– Jeg tror, at han helst ville være kommet til FCK

Ifølge Discovery-ekspert er det mest sandsynligt, at Thomas Delaney helst ville have skiftet til FC København, og at danskeren måtte vælge ‘det næstbedste’ i Anderlecht.



Mange FC København-fans havde drømt om en Thomas Delaney-retur denne sommer, men klubbens tidligere kaptajn har nu i stedet skrevet under med belgiske Anderlecht. 

Ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er det mest sandsynligt, at den danske midtbaneprofil selv havde foretrukket en retur til København. 

– Jeg tænker, at han helst ville være kommet hjem til FC København, men at det bare ikke rigtig kunne lykkes. At FC København måske ikke rigtig var helt varme på ham. Og så vælger han det næstbedste i Anderlecht, siger Mikkel Bischoff. 

– Også selvom den belgiske liga selvfølgelig er bedre, og selvom Anderlecht næsten er et lige så godt hold som FC København. 

I Anderlecht kommer Thomas Delaney til at spille i en klub med en dansk chftræner og en dansk sportsdirektør, i form af Brian Riemer og Jesper Fredberg, og ifølge Mikkel Bischoff er det næppe en helt uvæsentlig faktor

– Der er en tryghed i det. Nu har vi så mange danske trænere placeret rundt omkring i Europa. Vi kan også godt se, at der er mange spillere, som måske ikke lykkes, når de er blevet solgt fra Superligaen til en høj hylde, men så kommer de bare nogle andre steder hen. For der er nogle danske trænere, der kender de her spillere indgående, og som stoler på dem, siger Bischoff.

– De danske trænere ved også, at hvis de her danskere spillere kommer ind, så har de en tryghed i forhold til at kunne levere under en dansk træner, som kender dem. 

Se resten af Mikkel Bischoffs analyse af Thomas Delaneys klubskifte i afspilleren over artiklen. 





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Magiske Messi slår til igen

Iran kommer med krav før VM

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

De er tilbage i Superligaen