– Jeg tror, at han helst ville være kommet til FCK

Ifølge Discovery-ekspert er det mest sandsynligt, at Thomas Delaney helst ville have skiftet til FC København, og at danskeren måtte vælge ‘det næstbedste’ i Anderlecht.



Mange FC København-fans havde drømt om en Thomas Delaney-retur denne sommer, men klubbens tidligere kaptajn har nu i stedet skrevet under med belgiske Anderlecht. 

Ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er det mest sandsynligt, at den danske midtbaneprofil selv havde foretrukket en retur til København. 

– Jeg tænker, at han helst ville være kommet hjem til FC København, men at det bare ikke rigtig kunne lykkes. At FC København måske ikke rigtig var helt varme på ham. Og så vælger han det næstbedste i Anderlecht, siger Mikkel Bischoff. 

– Også selvom den belgiske liga selvfølgelig er bedre, og selvom Anderlecht næsten er et lige så godt hold som FC København. 

I Anderlecht kommer Thomas Delaney til at spille i en klub med en dansk chftræner og en dansk sportsdirektør, i form af Brian Riemer og Jesper Fredberg, og ifølge Mikkel Bischoff er det næppe en helt uvæsentlig faktor

– Der er en tryghed i det. Nu har vi så mange danske trænere placeret rundt omkring i Europa. Vi kan også godt se, at der er mange spillere, som måske ikke lykkes, når de er blevet solgt fra Superligaen til en høj hylde, men så kommer de bare nogle andre steder hen. For der er nogle danske trænere, der kender de her spillere indgående, og som stoler på dem, siger Bischoff.

– De danske trænere ved også, at hvis de her danskere spillere kommer ind, så har de en tryghed i forhold til at kunne levere under en dansk træner, som kender dem. 

Se resten af Mikkel Bischoffs analyse af Thomas Delaneys klubskifte i afspilleren over artiklen. 





Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Chokskifte på vej?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Ny bejler til dansk guldfugl

FC Barcelona køber VM-angriber

Åbner op for sommertransfer

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!