænere, der kender de her spillere indgående, og som stoler på dem, siger Bischoff.

– De danske trænere ved også, at hvis de her danskere spillere kommer ind, så har de en tryghed i forhold til at kunne levere under en dansk træner, som kender dem. 

Se resten af Mikkel Bischoffs analyse af Thomas Delaneys klubskifte i afspilleren over artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV-ekspert chokerer på direkte tv

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Tyskland – Curacao

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Lurer på PSG-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger